DEVLET BAHÇELİ'DEN FLAŞ ÇIKIŞ

DEVLET BAHÇELİ'DEN FLAŞ ÇIKIŞ

Bahçeli "başkanlık sistemi"ne noktayı koydu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

"KATKI SUNMAYIZ"

Başkanlık tartışmalarına değinen Bahçeli, "Bizim AKP hükümetine desteğimiz terörle mücadele ile sınırlıdır. Başkanlık konusunda vereceğimiz destek, sunacağımız katkı yoktur" dedi.

İşte Bahçeli’nin konuşmasından satır başları:

Geçtiğimiz Pazar günü AK Parti Genel Kongresi’nde genel başkan seçilen Binali Yıldırım’ı bu anlamda önemli işler bekliyor. Yıldırım’a ve parti arkadaşlarına başarılar diliyorum. Bizim için önemli olan yeni hükümetin ülke yararına izleyeceği politikalardır.

Bizim özenle üzerinde durduğumuz konu Yıldırım’ın kongrede yaptığı konuşmanın ana fikri ve içeriğidir. Dikkatimizden kaçmayan bir diğer konu Davutoğlu’nun sitem dolu şikayetleridir.

"DAVUTOĞLU NASIL GELDİYSE ÖYLE GİTTİ"

Elbette kendi takdirleridir. Bir gün tarih bu dönemin gizemli ve şifreli yanlarını bir bir ortaya çıkacaktır. Bu şimdinin konusu değil. Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir. Dikiz aynasına bakarak önümüzü görmek akıl kârı değil.

Sayın Davutoğlu nasıl geldiyse öyle gitmiştir. AKP’de yeni bir dönem başlamıştır. İktidar partisinin kendi iç dinamikleri doğrultusunda bir yönetim değişikliğine gitmesi kendi bileceği iştir. Alan memnun satan memnun bize sadece izlemek düşecektir.

Yıldırım’ın kime sözcülük yaptığı ortadır. AKP’nin 2. Olağanüstü kongresi başkanlık sistemin hazırlık ve icrasına göre yapılmıştır . Bu anlayışa göre yeni anayasayla kast edilen şey başkanlık sistemidir. Şayet bu amaç gerçekleşmezse partili cumhurbaşkanlığı yedekte tutulmaktadır.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNİN MAHSURU ÇOKTUR"

MHP’nin bu kapsamdaki tutumu nettir. Başkanlık sisteminin bizce mahzuru çoktur. MHP olarak milli ve manevi değerler ekseninde her zaman uzlaşmaya varız. Ancak başkanlık sistemi gibi dibi görünmeyen kuyudan su içmeye ne isteğimiz ne de irademiz vardır. İlkelerimizi yutmayı hiç kimse beklememelidir.

Türkiye'nin temel ihtiyacı yeni bir sistem değil var olan sistemi etkin çalıştırmaktır.

Terörle mücadelede hükümetin elini güçlendirmek için üzerimize düşeni yaptık ve yine yaparız.

Terörle mücadelede hükümetin elini güçlendirmek için üzerimize düşeni yaptık ve yine yaparız.

“TÜRKİYE HUZURA ULAŞACAKSA TEK ÇARE BAŞKANLIK MIDIR?”

Şimdi bizden başkanlık sistemiyle ilgili olumlu bir tavır bekleniyor. MHP sistem tartışmalarının çok ciddi badirelere yol olacağını görmektedir.
Türkiye huzura ulaşacaksa tek çare başkanlık mıdır? Türkiye uzaya mektup gönderdi de buna parlamenter sistem mi engel oldu. Zenginliğin kalkınmanın sihri büyümenin yegane ilacı başkanlık sisteminde mi görülmektedir? Parlamenter sistem revize edilerek bu hedeflere rahatlıkla ulaşacaktır.  

“BAŞKANLIK KONUSUNDA VERECEĞİMİZ DESTEK SUNACAĞIMIZ KATKI YOKTUR”

Başkanlık sisteminde yasama, yürütme ve yargı arasındaki hassas denge  bozulacaktır. Bizim AKP hükümetine desteğimiz  terörle mücadele ile sınırlıdır. Başkanlık konusunda vereceğimiz destek, sunacağımız katkı yoktur. Yeni kurulacak hükümet önce terörün kökünü kazımalı, Türkiye’nin belini doğrultmalı kurutması gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.