Erdoğan Sisi'nin Elini Öptü !

Erdoğan Sisi'nin Elini Öptü !

Seçim meydanlarında Rabia işareti yaparak Sisi'ye meydan okuyan Erdoğan ile ilgili çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Erdoğan'ın, Arap ülkelerine kaçırdığı dolarlarını geri getirebilmek için darbeci Sisi'nin elini öptüğü iddia edildi.

2011 yılında Mısır'da yaşanan olayların ardından Mısır ordusu, Hükümeti devirerek halka iki kez silahlı saldırı düzenlemesini fırsat bilen Erdoğan, bu durumu seçim meydanlarında kullandı. Özellikle Mısır'daki İhvan-ı Müslim taraftarlarının sembolü haline gelen Esma ve Rabi işareti yaparak konuyu iç politikaya alet etti. Dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Mısır'a açık tavır alması ile iki ülke arasındaki ilişkiler bozuldu. Mısır Türkiye'nin büyükelçisini
istenmeyen adam(Personna non Grata) ilan ederek sınır dışı etti. 

RABİALAR, ESMALAR UNUTULDU 

Ancak Erdoğan özellikle 2014 yerel seçimlerinin ardından Mısır konusunda inanılmaz bir şekilde tornistan yaptı. Mısır'a yönelik yumuşak bir üslup kullanmaya başladı. Mitinglerin vazgeçilmezi Rabia işaretini de yapmaz oldu. AKtroller tarafından sosyal medyada kullandıkları Rabia profillerini değiştirmeye başladılar. 

Ancak Erdoğan 7 Haziran seçimleri öncesi yeniden Mısır üzerinden mağduriyet edebiyatı yapması dikkat çekerken, özellikle Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye adam kararının verilmesinin ardından bunun dozunu artırması ve yeniden Sisi'ye yüklenmesi dikkat çekiyor. 

NEDEN EL ÖPTÜ?

Fakat Erdoğan'ın bir süre önce, mitinglerde meydan okuduğu Sisi'nin elini öptüğü ileri sürüldü. İddialara göre olayı ise şöyle gelişti: 

Bir süre önce Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Tani ve Savunma Bakanı Prens Salman Bin Abdülaziz'e bu ülkelere kaçırıldığı iddia edilen 10 milyar dolarının geri verilmesini talep etti. Ancak Kral, Erdoğan'a bunu; ancak Mısır ile buzlarının erimesine bağlı olduğunu söylediler. Bunun için de Erdoğan'dan Sisi'nin elini öpmesini önerdiler. Durumun vahametini anlayan Erdoğan hiç tereddüt etmeden Sisi'nin elini öptü. Bu olaya ilgili ülkelerin başkanlarının yanı sıra Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'ın yanı sıra heyette yer alan çok sayıda kişi buna şahit oldu.

Bunun üzerine Erdoğan'a o paraların verildi. Erdoğan bu paraları getirerek seçimde kullanmak üzere yurda soktu. Erdoğan, bu parayı seçim öncesi dolar kuru üzerindeki baskının azalması için piyasaya sürdüğü de konuşuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum