Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu Dualarla Anıldı

Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu Dualarla Anıldı

Vefatının 35. Sene-i devriyesinde Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu kabri başında dualarla anıldı.

Vefatının 35. Sene-i devriyesinde Ülkücü Şehit Mustafa Pehlivanoğlu kabri başında dualarla anıldı.

Şehit Pehlivanoğlu’nun kabrinde Kuran-ı Kerim okundu dualar edildi. Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Klavuz duanın ardından  Şehit Pehlivanoğlu’unun kabrine karanfil bıraktı.

1980 Darbesnde binlerce Ülkücünün işkence gördüğünü vatanı için şehit olduğunu vurgulayan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, “Binlerce vatan sevdalısı yalan ve düzmece belgelerle, yalancı şahitlerle ve uydurma senaryolarla yargılanmış ve hüküm giymiştir. Cezaevlerinde dava arkadaşlarımıza reva görülen muamele halen hatırımızdadır. Ülküdaşlarımız hakkında idamlar istenmiş, nicesinin hayatları karartılmış, işkencehanelerde, zindanlarda akla hayale gelmeyecek eziyetlere muhatap kalmışlardır”dedi.

Zaferin her zaman Allah’a inanların olacağını ifade eden Kılavuz, “Sunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakindir. Zafer her zaman Allah’a inananlarındır.” diyerek o kimselere adeta ders vermiştir.
Biz ağabeyimizin bu sözünü şiar edinerek, şehitlerimizin hatıralarına sahip çıkarak; Başbuğumuz Alparslan Türkeş Beyefendi ve aziz şehitlerimizin açtığı yolda sonuna kadar yürüyeceğiz. Emanetlerine sahip çıkmak için gece gündüz demeden didineceğiz. Bütün şehitlerimizin ruhu şad mekanları cennet olsun”diye konuştu.

ŞEHİT MUSTAFA PEHLİVANOĞLU KİMDİR

Ankara’nın Balgat semtinde oturuyor olup 22 yaşındaydı. Ülkücülük suçundan ceza evine girmiş ve idam cezasına mahkum edilmişti. Mamak askeri Cezaevi’nde yatarken bir fırsatını bularak kaçmayı başardıysa da kısa bir müddet sonra tekrar yakalandı. 12 eylül cuntası tarafından, idam edilmesi için verilen emir, 7 Ekim 1980 tarihinde Ankara merkez kapalı Cezaevi’nde yerine getirildi ve sabahın erken saatlerinde asılmak suretiyle şehit edildi. Cenazesi, Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.
İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hakimi Ali Fahir Kayacan, daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu’nun asılan solcu Necdet Adalı’ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti. Ailesi, idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.