Optimar Araştırma'dan Babacan ve Davutoğlu hakkında bomba sözler! 'O partiden kayma olacak'

Optimar Araştırma'dan Babacan ve Davutoğlu hakkında bomba sözler! 'O partiden kayma olacak'

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın yeni partiyi kurmasının ardından sosyal medya hesabından çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Daşdemir, iki ismin de inandırıcılıktan uzak olduğunu belirtti.

Optimar Araştırma'dan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu hakkında bomba sözler! 'O partiden kayma olacak'Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, eski Başabakan Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan tarafından kurulan partilere ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

Hilmi Daşdemir, Ali Babacan tarafından kurulan partide çok özel denilebilecek isimlerin olmadığını belirterek, "Davutoğlu’nun gelecek partisinden sonra, Gül-Babacan ikilisinin partisi de kuruluyor. Allah yollarını açık etsin. Memlekete ‘sadra şifa’ bir faydaları olur mu? Ya da kimlere olur. Bunları zamanla göreceğiz. Bazı isimler zaten parti içerisinde de 16 Nisan Halkoylaması da dahil olmak üzere muhalefet için çalışmaya başlamışlardı. -Şu an AK Parti içerisinde aktif siyaset yapıyor görünenlerin olduğu gibi- nihayet partilerini kurdular. Kurucular kurulu açısından ‘çok özel’ denilebilecek isimler yok. Hatta onlarla hareket eden bazı eski AK Parti’li bakanlar kurucular kurulunda yer almamış. Bunun bilinçli bir karar olduğunu düşünüyorum. Daha önce AK Parti’den ayrılıp Abdüllatif Şener parti kurmuş netice almamamıştı. Gerçi Abdüllatif Şener memleketi Sivas’tan bağımsız girdiği halde seçimi kazanamamıştı neyse ki CHP Genel Başkanı Konya’dan aday yaptı da seçilebildi. Muhalefetini yapıyor" dedi.

"Beklentiyi yükseltmeye gerek yok"

İki ismin inandırıcılıktan uzak olduğunu belirten Daşdemir, "FETÖ’nün 16-25 operasyonu sonrası kurulan İdris Bal ve İdris Naim Şahin’in partileri üzerinde konuşmaya gerek yok. 15 Temmuz’dan bir müddet sonra da Gül-Babacan ve Davutoğlu’nun ayrışması yeni bir muhalefet kurgusu üzerinden yürüdü. İslamcı Davutoğlu, Liberal Babacan... Kimin ne kadar liberal ya da islamcı olduğu tartışılabilir. Bu ayrı bir konu dikkatinizi çekmek istediğim konu kendilerini nasıl konumlandırdıkları. Nerden ne kadar oy alabilme potansiyelleri olduğunu da bu konumlandırma belirleyecek. Türkiye’de en büyük demokrasi mücadelesi olan 15 Temmuz tam olarak anlatılmadı millete. Birileri 15 Temmuz üzerinden menfaat elde etmeye kalkarken birileri de başka birileri de FETÖ ile mücadeleyi etkisizleştirme çabası içerisine girdi. Nerden geldik bu FETÖ konusuna konumuz Gül- Babacan ve AK Parti’den ayrışan siyasetçiler. Belki de bunları birbirinden ayırmasak da olur. Ama netice itibariyle Türk Milleti’nin karşısına çıkmış birileri parti kurmuş milletimiz kendi özgür iradesiyle gidip oyunu kullanır. Bugün beni arayan birkaç kişi oldu. Gül-Babacan ikilisinin partisindeki kurucuları görünce “dağ, fare doğurdu” dediler. Beklentiyi yükseltmeye gerek de yok. Bu isimlerden lanse edildikleri gibi bir ‘mesih’ kurtarıcı çıkmaz. Neden? İnandırıcılıktan uzaklar" ifadelerini kullandı.

"Meral Akşener'in partisinden geçişler olabilir"

İYİ Parti'den yeni partilere kaymaların yaşanacağını söyleyen Daşdemir, "Başka bir nokta var ki o da AK Parti tabanından bu isimlerin ciddi anlamda bulundukları yere Recep Tayyip Erdoğan tarafından getirildikleri sonrasında da Recep Tayyip Erdoğan'a ihanet ettikleri algısı var. Bu algı beklenenin aksine AK Parti’den ciddi bir oy geçişi olmayacağı yönünde. Türkiye’de bir muhalif kesim var. Bunların kemik bir CHP’li tabanı var ki bunu % 20 civarında düşünebiliriz. Bir de HDP tabanı var. Bunu da % 7 civarında düşünebiliriz. Daha yüksek oy almasının sebebi seçmenin ‘taktik’ oy kullanma tercihidir. Muhalefetteki CHP ve HDP dışındaki partilerin bir kesişim kümesi var ve bu seçmen kümesi de oy kullanma davranışlarını ona göre belirliyorlar. Daha açık söyleyecek olursak Davutoğlu- Babacan ve Akşener arasında ciddi oy kaymaları olacağı yönünde.." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.