Paslanmaz Boru ve Fittinglerin Kullanımı

Paslanmaz Boru ve Fittinglerin Kullanımı

Paslanmaz boru, paslanmaz çelik denilince bu iki kavram bizlere yabancı gelebilir fakat bu terimler gündelik hayatımızdan bizlere çok tanıdık gelecek iki kavramdır.

Paslanmaz boru, paslanmaz çelik denilince bu iki kavram bizlere yabancı gelebilir fakat bu terimler gündelik hayatımızdan bizlere çok tanıdık gelecek iki kavramdır. Ağır sanayide kullanımı haricinde tam olarak şu an kafanızı kaldırıp etrafınıza baktığınız zaman en az iki, üç tane paslanmaza rastlarsınız. Mesela evlerin balkonlarının korkulukları, alış veriş merkezlerinin kenarlıkları, vapurlar, apartmanların dışında duran su tesisatları ve hatta otobüs durakları… Paslanmaz borular aslında gündelik hayatımızda sürekli karşımıza çıkan öğelerdir.

Paslanmaz Boru ve Paslanmaz Fittingsler Nerede Kullanılır?

Tesisat alanında kullanılan paslanmaz borular, dayanıklılığını uzun yıllar boyunca korurlar ve estetik görüntüleri olduğu için bu alanda tercih edilen ürünlerdir. Paslanmaz borular dikişli ve dikişsiz olarak ikiye ayrılır, dikişsiz borular altyapılarda kullanırlar ve oluşacak her türlü basınca karşı aşırı bir direnç gösterirler. Dikişli borular ise daha çok dekoratif amaçlarla kullanıldıkları için, dikişsiz borulara nazaran basınca karşı daha az bir direnç sergilerler. Fakat iki üründe paslanmaz nitelikte olup, özellikle kimya ve gıda sektöründe yoğunluğa, sıcağa ve soğuğa karşı oluşabilecek sorunlar için kullanılırlar. İnşaat sektöründe de kullanılan paslanmaz çelik ve paslanmaz borular, yıllar boyunca sıvıya maruz kalmasına rağmen korozyon oluşturmaz. Türkiye’de paslanmaz çelik boru üretimine öncü olmuş Borşen firması ürünün yapı kalitesinin yanında çap ve et kalınlığının da çok önemli olduğunu belirtiyor ve paslanmaz boru fiyatları ve performansları açısından tamamen güvenilir ve kaliteli içerikler sunuyor.

Paslanmaz fittingsler ise paslanmaz borulara göre günlük hayatımızda daha geri planda kalmış olmalarına rağmen, temelinde kaliteli olan yapıların, küçük ama önemi büyük yapı taşlarıdır. Paslanmaz fittingsler, paslanmaz boruların bağlanması, boru döşemelerinde dönüşler, farklı boyuttaki borular arasında ki bağlantı noktaları için kullanılır ve bu yüzden bu parçanın kalitesi, en az elimizde ki ürün kalitesi kadar önemlidir. Kalitesiz bir paslanmaz fittings kullanımından kaliteli hiçbir ürün çıkaramazsınız.

Paslanmaz Boru Hangi Alanlarda Kullanılır?

Paslanmaz boru ve paslanmaz çelik, çeşitlerine göre hem günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek ürünlerdir, hem de ağır sanayinin vazgeçilmez parçalarıdır. Borunun dayanıklılığı ve dekoratif görüntüsü nedeniyle günlük hayatımızda çok sık karşılaştığımız bir üründür. Bunun yanında ağır sanayide, yüksek sıcaklık, kimyasal maddeler gibi aşındırıcı etkilerin olduğu her türlü endüstri sektöründe uzun ömürlü bir yapıya sahip olmasından dolayı kullanımı tercih edilir. Paslanmaz çelik ve boruların kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gıda sanayisinde,
  • İlaç sanayisinde,
  • Petro kimya endüstrisinde,
  • Gemi inşasında,
  • Tır yapımında,
  • Mutfak ve mobilya dekorasyonunda,
  • Tesisat işlemlerinde,
  • Boya sanayisinde,
  • Kağıt sanayisinde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.