Bahçeli: Sırtımızdan Hançerlenmediğimiz Yer Kalmadı

Bahçeli: Sırtımızdan Hançerlenmediğimiz Yer Kalmadı

MHP, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun seçim hükümetinde yer alması için önerdiği bakanlığı, ihraç için disipline sevk edilen Tuğrul Türkeş’in kabul etmesinin şokunu üzerinden atarken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sırtımızdan hançerlenmediğimiz yer kalma

Türkeş’in bakanlık teklifini kabul etmesini MHP hazmetmeye çalışırken, bu durumun MHP’ye etkileri masaya yatırıldı. Bahçeli, kurmaylarıyla yaptığı toplantılarda Türkeş’in bu tavrından dolayı kırgınlığını gizlemezken, ATP ve DYP’yle ilgili siyasi girişimlerde bulunduğunda kendisini Türkeş soyadından dolayı hoşgördüğünü anımsattı.

“Başbuğ’un emaneti” diyerek Türkeş’in yaptığı birçok yanlışı görmezden geldiğini ve MHP Genel Başkan Yardımcılığı koltuğunu emanet ettiğini belirten Bahçeli, serzenişini ise “Sırtımızdan harçerlenmediğimiz yer kalmadı” ifadeleriyle dile getirdi. Soğukkanlılığını koruyan Bahçeli, Türkeş’in bu tavrının MHP’nin izlediği stratejiyi etkilemeyeceğini, ilerleyen süreçte bundan taviz verilmeyeceğini belirtti. Parti tabanından iddia edildiği gibi bir kopma yaşanmamasının söz konusu olmadığını, bunu söyleyenlerin kendilerini kandırdığını dile getiren Bahçeli, Türkeş’in oy bazında AKP’ye de bir katkısının olmayacağını değerlendirdi.

 Parti yönetimi de yaşanan gelişmeleri yakından izlemeye aldı. Yapılan ilk tespitlerde, “MHP, seçimde AKP-HDP birlikteliği stratejisini uygulayacaktı, bu çöktü” eleştirisinin gerçeği yansıtmadığı yer aldı. MHP’deki kurmay toplantılarında şu belirlemeler yapıldı:

 “Kendilerini kandırıyorlar, kimi alırlarsa alsınlar bu kabineye AKP ve HDP hükümeti olmuştur. MHP’den birilerini devşirerek bu görüntüyü değiştirme çabası bu gerçeği değiştiremez. MHP, yine AKP’nin HDP ile el ele verip PKK’nın meşrulaşması için çaba gösterdiğini, çözüm sürecinin yeniden ısıtılarak ülkenin bölünmesi sürecinin hızlandırılacağını, AKP’nin üniter yapıdan vazgeçmek istediğini anlatacak. Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarını çiğneyerek Başbakan’ı vesayet altına almasını, hele hele 17-25 Aralık yolsuzluk olaylarına bulaşmışların üzerine sonuna kadar gidileceğini MHP bu seçimlerde sonuna kadar halka antalacak.”

‘ARKASI GELMEZ’

Yanıtı aranan sorulardan biri de “Türkeş’in bu hamlesinin arkası gelir mi” sorusu oldu. İlk değerlendirmeler, “Bunun arkası gelmez. Tuğrul Bey gibi AKP’nin içimizden temas kurduğu başka isimler olduğunu sanmıyoruz” yönünde oldu. Türkeş’in soy isminin ağırlığının dışında parti tabanından kopmalara yol açacak bir hareket alanının bulunmadığı tespitini yapan MHP yönetimi, AKP’nin de MHP tabanından oy kaymasını sağlamaktan öte, HDP ile aynı masada başbaşa kalma görüntüsünü perdelemek için “devşirme” girişiminde bulunduğu değerlendirmesini yaptı.

MHP yönetimine göre, Türkeş’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la CHP’li Deniz Baykal’ın 10 Haziran’da yaptığı görüşmeden 3 gün önce görüştü. Ancak o dönem Türkeş’in, “Böyle bir görüşme olmamıştır, asılsız ve iftiradır” savunmasını yapması ve “Başbuğ Türkeş’in mirası” olduğu gerekçesiyle Türkeş hakkında herhangi bir disiplin işlemi başlatılmadığı ifade edildi. Görüşmeyi Baykal’ın da bildiği kaydedildi.

 Bu arada Bahçeli, pazartesi MYK’yı toplantıya çağırdı. MHP yönetimi, Türkeş’in ismini odasından, asansörden, resmi internet sitesinden tamamen sildi. Türkeş ismi, MYK listesinden de çıkarıldı. Odasındaki eşyaları danışmanları tarafından toplanan Türkeş, masasında babası Alparslan Türkeş’in yarım metrelik heykelini bıraktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.