DEVLET BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

DEVLET BAHÇELİ: HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

MHP Lideri Devlet Bahçeli, muhaliflerin alternatif bayramlaşma töreni düzenleme girişimine sert tepki gösterdi ve bir kez daha uyarılarını sürdürdü

Bahçeli,''Bu davaya gönül vermiş insanlarımız bu tür davranışlara iltifat göstermez. Ayrıca bunlar tüzüğümüze göre de yanlıştır ve ihraç sebebidir. Onun için herkes ayağını denk alacaktır, ona göre hareket edecektir" dedi. Bahçeli, ''Alternatif bayramlaşma programının Milliyetçi Hareket Partisi'ne yakışmayacağını  da vurguladı

 

"Bana gelen bilgilere göre bu Fethullah Gülen örgütlenmesinin taban oluşturmak maksadıyla Milliyetçi Hareket Partisi'ne bir alternatif bayramlaşma düzenleme gibi bir siyasi oyuna düştükleri bir kez daha görülüyor'' diyen Bahçeli,  ''Bu oyun da bozulacaktır'' açıklaması yaptı. Bahçeli,''Bu işin şakası olmaz. Bu tarihi hataya düşenlerden de siyasetçi olmaz" dedi.

 

Bayram namazının ardından Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret eden ve   buradan ayrılırken, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bahçeli, muhaliflerin delegelerden tekrar imza toplayacağı yönündeki iddiaların sorulması üzerine "Onlar saptırıyorlar, hareketi her şart altında rahatsız edici davranışlarda bulunuyorlar.  İmza toplayıp ne yapacak. Bunun bir yeri ve anlamı var. MHP  bunlara aldırış etmemektedir" değerlendirmesinde bulundu.  

 

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili tartışmaların sorulması üzerine Bahçeli, Türkiye'nin komşu ülkelerden gelen sığınmacılara kapılarını açan büyük bir ülke olduğunu söyledi. Bahçeli, ''Fakat gelecekte hangi amaca yönelik olacağı üzerinde tartışmalar yapılan bir konuda bunları vatandaşlığa alabiliriz dediğiniz vakit, o zaman vatandaşlık kavramı çok farklı algılanmaya başlar. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı belki bunları kucaklamak açısından belki böyle bir ifade kullanmış olabilir, fakat yanlış olduğunu da kabul etmek durumunda olmalıdır'' dedi.

.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazının ardından Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret etti. Önceki yıllarda bayram namazlarını Gazi Mahallesi'nde bulunan Gazi Camii'nde kılan Bahçeli, bu bayram Gazi Camisi'ne gelmedi. Bahçeli'nin bayram namazı için Ümitköy'deki evinin yakınındaki camiye gittiği öğrenildi. Bayram namazının ardından merhum Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki mezarını ziyaret eden ve burada kendisini bekleyen partililerle tek tek bayramlaşan Bahçeli, Türkeş'in kabrine kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktı,  bakır ibrikle mezara su döktü.

 

Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre oturan Bahçeli, buradan ayrılırken, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

 

"VATANDAŞLIK KAVRAMI ÇOK FARKLI ALGILANMAYA BAŞLAR"

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili tartışmaların sorulması üzerine Bahçeli, Türkiye'nin komşu ülkelerden gelen sığınmacılara kapılarını açan büyük bir ülke olduğunu söyledi.

 

Sığınmacılara eğitimden sağlığa kadar birçok hizmeti sunulduğunu belirten Bahçeli, "Bunlar Türk milletine yakışır davranışlardır. Siyasi iktidar kim olursa olsun bu onlar için bir insani görevdir. Bunun yerine getirilmesine millet olarak destek verilir. Fakat gelecekte hangi amaca yönelik olacağı üzerinde tartışmalar yapılan bir konuda 'Bunları vatandaşlığa alabiliriz' dediğiniz vakit, o zaman vatandaşlık kavramı çok farklı algılanmaya başlar. O bakımdan Sayın Cumhurbaşkanı belki bunları kucaklamak açısından belki böyle bir ifade kullanmış olabilir, fakat yanlış olduğunu da kabul etmek durumunda olmalıdır'' dedi.

.

 

 "ALTERNATİF BAYRAMLAŞMAYI KABUL EDEMEYİZ"

Bahçeli, MHP'li muhaliflerin Genel Merkez'in bayramlaşma programına alternatif bayramlaşma programı düzenleyecek olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, bir kişinin eşine, dostuna ve dava arkadaşlarına iftar verebileceğini, bunun o kişinin insani bir görevi olduğunu ve bunun güzel de bir davranış olduğunu söyledi.

 

Alternatif bayramlaşma programının Milliyetçi Hareket Partisi'ne yakışmayacağını belirten Bahçeli, şöyle konuştu: "Bana gelen bilgilere göre bu Fethullah Gülen örgütlenmesinin taban oluşturmak maksadıyla Milliyetçi Hareket Partisi'ne bir alternatif bayramlaşma düzenleme gibi bir siyasi oyuna düştükleri bir kez daha görülüyor.

 

Bu oyunda bozulacaktır. Bu davaya gönül vermiş insanlarımız bu tür davranışlara iltifat göstermez. Ayrıca bunlar tüzüğümüze göre de yanlıştır ve ihraç sebebidir. Onun için herkes ayağını denk alacaktır, ona göre hareket edecektir. Alternatif bayramlaşmayı kabul edemeyiz. 

 

''BU TARİHİ HATAYA DÜŞENLERDEN DE SİYASETÇİ OLMAZ"

 

Eğer bunu böyle yaparsanız ve bunun yolunu açarsanız Türkiye'de 34 tane alternatif bayramlaşma çıkar. Ne yapacağız o zaman bunlara dikkat etmek lazım. Bu işin şakası olmaz. Bu tarihi hataya düşenlerden de siyasetçi olmaz."

 

Muhaliflerin delegelerden tekrar imza toplayacağı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Bahçeli, "Onlar saptırıyorlar, hareketi her şart altında rahatsız edici davranışlarda bulunuyorlar. İhtiyati tedbir kararı var. Bu karar sonuçlanıncaya kadar ne imza toplanır, ne kongre yapılır. Yargıyı beklemek lazım.

 

Yargı ne gibi sonuç doğuracaksa ona göre hareket etmeleri lazım. İmza toplayıp ne yapacak. Bunun bir yeri ve anlamı var. Milliyetçi Hareket Partisi bunlara aldırış etmemektedir. Artık olaylar netleşmiştir" değerlendirmesinde bulundu. 

 

ortadoğu

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.