Türklerin ve Ülkücülerin Sembolü Neden Bozkurt?

Türklerin ve Ülkücülerin Sembolü Neden Bozkurt?

Türklerin sembolü nedir? Ülkücüler neden Bozkurt simgesini kullanır? Bozkurt işareti ne anlama gelir? Milletler neden sembol kullanır? sorularının cevaplarını Ülkücümedya sitesmizde bulabilirsiniz.

İnsanlar önceleri küçük topluluklar halinde yaşarken bile bir takım sembollerle kendilerini ifade etmişlerdir. Daha sonra daha büyük kalabalıklar, topluluk ve millet haline geldiklerinde de bu simgeleri kullanmışlardır. Bütün topluluklar kullandıkları simgeleri, karakteristik özellikleri, kültürel yapıları ve hayata bakışlarına göre seçtikleri sembolleri simgeleştirmiş, bayraklaştırmış, normal hayatlarında da kullanır hale getirmişlerdir. 


Milletler genel olarak sembollerini kendi etnik yapılarına ve karakteristik özelliklerine göre hayvanları tercih etmişlerdir. Bütün hayvanların diğer hayvanlardan üstün olan özellikleri vardır. Milletlerde kendilerine göre,  özelliklerine yakın hayvanları sembol haline getirmiştir.

MİLLETLERİN KULLANDIĞI HAYVAN SEMBOLLER

Ruslar Ayıyı tercih etmiştir. Rusların Ayıyı tercih etmesindeki sebep, Rusların soğuk iklimde hayat sürmesinden dolayıdır. Ayıların kürklerinin kalın olması nedeniyle soğuğa dayanıklılığı ve güçlü olması dolayısıyla Ruslar tarafından benimsenmiştir. Bu yüzden Rusların temsili Ayı olmuştur. 

Almanlar Kartalı tercih etmişlerdir. Kartal, kuşların kralıdır. Kartal savaşmak üzere dünyayaindiğine inanılır. kartal, özellikle savaşçı ve güçlü olmasıyla tanınmaktadır. Bu yüzden Kartal; Pek çok imparatorun simgesi haline gelmiştir. Almanlarda, keskin gözleriyle ileriye görme kabiliyeti, disiplini, kararlılığı ve gücü dolayısıyla kartalı sembol hale getirmişlerdir.


Hintliler İnek’i tercih etmişlerdir. Hintlilerin ineği tercih etmelerinin ana sebebi dindir. Hindistan'da yaşayan insanların inandığı Hinduizm dininde bütün canlılara gösterilen saygı ve sevginin belirgin bir şekilde ineklere karşı olmuştur. İneklere karşı olan sevgi uğurlu ve kutsaldır. İnekler, tüm kainatın anası olan Tanrıça'nın sembolü olarak saymışlardır.


İngilizler Aslanı tercih etmişlerdir. Aslan: Asaleti ve gücü bir arada temsil eder. Aslan, bu yüzden İngilizlerin sembolü haline gelmiştir.

İspanyollar Boğayı tercih etmiştir. Dünyaca tanınmış oyunları sebebiyle ispanyanın sembolü boğa olmuştur.

Yahudiler Tilkiyi tercih etmiştir. Tilki kurnazdır. Yahudiler kurnazlık ve ticari zekâsı sebebiyle yahudi devletinin sembolü haline gelmiştir. 

Türkler Bozkurt'u tercih etmişlerdir. Türkler neden Bozkurt’u sembol olarak benimsemişlerdir. Türkler özgürlüğüne düşkün esirliği kabul etmeyen bir millettir

Türkler, savaşçı, gözü pek ve atılgan bir millet olarak tanınır. Bozkurt ta özgürlüğüne düşkündür. Yer yüzünde evcilleştirilememiş tek hayvan orta asya bozkurdu olmuştur. Bozkurt, esareti kabul etmez. Bozkurdun boynuna tasma takamaz, bir yere kapatamazsınız. Aksi takdirde bozkurt, intihar eder. Bozkurt’un bir diğer özelliği de yiyeceği kadar avlanır. Yavrusu olan bir hayvana asla saldırmaz; leş eti yemez. Bozkurtlar eşini kıskanır, bozdurtun dişisi bir kara kurtla çiftleşmez. Bozkurt yaşamında tek eş seçer ve ölmeden bir başka eş aramaz. Bozkurtlar liderinin emrinden çıkmaz. Daima lider etrafında olur ve korumaya alırlar. Bozkurt teşkilat içinde ve hiyerarşik bir düzen içinde yaşamayı seçmiştir. Anne babası ölen yavrukurda sürüdeki diğer bozkurtlar sahiplenir. Bu yüzden Türk’ün karakteriyle uyum içinde olan gök yeleli bozkurt’u kendilerine sembol seçmişlerdir.


Türklerin benimsediği bozkurt ile ilgili çok şeyler söylenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk te Bozkurt’un önemine binaen sembol olarak birçok yerlerde kullanmıştır. Hatta paraların üzerine dahi işlenmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi ve ülkücülerin meşhur simgesi Bozkurt işareti bozkurt’u simgelemektedir. Bozkurt, Bütün Türk dünyasında bilinir ve kullanılır. İlk defa 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Bakü’de Elçibey tarafından düzenlenen mitingde bir milyon insan Alparslan Türkeş’i "Bozkurt" işareti yaparak selamlamıştır. Daha sonraları bozkurt işareti Türkiye’de ülkücüler ve Türk milleti tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

TÜRKEŞ’E GÖRE BOZKURT’UN ANLAMI

Merhum Alparslan Türkeş, bu işareti farklı biçimlerle de anlamlandırmıştır.

Türk Siyasi tarihine damgasını vuran Osman Bölükbaşı: Yahu Türkeş siz bir işaret yapıyorsunuz, kurda benziyor. Onu anladık da, benim bildiğim sen Türkeş ona bir mana yüklemişsindir.
Alparslan Türkeş: Elbette ağabey
Bölükbaşı: Peki nedir?
Türkeş: (Bir eliyle bozkurt işareti yapar, diğer elinin baş parmağıyla işaret ederek tarif eder) Bak ağabey, şu serçe parmak Türk’tür, şu işaret parmağı da İslam’dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır(dünyadır). Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Yani ağabey işaret ederek gösterir isek, şu çıkar: Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız..

Türklüğün sembolü bozkurt olduğundan dolayı ülkücülerin de tercih sebebi olmuştur. Bozkurt, Türk milletinin karekteristik özeliğini yansıtır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.