Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Şu anda “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ve “Yetki Belgesi” adlarında iki farklı belge var ve bunları birbirleriyle karıştırmak çok kolay. Bu yazımızın konusu piyasada “Emlak Yetki Belgesi” olarak da bilinen Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olacak.

Şu anda “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ve “Yetki Belgesi” adlarında iki farklı belge var ve bunları birbirleriyle karıştırmak çok kolay. Bu yazımızın konusu piyasada “Emlak Yetki Belgesi” olarak da bilinen Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olacak.

Emlak Yetki Belgesi Nedir?

Avrupa Birliği Uyum Kriterleri kapsamında çıkartılan ve emlakçılık sektörüne standart ve düzen getirilmesi amacıyla 5 Haziran 2018 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan 30442 sayılı “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile, bu alanda faaliyet gösteren kişi ve kurumların sahip olması ve karşılaması gereken yeterlilikler Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun belirlediği çerçeveler dahilinde yasal bir zemine oturtuldu.

Faaliyetlerine bakanlığın verdiği izinler dahilinde devam etmek isteyen sektör çalışanları ve firmalarının bu belgeyi alabilmeleri için tanınan süre 31 Ağustos 2020 tarihinde dolmuştu. Şu anda bu belge olmadan faaliyet gösteren emlakçılar ruhsat alamayacaklar veya yenileyemeyecekler. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafında tapu işlemlerini kolaylaştırmak için kurulan WebTapu sayfasından yararlanamayacakları gibi, ruhsatsız çalışmanın yasal yükümlülükleri ile de yüzleşebileceklerdir.

Eğer kendi adınıza veya şirket kurarak, personel çalıştırarak emlakçılık yapmak istiyorsanız, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi (Seviye 5) almanız şart. Eğer bir işletmeye bağlı olarak bu sektörde çalışmak istiyorsanız, Mesleki Yeterlilik Belgesi (Seviye 4) yeterlidir. Bir işletmede veya varsa şubelerinde, sadece bir kişinin Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olması yeterlidir.

Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Emlak yetki belgesi almak isteyen kişiler;

 • Meslek odasına kayıtlı olmak,
 • Gösterilen iş yeri adresinde faaliyet gösteriyor olmak ve bu yerin en az 30 m2 kullanım alanına sahip olması, gerekli bütün bilgisayar, faks, telefon, yazıcı gibi donanımların yanında arşiv, masa, koltuk gibi mobilyalar ihtiva etmesini sağlamak,
 • Gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • İflas etmemiş olması, etmiş olsa bile İcra ve İflas Kanunu hükümlerini yerine getirmiş olmak,
 • Devlet güvenliğine karşı, cinsel saldırı, istismar, dolandırıcılık, kumar, zimmet gibi suçlardan hüküm giymemek,
 • Lise ve dengi okullardan mezun olanların son 5 yıl içinde en az 12 ay, emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yaptıklarını SGK kayıtları ile ispatlamak,
 • Önlisans, lisans ve yüksek lisans mezunlarının son 5 yıl içinde en az 6 ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yaptıklarını SGK kayıtları ile ispatlamak zorundadırlar.

Ortaöğretim ve yükseköğrenim kurumlarının “Taşınmaz Ticareti” ile ilgili eğitim veren bölümlerinden mezunlar bu belge için başvururken fazladan bir eğitim veya tecrübeye ihtiyaç duymamaktadırlar. 2011 yılından beri çeşitli yüksekokullarda iki yıllık “Emlak ve Emlak Yönetimi” bölümleri eğitim vermektedir. Yakın zamanda dört yıllık üniversite bölümlerinin de açılması için çalışmalar sürmektedir.

Bu şartları sağlayan adaylar en az 100 saat sürecek eğitim sonunda Emlak Yetki Belgesi alarak ticari faaliyetlerine başlayabilirler veya devam ettirebilirler. Mesleki eğitim Millî Eğitim Bakanlığı veya yetkilendirilmiş özel ve kamu kurumları, üniversiteler tarafından verilmektedir. Eğitim ve başvuru detayları bakanlığın hazırladığı “Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi” (https://ttbs.gtb.gov.tr) yayınlanacaktır.

Yetki belgeleri il müdürlükleri tarafından, Bilgi Sistemi üzerinden verilmekte, yenilenmekte veya iptal edilmektedir. Belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır.

Emlak Yetki Belgesine sahip kişiler aşağıdaki faaliyetlerde bulunabilirler;

 • Taşınmaz alım satımı ve kiralaması için pazarlama faaliyetlerinde bulunabilirler ve aracılık,
 • Alım-satım ve kiraya konu olan taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama,
 • Taşınmazın kira veya rayiç satış bedelinin tespiti ve taraflarla paylaşılması,
 • Tapu işlemlerine aracılık etme,
 • Alıcı veya kiracı ile sözleşme imzalamak, kira ödemelerini ve abonelik işlemlerini takip etmek, gerekli durumlarda bakım, tamir, onarım gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak ve bilgisini paylaşma,
 • Taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti verme faaliyetlerini gerçekleştirebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.