SEROK AHMET'İN PARTİSİNDEN KÜRDİSTAN HAYRANLIĞI !

SEROK AHMET'İN PARTİSİNDEN KÜRDİSTAN HAYRANLIĞI !

GELECEK PARTİSİ genel başkan yardıcımcısı Vahdettin İnce, Barzani'ye yakınlığı ile bilinen RUDAW gazetesine konuştu: " Selahattin Demirtaş dışarıda olmalı, Kürdistan Bölgesi ile sınırları kaldırmalıyız."

 Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi’ nin insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vahdettin İnce, Irak bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’a konuştu.

Rudaw Ankara Temsilcisi Şevket Herki’nin sorularını yanıtlayan Vahdettin İnce, HDP’ye, Irak Bölgesel Kürt Yönetimine ve HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.Daha önce AKP’de siyaset yaptığını da ifade eden Vahdettin İnce “Bizim görüşümüzde siyasi partiler içerisinde akredite ve akredite olmayan partiler şeklinde bir ayrım yoktur. HDP ne ise MHP de odur, CHP ne ise HDP de odur. HAK-PAR ne ise İYİ Parti de odur.Hepimiz de siyasetçi birinin tutuklanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ona karşı yanıt ve eleştiriler siyaset zemininde olmalı. Selahattin Demirtaş’ın hapiste olmasına gerek yok. 

Demirtaş’ın da nefsi bir muhasebe yapması ve özür dilemesi gerekiyor. Yaptığımız siyaset yanlıştı, hendek savaşları, çatışmalar, Diyarbakır, Sur, Nusaybin’in yıkılmasında devletin hataları vardı ama biz de buna vesile olduk, buna yol açtık diyerek özür dilemeli. Bu açıdan Genel Başkanımız ve parti sözcümüzün açıklamalarında çelişki yok. Selahattin Demirtaş dışarıda olmalı ama aynı zamanda kendisine dönüp öz eleştiri yapmalı.

Irak Kürdistanı sadece Iraklı Kürtlerin temsil etmiyor. Tüm Kürtlerin gözü buranın üzerinde. Bu bölgenin başarısı, kalkınması hepimizin kalkınmasıdır. sayın Davutoğlu Dışişleri Bakanı ve Başbakan olduğu dönemde de şahsi ilişkileri bu bölge ile çok güçlüydü. Bunu çok iyi biliyorum ki sayın Mesud Barzani, hakkında överek konuşuyor. Biz aramızdaki sınırları kaldıramayız ama bu sınırları anlamsızlaştırabiliriz. Bizim bu sınırlara ihtiyacımız yok." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum