Devlet Bahçeli Düğmeye Bastı! MHP Teşkilatları Harekete Geçiyor..

Devlet Bahçeli Düğmeye Bastı! MHP Teşkilatları Harekete Geçiyor..

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP'nin yeni bir saha çalışması başlattığını duyurdu.

MHP'nin yeni başlattığı Adım Adım 2023; Ahilerle Gününüz Bereketli Olsun programı hakkında bilgilendirmelerde bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, yeni saha çalışmasının Ahi Evran’ın türbesinin bulunduğu il olması nedeniyle Kırşehir’de başlatılacağını belirterek, başlama tarihi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir'e uğradığı hafta olması nedeniyle de 25 Aralık olarak belirlendiğini açıkladı.

AHİLİK TEŞKİLATI HALKIN DEVLETLE RABITASINI SAĞLAMLAŞTIRDI

Tarihimizde kendine özgü disiplini, görgü ve ahlak kurallarıyla bilinen ahi teşkilatı; Anadolu’da bin yıllık kardeşlik hukukunun temellerinin atılmasında başat rol oynamış önemli bir sosyal kurumdur. Ahilik müessesesi, Anadolu’da Beylikler Dönemi’nden Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna giden tarihî süreçte de önemli işlevler üstlenmiştir. Ticaretin belirli ahlaki ve dinî kurallar içinde yapılmasını gözeten ahi teşkilatı, zamanla Anadolu’da güçlü bir toplumsal yapı oluşmasını sağlamakla kalmamış, halkın devletle rabıtasını da sağlamlaştırmıştır.

AHİLİK TEŞKİLATININ GÜNÜMÜZE YANSIYAN ETKİLERİ

Ahi teşkilatı sayesinde esnafın sürdürdüğü ticarette usta-çırak ilişkisi de yerleşmiştir. Bugünkü esnaf kuruluşlarının mayasında, çalışanlarla yönetenler ve halkla esnaf arasındaki ilişkilerin kıvamında, çoğu kuralları günümüzde de yaşatılan ahilik geleneğinin tadı ve kokusu hissedilir. Ekonominin can damarı konumundaki esnaf; geçmişten gelen bu gelenekleri bugün de sürdürürken, sadece mal alıp satmakla veya bir işi görmekle yetinmemektedir.

ESNAFIMIZ, CAN ÖZÜMÜZ, GÖREN GÖZÜMÜZ TEMEL DİREĞİMİZDİR

Esnafımız; Aynı zamanda halk arasındaki dayanışma ve kaynaşmanın da adresidir. Birlik ve beraberliğimizin, dirlik ve düzenimizin temin edicisi ve teminatıdır. Mahallemize, sokaklarımıza ahenk ve neşe verenimiz, huzurumuzun bekçisidir. Kimi zaman derdimizin ortağı, kimi zaman sorunlarımızın çözüm noktasıdır. Mahallelinin de, mahalleyi ziyaret edenin de, yerlinin de, yabancının da yolu mutlaka esnafın dükkânına, ticarethanesine, ekmek tezgâhına düşer. Kısacası esnafımız; can özümüz, gören gözümüz, işiten kulağımız, temel direğimiz, betimiz bereketimizdir.

AHİLER GÜNÜNÜZ BEREKETLİ OLSUN TEMASI ALTINDA YENİ SAHA ÇALIŞMASI

Bütün bu hakikatler dikkate alınarak; partimizin gelecek yıl Haziran ayında yapılacak seçimler bağlamında sürdürdüğü siyasi çalışmaların, esnafı ve esnaf kuruluşlarını içine alan yurt çapında yeni bir ziyaret ve buluşma programının hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştır. MHP’nin mevcut siyasi faaliyetlerinin devamı mahiyetindeki bu yeni program, “Adım Adım 2023; Ahilerle Gününüz Bereketli Olsun.” teması altında sürdürülecektir. Yurdun dört yanında seçimlere kadar aralıksız devam ettirilecek yeni program çerçevesindeki ziyaretlere, teşkilat mensuplarımızın yanında Divan üyeleriyle milletvekilleri de aktif olarak katılacaklardır.

YENİ SAHA ÇALIŞMASI 25 ARALIK 2022 TARİHİNDE BAŞLAYACAK

Bilindiği üzere, Bektaşi geleneklerine bağlı ahi örgütünün kurucusu olan ve ilhamını Hacı Bektaş-ı Veli’den alan Ahi Evran’ın türbesi Kırşehir’de bulunmaktadır. Ahilik kültüründe Kırşehir’in hususi bir yeri vardır. O bakımdan partimizin bu yeni çalışma programı, -Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Heyet-i Temsiliye Reisi sıfatıyla Sivas’tan Ankara’ya gelirken 21-26 Aralık 1919 tarihleri arasında Kırşehir’e uğramış olması dikkate alınarak- 25 Aralık günü bu ilimizden başlatılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.