Engin Alan'a 1.3 Milyon Lira Tazminat Ödenecek

Engin Alan'a 1.3 Milyon Lira Tazminat Ödenecek

Eski MHP Milletvekili Engin Alan'a tutuklu yargılandığı süre için 1.3 milyon lira tazminat ödenmesine karar verildi.

Balyoz davasında tutuklu yargılanan ve sonrasında beraat eden eski MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'a 650 lira maddi 1 milyon 300 bin lira ise manevi olmak üzere 1 milyon 363 bin 650 tl tazminat ödenmesine karar verildi. 

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya emekli korgeneral Alan'ın avukatı Erhan Tokatlı katıldı. Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen, Alan'ın sahte deliller ile gözaltına alındığını, deliller ve bilir kişi raporu ile mağduriyetinin ispat edildiğini belirterek mahkemenin takdir edeceği tazminatın Engin Alan'a ödenmesini talep etti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne kısmen ise reddine karar verildiğini belirterek yargılamanın bittiğini bildirdi. Mahkeme Başkanı Afek İlleez ise Alan'a 1.3 milyon lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Engin Alan'ın avukatı Erhan Tokatlı, duruşmanın ardından açıklama yaptı. Tokatlı, müvekkili Alan'ın tutukluluğu süresince 5 yakınını kaybettiğini ve cenaze törenlerine katılamadığını söyledi. Alan'ın insani acısını yaşayamadığını belirten avukat Tokatlı, cezaevinde tecrit edildi. Tokatlı, "Dört yıllık milletvekili döneminin 3 yıl 1 haftasını cezaevinde tutuklu geçirdi. Dava dilekçemizde de belirtiğimiz gibi Alan ile aynı dönemde seçilen tutuklu 8 milletvekili kendisinden önce tahliye edilmişti." dedi ve milli iradenin hiç sayıldığını ve yasama görevi yapmasının engellendiğini belirtti.

Avukat Tokatlı sözlerine şu şekilde devam etti: "Müvekkilime yönelik ciddi bir ayrımcılık, ötekileştirme yapıldı. Balyoz yargılamasını yapan polisler, bilirkişiler, özel yetkili savcılar, hakimler ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Bu şahısların çoğu yurt dışına kaçtı. Bazılarının ise Paralel Devlet Yapılanması kapmasında yargılanması devam ediyor. