Doğru Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Doğru Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Başarılı bir kariyere sahip olmanın en önemli anahtarı, kariyer planlamasıdır. Dünya üzerindeki birçok başarılı kişi, doğru kariyer planlaması yaparak, kariyerlerinin zirvesine çıkmıştır.

Kariyer planlaması ve iş araması yaparken başarısı kanıtlanmış CV örnekleri kullanarak, kendinize en uygun bir işe girme şansını artırabilirsiniz.

Kariyer kararlarınızı takip ederek; ilgi alanlarınızı, yetenek ve becerilerinizi, kariyer hedeflerinizi belirlemede bir planlama sürecine girilmesi gerekir. Kariyer danışmanlığı hizmetlerinden yararlanarak, hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

Potansiyelinizi Keşfetmek

Doğru kariyer planlaması yapmanın ilk adımı öz değerlendirme yapmaktır. İş hayatınızdabir kariyer yapmak istiyorsanız; potansiyelinizi, neleri sevip nelerden hoşlanmadığınızı analiz etmelisiniz.

Kendiniz için bir öz değerlendirme yaparken;

Kariyer için bir hedefiniz olup olmadığını

Hangi beceri ve ilgi alanlarınızda gelişmek ve ilerlemek istediğinizi
 

Okuyorsanız; okulda kalıp devam etmeyi düşünüp düşünmediğinizi kendinize sormakla işe başlayabilirsiniz.

Kendinizi iyi tanımazı ve değerlendirmeniz, hangi meslekte ilerlemek istediğinizi bilirseniz, kariyerinizi doğru şekilde planlamada en önemli adımı atmış olursunuz.

Bir Profesyonele Danışmak

Kariyer planlaması yaparken, bir profesyonele danışmaktan çekinmemelisiniz. Kariyeriniz için bir kariyer danışmanıyla çalışmak, size kariyer hedeflerinizde büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Kariyer danışmanı, sizin kariyer kaynak ve fırsatlarını değerlendirmenizde yardımcı olurken, doğru şekilde kariyerinizi planlamanızda en iyi rehberiniz olacaktır.

Kariyer Seçeneklerini Belirlemek

Kariyer planlaması yaparken üçüncü adımınız kariyer seçeneklerinizi belirlemektir. Bunun için bir listeye ihtiyacınız vardır. Yetenekleriniz, becerileriniz, nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınız, kariyer seçeneklerinizi listelerken size yardımcı olacaktır.

Kariyer seçeneklerinize bakarken sizin açınızdan avantaj ve dezavantajlarını listeleyin.

Listenizdeki şıkların sizin değerlerinizle aynı paralellikle olup olmadığına bakın.

Listenizdeki her bir maddenin, sizin için gelecekteki sonuçlarının ne olacağını düşünün.

Sektör Araştırması Başlatmak

Kariyerinizde düşündüğünüz hedefe ulaşmak için piyasa araştırmasına başlamalısınız. Sektörleri iyice analiz etmelisiniz. Böylece işverenlerin neler isteyip istemediğini görebilir ve buna göre yetenek ve isteklerinizi belirleyebilirsiniz.

Doğru kariyer planlaması için, farklı iş pozisyonlarını, iş tanımlarını tanımaya başlamalısınız. Yapacağınız analizler sayesinde, hangi kariyer hedefinin sizin için belirleyici olabileceğini de görebilirsiniz.

Net Karar Vermek

Kariyeriniz için doğru kararı vermek için zamanın geldiğini düşünüyorsanız kararınızı netleştirmelisiniz. Hangi kariyeri seçeceğinizi bulmak ve kararınızı onaylamak için, isteklerinizin ne olduğunu tam belirlemeniz gerekir.

İş hayatında duygusallığı yer olmaz ancak doğru kariyer planlaması için kalbinizin sesine de kulak vermelisiniz. Bunun yanında ailenizin ve arkadaşlarınızın da yardımlarını geri çevirmemelisiniz.

Kariyer Hedefinize Ulaşmak

Doğru kariyeri hedeflemek için tüm bu çalışmaların yanında, hedefinizin ulaşılabilir bir hedef olması çok önemlidir. Ulaşılabilir bir kariyer hedefi için ilk olarak arzu ve isteklerinize öncelik tanımalısınız. Ardından hedefinizi özgün hale getirerek, gerçekçiliğine ve olumlu yönlerine bakmalısınız. Hedefinizin ulaşılabilir olmasında en önemli faktörler arasında eğitiminizin, beceri ve yeteneklerinizin büyük etkisi olacaktır.

Kariyer Hedefi İçin Zamanı Ayarlamak

Kariyer hedefini belirlemek zorlu ve zaman ayrılması gereken bir durumdur. Bu yüzden adımların doğru atılabilmesi için, bir zaman çizelgesi hazırlanması, en doğrusu olacaktır.

 Zaman çizelgesi içinde;

Kariyer danışmanına ayrılacak zaman

Kariyer hedefinin belirlenmesi

Hazırlıkların tamamlanması bulunmalıdır.

Tek yapmanız gereken, kariyer hedefiniz için acele etmemek ve bunun için yeterli zamanı ayırarak, bu zorlu süreci en iyi şekilde değerlendirmektir.

Harekete Geçmek

Artık kariyer danışmanı buldunuz, gerekli yardımları aldınız. Hedefinizi belirlediniz ve tüm hazırlıkları tamamladınız. Artık kendinize bir eylem planı yapmak ve harekete geçmek zamanı gelmiş demektir.

Yapacağınız eylem planı için, belirlediğiniz eylemleri listeleyerek, teker teker bu eylemleri yerine getirmelisiniz. Eylem planınızda sizi harekete geçirecek tüm plan haritasını çizmiş olmanız gerekir.

Listelediğiniz eylem planınız, sizin harekete geçmenizi kolaylaştıracak ve kariyer hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kariyer Hedefiniz için Son Adım

Doğru kariyer planlamasında hazırladığınız eylem planı son adım gibi gözükse de plan üzerinde güncellemeler yapmanız gerekir. Planınızı düzenli olarak kontrol etmeli ve değişen durumları her zaman güncellemelisiniz.
Kariyer hedefiniz için son adımınız kariyer planınızın ne kadar etkili olduğunu takip etmektir. Planınızın etkili olduğunu görmek için üzerinde sürekli olarak çalışmak gerekir. Planınızın sizi hedefinize götürmekte zorlandığı zamanlarda asla pes etmeyin ve üzerinde tekrar çalışarak, hedefinize ulaşmak için elinizden geleni yapın.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.