Saç Ekimi Nedir Ve Saç Ekim Merkezi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Ekimi Nedir Ve Saç Ekim Merkezi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi ya da diğer ismiyle saç nakli göğüs, kol, bacak, genital bölge gibi vücudun farklı bölgelerinden alınan kıl ya da enseye yakın başın arka kısmından alınan saç köklerinin dökülen bölgeye taşınması operasyonudur.

Saç ekimi nedir ve saç ekim merkezi seçimi nasıl yapılmalıdır? Saç naklinde tercih edilen genellikle başın arkasında bulunan saç kökleridir çünkü özellikle erkeklerde ensedeki saç kökleri dihidro testosteron hormonuna karşı duyarsız olduğu için daha az dökülür.

Kadında Başarı Oranı Azdır

Vücudun başka bölgesinden alınan saç kökleri dökülmeme özelliğine sahip değildir ve saç ekimi sonrasında yeniden dökülme olasılığı yüksektir. Kadınlarda ise erkeklerde olduğu gibi dökülmeme özelliğine sahip bir alan yoktur, bundan dolayı kadınlarda yapılacak saç ekiminin başarısı erkeklerdeki operasyona göre daha azdır. Nakledilen saçların genetik yapıdan dolayı etkileneceği ve zaman içerisinde döküleceği öncelikle bilinmesi gerekir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi için kullanılan birçok yöntem vardır, ülkemizde en sık tercih edilen yöntemler FUE ile DHI saç ekim teknikleridir. FUE yönteminde saç köklerinin başın arka tarafında iki kulak arasındaki döner bölgeden tek tek alınması şeklinde gerçekleştirilir. Acının hissedilmemesi için bölgeye lokal anestezi uygulanır, donör bölgeden alınan saç kökleri ekim yapılacak bölgeye tek tek implant edilir. DHI saç ekim tekniği, FUE tekniğinin saç köklerinin alımı ve saç ekimi yönünde biraz daha fazla geliştirilmiş halidir. Saç folikülleri mikro motorlar desteği ile ense kökünden alınarak açılan bölgeye ekilir.

Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekimi işleminden 22 yaşın üzerinde saç dökülmesi sorunu yaşayan herkes yararlanabilir. Saç ekimi 5 temel aşamadan oluşur, ilk aşama hazırlık evresidir. Bu evrede hastanın tedaviye uygun olup olmadığı saç dökülmesinin nedenleri ve hangi tedavi uygulanacağı gibi teknikler değerlendirilir. İkinci aşama saçın traşlanması ardından ön saç çizgisini tespit edilmesidir. 3 aşama lokal anestezidir,  anestezi işlemi ile hem operasyonun kalitesi artar hem de hastanın herhangi bir şekilde acı ya da ağrı gibi durumlar ile karşılaşmaması sağlanır.

Başarıyı Etkileyen Faktörler

Dört aşamada sıvısı deriye enjekte edilir ve bu sayede saç köklerinin doğru şekilde toplanması gerçekleştirilir. Son aşamada ise kanallar açılarak saç kökleri doğru şekilde yerleştirilir bu aynı zamanda tedavinin de son aşamasıdır. Saç ekimi operasyonu titizlik isteyen ve emek harcanan bir operasyondur. İşlemin istenen düzeyde sonuçlanması için birçok etken bulunur başarıyı etkileyen faktörler arasında ilk sırada saç ekim merkezi seçimi yer alır.

Doğru Saç Ekimi Merkezi

Saç ekimi işlemi dönüşü olmayan ve profesyonellik isteyen bir işlemdir. Bu yüzden saç ekiminde başarının en önemli unsuru operasyonun yapılacağı doğru saç ekim merkezinin tespit edilmesidir. Doğru saç ekimi merkezi yapılacak bir araştırma sonucu kolaylıkla bulunabilir. Araştırmada öncelikle merkezin deneyimi, kalitesi, çalışma prensibi, güvenilirliği, uzman ekibin saç ekimi konusundaki başarıları mutlaka araştırılmalıdır. Saç ekim işlemi kullanılan cihazları ya da seçilen yönteme göre değişiklik gösterir ancak iyi bir saç ekim kliniği seçiminde öncelikle cerrahın başarısı dikkate alınmalıdır.  Doğru saç ekimi merkezi yapmak için Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezlerinin yer aldığı https://eniyi-haber.com/turkiyenin-en-iyi-sac-ekim-merkezi/ sayfasındaki listesine bakabilirsiniz

 

Saç Ekim Merkezi Seçimi

Profesyonel bir saç ekim merkezinde operasyonun yapılabilmesi adına gelişmiş cihazlar bulunmalıdır, işlemin yapılacağı ortam steril olmalıdır. Profesyonel bir saçımı ekim merkezi seçiminde öncelik ve kullanılan yöntem, operasyonun yapılacağı ortamın hijyenik, operasyonda kullanılan özel cihazlar, merkezin Teknolojiyi ne derece takip ettiği, operasyonda merkezin en iyi mi kalitesi, hakkında yapılan yorumlar dikkatle araştırılmalıdır. Saç ekim merkezi seçerken dikkat edilecekler arasında bu detaylardan hiçbiri atlanmamalıdır.

Kaynak: https://eniyi-haber.com/

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.