Yazılım Şirketi Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Yazılım Şirketi Kurmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Son zamanların popüler sektörlerinden yazılım sektöründe faaliyet göstermek, yazılım geliştirme ve web tasarım faaliyetlerine uygun bir iş yeri açmak isteyenler şahıs şirketi kurabiliyorlar.

Ya da işlerinin özelliklerine ve büyüklüğüne göre sermaye şirketlerini de tercih edebiliyorlar. Yazılım şirketi kurmak isteyen kişiler tarafından açılacak şirketin şahıs ya da sermaye şirketi olması kanunlar açısından herhangi bir önem taşımıyor olsa da sermaye şirketleri şahıs şirketlerine göre her zaman daha prestijli ve daha yüksek ticari itibarlı olarak kabul ediliyor.

 

Yazılım şirketleri; bilgisayarların ya da mobil cihazların belirli bir amaca yönelik olarak işlemlerini ve görevlerini yerine getirebilmeleri için programlar üretilmesinde kullanılan kodları ve bu kodların yönetim aşamalarını içeren çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Yazılım şirketi kurmak isteyenler şahıs şirketi kurmak ya da sermaye şirketi kurmak konusunda kararlarını verdikten sonra işlemlere başlayabiliyorlar. Şirketin resmi olarak kayıt altına alınması ve gerekli izinlerin alınması şirketin kuruluşunda tercih edilen türe göre değişiklik gösterebiliyor. Şahıs şirketi kurulumu yapılacağı durumlarda gerekli evrakların hazırlanmasının ardından aynı gün vergi levhası alınması söz konusu olabiliyor. Ancak, limited ya da anonim şirket kuruluşun tercih edildiği durumlarda bu süre 4 ile 6 iş günü arasında değişiklik gösterebiliyor.

 

Yazılım Şirketi Kurmak İçin Şirket Türünüze Karar Verdiniz Mi?

 

Şahıs şirketleri; yeni bir iş fikri ile ilk kez şirket kuracak girişimcilerin yanı sıra küçük ölçekli işletmeler için hem kuruluş maliyetlerinin uygunluğu hem de açılış ve kapanış prosedürlerinin kolaylığı nedeniyle sıklıkla tercih edilebiliyor. Şahıs şirketleri bir gün içerisinde kurulduğu gibi bir gün içerisinde de kapatılabiliyor. Girişimciler, bir başka işyerinde SSK’lı olarak çalışırken kendi şahıs şirketlerini kurabiliyorlar. Bu durumda, ayrıca BAĞ-KUR primi ödemelerine de gerek kalmadığından daha avantajlı bir duruma gelebiliyorlar. Farklı alanlarda birden fazla iş yapma imkanı olmasının yanı sıra şahıs şirketlerinin faaliyet alanı yalnızca bir dilekçe ile değiştirilebiliyor. Böylece şahıs şirketleri farklı bir sektörde iş yapmaya devam edebiliyorlar. Ticari faaliyetleri uygun görüldüğü takdirde şahıs şirketleri; KOSGEB tarafından girişimcilere sunulan hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanabiliyorlar.

 

Yazılım şirketi kurmak isteyenlerin kuruluş süreleri ve kuruluş giderleri seçtikleri şirket türüne göre farklılaşabiliyor. Küçük ölçekli yazılım faaliyetleri içerisinde bulunacak olan girişimciler için şahıs şirketi kurmak doğru bir tercih olabiliyor. Şahıs şirketi kurmak, kuruluş maliyetleri diğer şirket türlerine göre daha düşük olduğundan yıllık net karı 30.000 TL’nin altında beklenen yazılım ve web tasarım firmaları için ideal olarak kabul ediliyor. Çünkü yıllık net karın 30.000 TL’nin üzerine çıktığı durumlarda vergi oranının artması, şahıs işletmelerinin avantajını yitirmesine neden olabiliyor. 

 

Ticari faaliyette bulunmak için şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin; kendilerini tacir olarak kayıt ettirmeleri gerekiyor. Şahıs şirketlerinde, kurucu gerçek kişinin kendisi şirket olarak kabul ediliyor. Kurucu kişinin haricinde işletmenin bir başka tüzel kişiliği bulunmuyor. Bu nedenle kurucu kişi, şahıs şirketinin ticari faaliyetlerinin tümünü kendi nam ve hesabına yürütmüş oluyor. 

 

Bir gerçek kişi tarafından kurulan şahıs şirketleri, Borçlar Kanunu’nun hükümlerine tabi bulunuyor. Şahıs şirketlerinde sermaye gösterilmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi işletmenin ticari faaliyetleri ve borçları konusunda işletmenin kurucusu olan gerçek kişi tüm mal varlığı ile sorumlu kabul ediliyor. Şahıs şirketlerinin muhasebeci giderleri de diğer şirket türleri ile kıyaslandığında daha düşük oluyor. 

 

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

 

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişiler tarafından hazırlanması gereken belgeler şu şekildedir:

 

 • İşletmeyi kuracak olan kişinin noter tasdikli imza beyannamesi
 • Muhasebeciye noter aracılığı ile verilen vekalet
 • İşletmeyi kuracak olan kişinin ikametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • İşyerinin kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf

 

Vergi Dairesi kaydı ve vergi levhası alınması için muhasebeci tarafından hazırlanacak olan evraklar ise şu şekildedir:

 

 • İşyeri Açılış Bildirimi
 • Elektronik Posta Tebligat Formu
 • İnternet Vergi Dairesi Şifre Formu
 • Mali müşavirlik sözleşmesi
 • Kira sözleşmesi ve mali müşavirlik sözleşmesi için ayrı belgeler olmak üzere Damga Vergisi Beyannamesi

 

Bu belgelerin hazırlanmasının ardından vergi dairesine başvuru yapılarak işletme kaydı tamamlanıyor. Ve vergi levhası oluşturuluyor. 3 - 5 gün içerisinde vergi dairesinden bir memur beyan edilen adrese yoklama için geliyor. 2020 yılı itibarıyla ortalama bir yazılım ve web tasarım şahıs şirketi kurmak için ihtiyaç duyulan kuruluş maliyeti 550 - 600 TL’den başlıyor. Bu maliyete tüm kuruluş giderleri dahil oluyor. Bununla birlikte söz konusu işin özelliklerine bağlı olarak şahıs şirketi kuruluş maliyetlerinin belirli bir miktar yükselmesi gibi durumlarla karşılaşılabiliyor.

 

İzmir SMMM yani İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak bilinen kuruluş, tüm İzmir mali müşavir hizmetleri için kriterlerin belirlenmesini sağlıyor ve bu sayede sektörde bir denge sağlanmış oluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.