Cumhurbaşkanlığı seçimleri Kesin İkinci Tura Kaldı! 28 Mayıs Seçimi Tekrar Seçim Olacak mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Kesin İkinci Tura Kaldı! 28 Mayıs Seçimi Tekrar Seçim Olacak mı?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri Türkiye'de heyecanla takip ediliyor. 15 Mayıs sabahı, Anadolu Ajansı'nın verilerine göre sandıkların %99'u açılmış durumdaydı. Seçim sonuçları merakla beklenirken, kesin sonuçlar henüz açıklanmadı ve sayım süreci devam ediyor. Aynı zamanda, 28. dönem Milletvekili seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimi için de sonuçlar açıklanmadı.

YSK Başkanı Sadi Güven, oy sayımının devam ettiğini belirterek, "Sisteme oyların %47'si girildi. Verilerimiz anlık olarak siyasi partilerle paylaşılıyordur" açıklamasında bulundu. 24.00 itibarıyla yurt içindeki oyların %71'i, yurt dışındaki oyların ise %18'i sisteme girildi.

Son verilere göre, sandıkların %91.93'ü açılmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %49.49, Kemal Kılıçdaroğlu ise %44.79 oy oranına sahipti.

Milletvekili seçimlerinde ise Cumhur İttifakı %49.31 oy alarak 321 milletvekili çıkardı. Millet İttifakı ise %35.18 oy alarak 213 milletvekili kazandı. Emek ve Özgürlük İttifakı ise %10.52 oy oranıyla 66 milletvekili elde etti.

Kesin sonuçlar henüz Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanmadı, ancak Türkiye'nin yeniden sandık başına gitme olasılığı konuşuluyor. Salt çoğunluk sağlanamadığı için 28 Mayıs tarihinde yeniden seçim yapılma ihtimali bulunuyor.

Eğer yeniden seçim kararı alınırsa, itirazlar göz önünde bulundurularak il seçim kurulları tarafından değerlendirilecek. İtirazlar 17 Mayıs akşamı saat 17.00'ye kadar ilan edilecek. Yeniden seçim tarihi ise 28 Mayıs olacak ve sonuçlar en geç 29 Mayıs'ta paylaşılacak.

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili süreci heyecanla takip etmeye devam ediyor. Kesin sonuçların açıklanmasıyla birlikte ülke siyasetinde yeni bir dönem başlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.