Cumhurbaşkanlığı'ndan itiraf: 'Urla villaları kaçak olabilir!'

Cumhurbaşkanlığı'ndan itiraf: 'Urla villaları kaçak olabilir!'

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Urla’da çok tartışılan vilların kaçak olabileceğini ancak bunların Erdoğan’a ait bulunmadığını söyledi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga yaptığı açıklamada, Saray’ın maliyetinin Başbakanlık tarafından karşılandığı için ne kadar para harcandığını açıklamadı ancak “Hayatımda gördüğüm en yasal yapı” diyerek ‘kaçak’ eleştirilerine cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı‘nın 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Saray’ın maliyeti ve harcamaları tartışmalara neden oldu. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Saray kaçak, oturduğu villalar kaçak. Nasıl olacak bu?” diye eleştirdi. CHP’li Aykut Erdoğdu ise “Saray’ın 5.1 milyar dolar, uçağın ise 1.1 milyar dolara mal olduğu doğru mu?” diye sordu. Genel Sekreter Kasırga, inşaatın Başbakanlık adına yaptırıldığını ve maliyet bilgilerinin de orada olduğunu belirterek, “5.1 milyar dolar….10 tanesinin yapımına tekabül eder” dedi.

VİLLA KAÇAK OLABİLİR

Kasırga Urla vilları için de “O villaların kaçak olduğu söyleniyor. Ama Cumhurbaşkanına ait olduğunu kim söyleyebilir” karşılığını verdi. CHP’li komisyon üyeleri ise ses kayıtlarına atıf yaparak Erdoğan ailesinin 'Tefrişatla neden ilgilendiğini' sordu. Kasırga bu soruyu yanıtlamadı. ‘Kaçak Saray’ tanımına karşı çıkarak, “Bu kadar meşru, yasal, meri bir yapı bilmiyorum” dedi. Kasırga, Saray’da bugüne kadar 9 bin 240 muhtarın ağırlandığını, masrafları ise kendilerinin karşılamadığını söyledi.

948 PERSONEL OLDU
Gül döneminde 679 olan Cumhurbaşkanlığı personeli ise 702’i memur, 246’sı sözleşmeli olmak üzere 948’e çıkartıldı. Bunun içinde güvenlik görevlileri bulunmuyor. Saray’a neden  ‘külliye’ denildiği ise Kasırga, “Kampüs, yerleşke gibi düşündük” diye açıkladı.

ZANA’YA MAAŞ ÖDENMEDİ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise komisyondaki açıklamasında 1 Kasım seçimlerinden bu yana yemin etmeyen HDP’li Leyla Zana’ya bugüne kadar maaş ödenmediğini açıkladı. Komisyonda Kahraman ile CHP’li Aykut Erdoğdu arasında polemik de yaşandı.

Erdoğdu, soru önergelerini işleme koymayan TBMM Başkanlığı’nı eleştirince Kahraman,“İki dünyada hesap vereceğim. İç tüzüğe göre hareket ediyorum” dedi. Erdoğdu müdahil olunca Meclis Başkanı, “Susun beyefendi, susma yeteneğin yok mu?” diyerek sinirlendi.

Kahraman’ın MHP’li Mehmet Günal ile HDP’li Ahmet Yıldırım’ın ismini karıştırarak,“Ahmet tamam, soy adın gibi Yıldırım’sın” diye MHP’li vekille diyaloga girmesi gülüşmelere neden oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.