Osmanlida Neden “ALİ” ve “ÖMER” Yok?

Osmanlida Neden “ALİ” ve “ÖMER” Yok?

Osmanlı padişahlarının unvana ve isimlere çok önem verdiğini biliyoruz. “Padişah” sözcüğü Farsça olup “Şahların başı hükümdar” demektir....

Osmanlı padişahlarının unvana ve isimlere çok önem verdiğini biliyoruz. “Padişah” sözcüğü Farsça olup “Şahların başı hükümdar” demektir. Genelde halk bu tabiri kullanmıştır. “Padişahım çok yaşa”, Cuma Namazından sonra ise “Gururlanma Padişahım. Senden büyük Allah var” hitapları hep halk tarafından söylenmiştir.

Padişahların esas unvanı ise “Sultan” ve “Han” dır. Sultan Arapça, Han ise Türkçedir. İki unvan birlikte kullanılmaktadır. Takdim ifadesi; “Sultan Mehmet Han, Sultan Selim Han, Sultan Süleyman Han, Sultan Murat Han, Sultan Abdülhamid Han…” Sultan unvanı padişahların erkek çocuklarının isimlerinin başına, kız çocukları ve annelerinin isimlerinin sonuna getirilerek de kullanılmıştır. “Sultan Ahmet, Sultan Mustafa, Sultan Osman, Fatma Sultan, Hürrem Sultan, Kösem Sultan, Valide Sultan” gibi. “Hünkar” unvanı ise sadece Padişahlar için kullanılırdı. “Hünkar köşkü, Hünkar dairesi” gibi. 35 Osmanlı Padişahının isimleri İslami kültürden kaynaklanmaktadır. Sadece “Orhan” isimli, Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahının adı Türkçedir. İslami isimlere bakıldığında Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine doğru Allah(c.c.) esma-ül hüsnasından isimleri görüyoruz: “AbdülMECİD, Abdül AZİZ, AbdülHAMİD”, diğer dönemlerde ise Peygamber Efendimizin dört ismi (Ahmed, Mahmud, Muhammed, Mustafa) ile halifelerden Hz. Osman’ın isimleri sıkça kullanılmıştır. Padişah isimlerinde asr-ı saadet dönemi diğer halifeler; “Ali ve Ömer” ile Hz. Ebu Bekir’in asıl adı “Abdülkabe”nin, olmamasını Arabi kültürde ata isimlerinin yaşatılması geleneği ile açıklayabiliriz. Acaba padişahlar çocuklarına “Ali ve Ömer” isimlerini vermişler mi? Yapmış olduğum araştırma da bulduğum sonuç: 130 çocuklu lll. Murad’ın bir Ali ve bir Ömer adlı, 2 erkek çocuklu Genç Osman’ın, bir Ömer adlı, 14 erkek çocuklu lll. Ahmed’in, bir Ali adlı, 3 erkek çocuklu V. Mehmed Reşad’ın, bir Ömer Hilmi adlı çocuklarının varlığını görüyoruz. Adaleti örnek halife Hz. Ömer ile ilim ve kahramanlığın temsilcisi Hz. Ali’nin isimleri neden kullanılmamıştır? Bu hususta tarihçilerimizin açıklama yapmasını istirham ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.