Medikal Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Medikal Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Vücudumuzun tüm yükünü gün boyunca taşıyan ayakların bakımına her yaş grubundaki bireylerin büyük özen göstermesi gerekiyor. Bu nedenle pedikür işlemleri farklı yerlerde uygulanmakla birlikte uzmanlar tarafından gerçekleştirilmeyen ayak bakım işlemleri farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Medikal ayak bakımı uygulamalarında ise ayak bakımına başlanmadan önce ayağın muayenesi tamamlanıyor. Kişinin ayağı ile ilgili şikayetleri dinleniyor ve mevcut sağlık durumunun yanı sıra günlük hayatı ile ilgili de sorular sorulup bilgi sahibi olunuyor. Kullandığı ayakkabılar kontrol ediliyor ve basış bozukluğu ya da deformite tespit edildiği durumlarda kişi bası analizine yönlendiriliyor. Ortopedik tabanlığa ihtiyaç duyup duymadığı değerlendirilip uygun bir tedavi planı çıkarılıyor. 

Medikal ayak bakımı uygulamalarında kuru sİstem kullanılıp steril aletler ile tırnakların doğru bir şekilde kesimi gerçekleştiriliyor. Ölü doku kesilirken hiçbir şekilde canlı dokuya dokunulmuyor. Zaman içerisinde değişime uğraması sonucunda ayaklarda; batık, siğil, terleme, kemik ve eklem deformasyonları, nasır, tırnak ya da deri mantarı ve koku şikayetleri ortaya çıkabiliyor. Düzenli olarak yapılan medikal ayak bakımı uygulamaları sayesinde bu sorunlar ciddi boyutlara ulaşmadan çözümlenebiliyor.

Kuaförlerde ya da pedikür salonlarında kullanılmakta olan ekipmanlar çoğunlukla gerekli standartlarda sterilize edilemiyor ve yalnızca dezenfekte edilmeleri sağlanıyor. Dezenfeksiyon işleminde ise yalnızca mikroorganizmalar inaktif hale gelmekte olup sterilizasyon işleminde tek bir canlı mikroorganizma dahi kalmaması sağlanabiliyor. Podologlar tarafından medikal ayak bakımı uygulamalarında kullanılmakta olan ekipmanlar ameliyathane ortamında kullanılan aletler ile aynı standartlarda olacak şekilde sterilize ediliyor ve tek tek paketleniyor. Sterilizasyonun tam olarak yapılmadığı durumlarda pedikür işlemi sırasında kişiye siğil, hepatit B, hepatit C, HIV ve mantar gibi enfeksiyonların bulaşması söz konusu olabiliyor. 

Medikal ayak bakımı esnasında yapılan pedikür işlemlerinde kuru cihazlar kulllanılıyor. Yalnızca ölü deriler alınıyor ve canlı dokuya dokunulmuyor. Medikal ayak bakımı işlemlerinin periyodik olarak ayda bir kez yapılması genellikle yeterli oluyor. Medikal ayak bakımı işlemleri esnasında podologlar tarafından tamamen ayak ve tırnak anatomisine uygun tedaviler uygulanmaya özen gösteriliyor.

Medikal ayak bakımı İstanbul ve diğer metropollerde sıklıkla tercih ediliyor. Medikal ayak bakımı podologlar tarafından gerçekleştiriliyor. Podolog İstanbul ve diğer metropollerde pek çok kurumda podoloji hizmeti verilmesi sayesinde kolayca ulaşılabilen uzmanlar arasında yer alıyor.

Refleksoloji Masajı İle Şifa Bulun

Ayaklarda, ellerde ve kulaklarda bulunan özel refleks noktalarına basınç uygulanması şeklinde gerçekleştirilen refleksoloji masajı ile bu noktalar ile bağlantısı olan organların ve sistemlerin tedavi edilmesi amaçlanıyor. Günümüzde destekleyici, tamamlayıcı ve güvenilir alternatif tıp yöntemlerinden biri olarak kullanılan refleksoloji masajı ile ağrılar gibi fizyolojik rahatsızlıkların, nörolojik rahatsızlıkların, cinsel hastalıkların, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavilerine destek olunuyor. 

Refleksoloji uygulamalarının genellikle ayak üzerinde yapılması, ayaklardan çok fazla sinir geçmesinden kaynaklanıyor. Akciğer, karaciğer, beyin gibi iç organların, endokrin bezlerinin ve kas ile iskelet sistemlerinin sinir uçları ayakların farklı bölümlerinde yer alıyor.

Refleksoloji noktaları ellerde, ayaklarda ve kulaklarda bulunmakta olup her biri vücutta belli organlara, sistemlere ve kemiklere karşılık geliyor. Bu nedenle; istenilen organların ve sistemlerin üzerinde etki yaratılabilmesi için ellerin ve ayaklarına alt, üst ve yan bölümlerine; kulakların da gözle görülebilen noktalarına masaj uygulanıyor. Refleksoloji uygulamalarında el, ayak ve kulaklarda bulunan refleks noktalarının haritalarından yararlanılıyor. Ayakların organların ve sistemlerin yansıdığı noktaların en genişi olduğu biliniyor. Vücudu dikey olarak temsil ettiği bilinen sağ ve sol ayaklarda ise farklı organların uyarılması sağlanıyor. Kalp başta gelmek üzere vücutta sol tarafta bulunmakta olan organlar sol ayakta, karaciğer ve sağ tarafta yer alan diğer organlar da sağ ayakta temsil ediliyor. Eldeki refleksoloji noktaları ise on basınç bölgesinden oluşuyor. Organların, kemiklerin ve sistemlerin el, ayak ve kulakların birbirleri ile bağlantıları sinir uç noktaları ile sağlanıyor. Sinir uçlarına ellerle ve parmak uçlarıyla basınç ve ovma işlemi yapılmasıyla elektrokimyasal uyarı açığa çıkıyor. Bu uyarı, sinir uçlarının bağlantılı olduğu organlara nöronlar aracılığıyla ulaştırılıyor ve onları uyarıyor. Her yaş grubundaki bireylere uygulanabilecek olan refleksoloji masajı, hastalıklarının tedavisinin yanı sıra sağlığın korunması amacı ile de kullanılabiliyor. Bununla birlikte; hamileliklerinin ilk üç aylık döneminde olan kadınların, kan damarlarında pıhtı görülen kişilerin, kalp krizi riski bulunduğu bilinen hastaların, enfeksiyon ve ateş görülmekte olan hastaların refleksoloji masajı uygulatmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. 

Refleksoloji masajı İstanbul ilinde gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor.  Teröpatik bir işlem olan refleksoloji, belli noktalara basınç uygulanarak sinirleri uyarması sayesinde kişilerin rahatlamasında önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda kan akışını artırma ve merkezi sinir sistemini güçlendirmede de etkili bir yöntem olarak kabul ediliyor. Refleksoloji son dönemlerde pek çok hastalığın tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanmasının yanı sıra cerrahi operasyonların ardından uygulanması da tercih edilebiliyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.