AKP'yi sallayan Hamamönü operasyonu!

AKP'yi sallayan Hamamönü operasyonu!

Ankara’nın Altındağ ilçesinde, kentin ilk yerleşim alanlarının etrafında ve ünlü Ankara Kalesi’nin eteklerinde kurulmuş tarihi bir semt. Adını Oğuzların Bayındır Boyu beylerinden Karacabey’in yaptırdığı çifte hamamdan almış.

Taceddin Sultan Camii, Hacı İlyas Camii, Hacı Musa Camii, Sarıkadı Camii, Mehmet Çelebi Camii gibi camileriyle ibadetin; Kamil Paşa Konağı, Beynamlızade Konağı ve Kabakçı Konağı gibi mekânlarla da Ankara esnafının geçmişinin izlerini bugünlere taşıyor. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı ev de bugün ‘Müze Evi’ olarak Hamamönü’nün çekim merkezlerinden biri.Semtin bu özelliği, her dönemde muhafazakâr siyasi hareketleri kendine çekti.

Milli Görüşçülerin üniversite zamanlarında buradaki dergâhlarda sohbet toplantılarında bolca vakit geçirdikleri bilinir. 

19’uncu yüzyıla ait sivil mimarlık örneği tarihi binalarla dolu bu semt, uzun yıllar boyunca yıkıntı içinde, suç olaylarının yaşandığı bir bölgeydi ve siyasetin ilgisini kaybetmişti.Altındağ Belediyesi, aldığı kritik bir karar ve başlattığı restorasyon projesiyle semti bu kaderinden kurtardı. Görünüşü, dükkânları, restoranları, sokaklarını kale ile birleştiren geniş bir çekim merkezi olan Hamamönü, artık Ankaralıların, dolayısıyla da siyasetin ilgi odağı olmaya başladı.

ESKİ SEMTE İLGİ

Hürriyet'in haberine göre;“ANKARA KULİS” köşemiz için siyasetin, Hamamönü’ne ilgisini araştırdı. Gördük ki Ankara’nın eski semtinde siyasetin eski (duayen) isimlerinin ciddi bir hareketliliği var. Hamamönü’nün ilk siyasi misafirlerinden biri burada kendisine bir büro açan Refahyol Hükümeti’nin bakanlarından olup, daha sonra MHP’den milletvekili seçilen Gürcan Dağdaş olmuştu.

Dağdaş’ı AK Parti’nin ilk yıllarında en genç isimlerinden biri olup Grup Başkanvekilliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi görevlerde bulunan ancak Davutoğlu döneminde partiden uzaklaşan Suat Kılıç izledi. 

Kılıç, iki ayrı eski binayı satın alarak aslına uygun restore edip, kendisine bir çalışma mekânı oluşturdu ve arkadaşlarıyla, ziyaretçileriyle bu mekânda buluşmaya başladı. Kılıç’ın Hamamönü’ndeki nostaljik binası, başka siyasetçileri de heyecanlandırdı. 1 Kasım seçimlerinde milletvekili olmak için adaylık başvurusu dahi yapmayan eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de aynı bölgede kendisine büro açmaya karar verdi. 

Hamamönü’nü seçen diğer ünlü siyasi şahsiyet ise bir süre önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe Mutabakatı konusunda tartışma yaşayan Bülent Arınç oldu. Bu arada şu tesadüfe bakın ki Arınç gibi, Arınç’ın mesajlarını ‘retweet’ eden  Hüseyin Çelik de bu bölgede ofis açmak için yatırım yaptı ve inşaata başladı. Halen AK Parti İstanbul Milletvekili olan Hayati Yazıcı’nın da kendisine büro satın almak için burada yer baktığı ancak kendisine gösterilen ofisleri beğenmediği konuşuluyor. 

YENİ SİYASİ MESAJ MI

Hamamönü’ne yerleşen Gürcan Dağdaş’ın Milli Görüş’ten uzun zaman önce koptuğu ve hükümetin icraatlarına karşı çok eleştirel yazılar yazdığı biliniyor. Hamamönü’nde büro açmaya hazırlanan Arınç’ın son çıkışları da parti tabanı ile arasında bir gerginlik oluşturdu. Arınç’a sosyal medyada açık destek veren Kılıç’ın, Çelik’in, parti politikalarına dair eleştirel tutumları dikkat çeken Ergün’ün ve Yazıcı’nın da Hamamönü’nü tercih etmesi siyaset kulislerinde oldukça dikkat çekici bulunuyor. 

Zaman zaman eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, eski Ankara Milletvekili Salih Kapusuz’un da dahil olduğu bu grubun, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün arkasında toplandığı yorumları yapılsa da sözkonusu birlikteliğin yeni bir siyasi oluşum mesajı taşımadığı özellikle vurgulanıyor. Yine de siyasi kulislerde, “AK Parti’nin muhalif isimleri Hamamönü’nde toplanıyor” yorumlarının önü kesilemiyor. 

Yıllardan beri, AK Parti’de siyaset yapan isimlerin ev almak veya ofis açmak için tercih ettikleri semtin Çukurambar olduğu, bu nedenle “Çukurambar siyaseti” kavramının türediği biliniyor. Kim bilir belki de partileriyle ilişkileri bir süreden beri askıda olan eski bakan ve parti yöneticilerinin Hamamönü’nü tercih etmesi de gündeme “Hamamönü Hareketi” kavramını getirir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.