Cumhur İttifakı dağılacak mı? MHP'den bir flaş açıklama geldi

Cumhur İttifakı dağılacak mı? MHP'den bir flaş açıklama geldi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Ak Parti ve MHP arasına fitne sokmaya çalışan yazar Orhan Uğuroğlu'na tepki gösterdi.

Yeniçağ Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazısında Seçim Kanunu üzerinden Cumhur İttifakı'na fitne sokmaya çalışan yazar Orhan Uğuroğlu'na tepki gösteren MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, ahlaki olgunluktan uzak saçma sapan yazılar yazan Orhan Uğuroğlu'nun Efkar-ı ammenin yalancı tercümanı olmayı kendince gazetecilik saydığını söyledi.

ORHAN UĞUROĞLU KÖŞE YAZISINDA NE DEDİ?

Cumhur İttifakı'ndan kulis bilgileri yazan Abdülkadir Selvi'den alıntılar yaparak köşe yazısında değerlendirmelerde bulunan Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, ''MHP ittifaksız partiler için seçim barajının yüzde 5'e indirilmesini neden istiyor? AKP ile ittifakı bozmayı mı düşünüyor? MHP ittifak içindeki partiler için yüzde 10 barajının korunmasını neden istiyor? AKP+MHP tarafından oluşturulacak Cumhur İttifakı'nda MHP'liler yüzde 10 barajını aşmayı mı düşünüyorlar? MHP'lilerin AKP tarafından oyuna getirildiğinin açık ve net göstergesi, ittifak partileri için yüzde 10 barajıdır. Peki, Devlet Bahçeli gerçekleri görmüyor mu? Ya da Erdoğan, MHP'nin oylarını da AKP'de konsolide etmeyi mi planlıyor? Daha net yazayım; MHP, seçime Cumhur İttifakı'nı bozarak girecekse, yüzde 5 barajı işine yarar. MHP, seçime AKP ittifakı ile girecekse, yüzde 10 barajı işine yaramaz. Peki, Hayati Yazıcı ile Feti Yıldız tüm anketleri göre göre bu seçim barajlarını hangi kıstaslara göre belirlediler acaba?'' dedi.

AK PARTİ VE MHP ARASINDA SORUN YAŞANACAĞI İDDİASI

Seçim sistemindeki değişikliğin Ak Parti ve MHP arasında ciddi sorunlara yol açacağını iddia eden Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, ''Ak Parti daraltılmış seçim sistemine geçilmesini öneriyor ama MHP buna sıcak bakmıyor. Ak Parti milletvekili sayısı 30'u aşan büyükşehirlerde seçim çevrelerinin 7 milletvekiline göre bölünmesini öneriyor. MHP ise 7 milletvekiline göre bölünmesini doğru bulmuyor. MHP, daraltılmış bölge seçim sisteminde milletvekili kaybedeceğini düşünerek, mevcut sistemin devamını istiyor. Tüm çabaları seçim sistemleri ve barajları ile oynayarak iktidarda kalmayı sağlamak. Gerek seçim sisteminde, gerek seçim barajındaki değişiklik AKP ile MHP arasında ciddi sorunlar yaşatacak.'' dedi.

MHP'Lİ FETİ YILDIZ'DAN ORHAN UĞUROĞLU'NA CEVAP

Seçim sistemi ve seçim barajı değişikliği çalışmaları üzerinden, Cumhur İttifakı'na fitne sokmaya çalışan yazar Orhan Uğuroğlu'na tepki gösteren MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ''Orhan Uğuroğlu isimli kişi; Her hafta, MHP, Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu’yla ilgili adımdan da bahsederek abuk sabuk, ahlaki olgunluktan uzak, saçma sapan yazılar yazıyor. Efkar-ı ammenin yalancı tercümanı olmayı kendince gazetecilik sayıyor. Hadi oradan.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.