• BIST 95.953
 • Altın 239,150
 • Dolar 5,8391
 • Euro 6,5751
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 13 °C
 • Yozgat 4 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 18 °C
 • Bursa 16 °C

Sabancı Holding'in Satışları İlk Çeyrekte Yüzde 9.5 Artışla 9.1 Milyar Lira

Sabancı Holding'in Satışları İlk Çeyrekte Yüzde 9.5 Artışla 9.1 Milyar Lira
Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 artarak 9 milyar 100 milyon liraya çıktı.

Aynı dönemde konsolide net karı da 669 milyon lira olarak gerçekleşen Sabancı Holding’in toplam varlıkları 317 milyar 385 milyon liraya, toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 23 milyar 634 milyon liraya ulaştı.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "2017 yılının ilk üç ayında özellikle Perakende, Sigorta ve Enerji iş kollarımızda oldukça başarılı işlere imza attık. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Sabancı Holding olarak hedefimiz; içinde bulunduğumuz her sektörde paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaktır. Holding olarak yatırımlarımıza planladığımız gibi devam ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz için çalışmaya ve daha fazla değer yaratmaya devam edeceğiz" dedi.

Göçmen: Akbank, üst üste 6. kez "Türkiye'nin En Değerli Banka Markası"

Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Göçmen, Akbank’ın kurulduğu günden bu yana faaliyetleriyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi. Akbank’ın kredileriyle ekonomiye sağladığı desteğin yaklaşık 186 milyar lirası nakdi olmak üzere toplamda yüzde 5 büyüterek 230 milyar lira’nin üzerine çıktığını da belirten Göçmen sözlerine şöyle devam etti:

"Akbank ile bu dönemde toplam mevduatımız 179 milyar lira seviyesine ulaştı. Takipteki krediler oranımız ise sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından biri olarak yüzde 2.4 seviyesinde gerçekleşti. Akbank, üst üste 6. kez 'Türkiye'nin En Değerli Banka Markası' olduğu gibi, dünyaca ünlü finans dergisi Euromoney’den 'Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası' unvanını da aldı. Bu tür çalışmaların, müşterilerimiz ve diğer tüm paydaşlarımızın bankamıza duyduğu güvene paralel bir şekilde sonuçlandığını görmek mutluluk verici."

"Enerjisa’da, verimlilik ve operasyonel mükemmellik odaklı faaliyetler"

Enerjisa’da; verimlilik ve operasyonel mükemmellik odaklı faaliyetleri ile değer yaratmayı sürdürdüklerini belirten Mehmet Göçmen, "Bu yılın ilk çeyreğinin üretim, dağıtım ve satış iş kollarının tamamında, gerek pazar koşulları gerekse çeşitli düzenlemeler çerçevesinde önemli zorluklar içermiş olmasına rağmen Enerjisa olarak satışlarımızı yüzde 6, tek seferlik gelir ve giderler hariç faaliyet karımızı da yüzde 7 arttırdık" dedi ve ekledi:

"Yine bu dönemde 62 MW kurulu gücünde Doğançay hidroelektrik santralimizi işletmeye alarak, inşa halindeki üretim yatırımlarımızı tamamlamış, ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesindeki katkımızı da artırmış olduk. Çok geniş bir coğrafyada hizmet verdiğimiz dağıtım alanında yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ayrıca şu anda Enerjisa’da stratejik bir dönüşüm yaşıyoruz. Ortağımız E.ON ile birlikte Enerjisa ve iştiraklerini yeniden yapılandırmaya, bu çerçevede farklı dinamiklere sahip olan elektrik dağıtım ve perakende satış işlerimiz ile enerji üretim ve ticaret işlerimizi iki ayrı şirket halinde yönetmeye karar verdik."

"Sanayi Grubumuz ilk üç ayda çok başarılı işlere imza attı"

Sabancı Holding Sanayi Grubu’nun faaliyetlerine de değinen Göçmen, "Sanayi Grubumuz ilk üç ayda çok başarılı işlere imza attı. 'Yaşamı Güçlendiriyoruz' vizyonuyla yola çıktığımız Kordsa şirketimizde geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirilen yatırımlar, pazar ve müşteri odaklı faaliyetler ve operasyonel verimlilik yaklaşımı, finansal göstergelere olumlu yansıdı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre operasyonel kârlılığımızı yüzde 50 artırdık ve net kârımız yüzde 31’lik artışla 74.3 milyon lira oldu" dedi ve ekledi:

"Temsa şirketimizle de bugün dünyanın bir çok ülkesine otobüs ihraç eder konumundayız. Son teknolojileri kullanarak geliştirdiğimiz otobüslerimizle fark yaratmaya devam ediyoruz. Brisa şirketimizle birlikte, yüzde 4 oranında büyüyen Avrupa otomobil lastikleri pazarında Lassa markamızla; özellikle İngiltere, Fransa, Sırbistan, Yunanistan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya ve Polonya’da pazarın üzerinde bir performans sergiledik."

