Ordu'da Atatürk Heykeli Tartışması

Ordu'da Atatürk Heykeli Tartışması

ORDU'nun Ulubey İlçesi'nde Milli Egemenlik Meydanı'nda Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıl önce yapılan Kent Meydanı çalışmasıyla yeri değiştirilerek bir çay bahçesine içinde yer alan Atatürk heykelinin hala yerinin değiştirilmemesi tartışma yarattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Enver Yılmaz ise, heykelin yerini 16 Nisan referandumundan sonra değiştireceklerini söyledi. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık iki yıl önce Ulubey İlçesi Milli Egemenlik Meydanı'nda Kent Meydanı çalışması yapıldı. Meydanın inşaat çalışması esnasında Atatürk heykeli kaldırılarak daha sonra, meydanın yaklaşık 20 metre arka kısmında bulunan etrafında çam ağaçları olan yerde kurulan kaide üzerine yerleştirildi. Akabinde Atatürk heykelinin hemen arkasında bir çay bahçesi açıldı. Ağaçların ve çay bahçesindeki masa, sandalyeler, büyük şemsiyeler arasında kalarak çevreden yeterince iyi görünmediği belirtilen Atatürk heykelinin eski yerine getirilmesi için geçen yıl Haziran ayında CHP'liler harekete geçti.CHP'li Belediye Meclis üyelerinin başvurusuna rağmen, Büyükşehir Belediyesi tarafından heykelin yeri halen değiştirilmemesi üzerine konu bu kez, önceki gün yapılan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'na taşıdı.

ATATÜRK HEYKELİNİN GÖRÜNÜR YERE GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ

CHP Ulubey İlçe Başkanı Adnan Güzelordu, heykelin halen yerinin değiştirilmesi için çaba gösterdiklerini, belediyeye bununla ilgili başvuruları olduğunu belirterek, 'Burada meydan düzenlemesi yapılırken heykel kaldırıldı, depoya koyuldu. Sonra meydan bitince ağaçların arasına, iyi görünmeyen başka bir yere götürüldü. Atatürk heykelimiz meydandaydı, çok görünür güzel bir yerdeydi. Yeni çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra görünmeyen yere koydular. Bizim itirazımız buna oldu, ağaçların altında olmayacağını, eski yere getirilmesini ısrarla söyledik. Proje hazırlanırken de bunu belediye yetkililerine söyledik. Biz Atatürk heykelinin görünür yere getirilmesini istiyoruz' dedi.

16 NİSAN REFERANDUMUNDAN SONRA TAŞINACAK

dha-7daeec6df49e593c1ca57df8e45f6840-5-t.jpg

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise, meclis toplantısında CHP Belediye Meclis üyesi Selim Mercan'ın tekrar gündeme getirdiği konuya değinerek, heykeli 16 Nisan referandumundan sonra başka yere taşıyacaklarını söyledi. Heykelin, talep edilen meydanın hemen yanındaki yeni belediye binası olarak kullanılması planlanan açık alana yerleştirileceğini vurgulayan Başkan Enver Yılmaz şunları söyledi'Heykel oturma gruplarının içende kaldı, ilk gördüğümde ben 'heykeli buradan kaldıralım, biz bu hafta, bu ay içinde program yapıp taşıyalım' demiştim. Heykel 2.5 ton. Sonra dedik 'Arkadaş bunlar havadan nem kapıyorlar, taşırken bir yeri kırılır kopar; Atatürk heykelini, taşıdılar, kırdılar diye başımıza olmadık tezgahlar örülebilir. Bu işi referandumdan sonra yapalım' dedik. Bunu da açık açık söylüyorum. Onu taşıyabilmek için ciddi bir organizasyon lazım. Bu yüzde 100 tunç. Tunçtan yapılınca ciddi bir ağırlığı var. Rize?de, ulusal medya ?Atatürk heykeli taşınıyor, alınıyor götürülüyor' diye yürüyüş yaptı. Allah izin verirse halk oylaması sonrası biz onu istenilen noktaya taşımış olacağız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.