AKP'YE ANKET ŞOKU !

AKP'YE ANKET ŞOKU !

AK Parti, CHP arasındaki koalisyon görüşmeleri devam ederken araştırmacılar, olası bir erken seçimin tabloyu değiştirmeyeceği görüşü üzerinde birleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması durumunda 'seçime götürmek kaydıyla bir azınlık hükümeti pekâlâ mümkündür." sözlerinin ardından araştırmacılara AKP-CHP koalisyon görüşmeleri, olası bir erken seçimin ortaya çıkaracağı tablo soruldu.

METROPOLL: YÜZDE 44'E GİTTİĞİ GÖRÜLÜRSE...

MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Özer Sencar, erken seçimin çok büyük bir değişiklik getirmeyeceği görüşünde. Sencar, yapılan ölçümlerde AK Parti'nin oy oranlarının yüzde 44'e gittiği görülürse, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kimse erken seçime gitmekten alıkoyamayacağını söylüyor.

"ERKEN SEÇİM AKP'NİN OYUNU 2.5 PUAN ARTIRIR"

"Seçimden sonra yapılan araştırmalarda AK Parti'nin oy oranı 41,6'yı gördü. Bu bir akıl oyunudur. Erken seçime giderse AK Parti ne kaybedecek? Olmazsa o zaman koalisyon yapılır ya da ortamı hazırlar, PKK'ya yönelik bombardımanlar, IŞİD'e yönelik tavırlar etkiler, oy oranı yüzde 43-44 olursa hükümet kurulacak hale gelir. Bu ihtimaller şansını denemeye yöneltebilir. Erken seçim olursa AKP'nin 2,5 puan MHP'den alacağını düşünüyorum. AK Parti'den 9 puan ayrıldı. Bunun 3 puanı MHP'ye, 4-4,5 puanı HDP'ye gitti. 1-1,5 puanlık da sandığa gitmeyen kesim var. Sandığa gitmeyenler 'dersimizi verdik' deyip geri dönebilir. Ancak Tayyip Bey'in hedefinde başkanlık sistemi yok. Bir milletvekili de fazla olsa hükümet kurmak var. Başkanlık sistemi ihtimali yok. Anayasal başkanlık sistemi öldü. Fiili başkanlık sistemi hâlâ devam ediyor.

"CHP İLE KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ LAF OLSUN DİYE"

CHP ile koalisyon, tercih edeceği son alternatif. Görüşme yapıyorlar, konuşuyorlar ama laf olsun diye. Masayı bıraktık olmasın diye görüşmeler var. Yoksa, Tayyip Bey'in ajandasında CHP-AKP koalisyonu yok. Ajandasında azınlık hükümeti ve seçime kadar tek başına AK Parti hükümeti ile götürmek var. MHP'nin destekleyeceği bir azınlık hükümetini veya MHP koalisyonunu tercih eder. MHP ile koalisyonda AK Parti'den MHP'ye giden oyları da geri alabilir. Birinci tercihi bir azınlık hükümetidir. Bunu MHP ile sağlayabilir. Bence sağlayacak. Kabinede oy vermezlerse, güven oylaması yapıldığında MHP meclise gelmez. AK Parti-MHP koalisyonu fiilen yürüyor. Tayyip Bey MHP'nin en büyük isteği olan çözüm süreci meselesini kapattı. Çözüm süreci bitmiştir diyor. Bu MHP'ye verilen mesajdır.

ANDY-AR: ERKEN SEÇİMDE AK PARTİ'YE YÜZDE 45 OY LAZIM

Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar ise erken seçim olursa, AK Parti asgari şartlarda yüzde 45 oy almak zorunda.

"Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Davutoğlu'ndan çok, acaba koalisyonu Erdoğan istiyor mu? Asıl mesele bu. İstemiyorsa, ona rağmen koalisyon kurulamayacağını zaten ifade ediyorduk. Bugünkü yaklaşımında da koalisyondan yana tutum sergilemiyor. AK Parti'nin seçmen nezdinde beklentisi MHP ile koalisyon. Şahsi kanaatim, AK Parti ve CHP'nin yaptığı görüşmeler prosedürden ibaret. Erdoğan akıllı ve mantıklı bir siyasetçi. Koalisyonun çıkmayacağının farkında. Kendisinin konu olacağı masayı da zaten devirecektir. Erdoğan'ın açıklamaları kamuoyunu hazırlamak üzere yapılan açıklamalar. Bu tür söylemler başka partiler tarafından da bundan sonra paylaşılacaktır.

"ERKEN SEÇİM BİR ŞEY DEĞİŞTİRMEZ"
Bu durum 4 partili meclisi gösteriyor. Yüzde 44 ve üzeri olan sonuç alınmadığı sürece tek başına iktidar gözükmüyor. Yüzde 45 oy oranıyla, 285 milletvekili çıkıyor. AK Parti'nin isteyeceği bir çoğunluk değil. Erken seçim olursa asgari şartlarda AK Parti yüzde 45 oy olmak durumunda. Bugün itibariyle böyle bir sonuç karşımıza çıkmış değil. 7 Haziran'ı tekrar eden bir kampanya dönemi ve aynı süreç devam ederse erken seçim bir şeyi değiştirmez. AK Parti oyunu bir iki puan yükseltir sadece. Ancak milletvekili sayısı olarak 275'in altında kalır. Başkanlık sistemine ise hem AK Parti hem de diğer parti seçmenleri mesafesini net bir şekilde gösterdi. Başkanlık sistemi bekleme odasına alındı. Yeniden gündeminin açılması zorlama olur ve AK Parti'ye kaybettirir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.