"Akçansa ve Çimsa ile çimento sektöründeki liderliğimizi sürdürdük"

Çimento şirketlerinin faaliyetlerine de değinen Göçmen, "Çimento şirketlerimiz Akçansa ve Çimsa ile sektördeki liderliğimizi bu dönemde de sürdürdük" dedi ve şöyle açıkladı:

"Akçansa şirketimizle benimsediğimiz pazar ve müşteri odaklı pazarlama anlayışıyla müşterilerimizin bizden talep ettiği ürünleri geliştiriyor, üretiyor ve pazarlıyoruz. Bu anlayışla Türkiye’nin en önemli projelerinde iş ortağı olarak yer alıyoruz. Bunun yanı sıra ABD için geliştirdiğimiz Low Alkali Çimento ile bu pazarın kapısını açtık. Bugün ABD’nin tercih ettiği en önemli çimento markasıyız. Çimsa şirketimizle de 2016 yılında yaptığımız yatırım tutarı 196 milyon doları, ihracatımız ise 110 milyon doları buldu. Çimsa ile her yıl 5,6 milyon ton çimento üretiyoruz ve 65 farkı ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yıl 165 milyon ABD doları yatırımı ile gerçekleştirilen Çimsa Afyon Fabrikası devreye alındı. Çimsa, Eskişehir Fabrikası 2. Tesisi’nde artık yakıt tüketiminin yüzde 33 gibi önemli bir oranını alternatif yakıtlardan karşılıyor."

"CarrefourSA'da hiper, süper, mini, gurme marketlerimizi yeniden düzenledik"

Sabancı Topluluğu olarak gıda perakende alanındaki markaları CarrefourSA ile 2016 yılı boyunca, 2017 yılının hemen başından itibaren tanıttıkları yenilikler için çalıştıklarının vurgulayan Göçmen, "'Önce Müşteri' diyerek çıktığımız bu yolda bol çeşit, kalite ve doğru fiyatla tüketicilerimize ulaşabilmek amacıyla operasyonel mükemmelliğe odaklandık, depolarımızdan reyonlara, ürün alımından sergilenmesine kadar multiformatlardaki tüm süreçleri iyileştirerek hiper, süper, mini, gurme marketlerimizi yeniden düzenleyerek dengeli büyüme ve karlılığı odağımıza alarak ilerliyoruz. Teknosa markamız ise sektör liderliğini sürdürüyor. 2017 yılına müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarına paralel olarak daha fit şekilde giriş yaptık ve ilk çeyrekte hedeflediğimiz büyüme ve karlılığı yakaladık. Elektronik perakendeciliği sektörü için genelde durgun geçen ilk üç ay içinde yükselen bir grafiğimiz var" dedi.

"Sigorta şirketlerimiz alanlarındaki referans konumlarına devam ettiler"

Sigorta şirketlerinin faaliyetlerine de değinen Göçmen, şirketlerin kombine Uluslararası Finansal Raporlama Standartları bazlı (UFRS bazlı) net karının 2017’nin ilk çeyreğinde bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 48 arttığını belirtti ve "Sigorta şirketlerimiz 2017 yılının ilk çeyreğinde alanlarındaki referans konumlarına devam ettiler. AvivaSA şirketimiz ile bireysel emeklilik fon büyüklüğünde liderliğimizi sürdürdük. 2017 yılının ilk çeyreğinde devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 12.7 milyar lira seviyesine ulaştı, aynı dönemde katılımcı sayısında yüzde 5 büyüme yakaladık" diye ekledi.

Göçmen, "Aksigorta şirketimiz ise yılın ilk çeyreğinde 615 milyon lira prim üretti. 2017 yılının ilk çeyreğinde; geçen yılın aynı dönemine göre hayat dışı sigorta sektörü yüzde 14 büyürken, Aksigorta prim üretimini yüzde 23 artırarak dikkat çekici bir performans sergiledi" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
  yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Ülkücü Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.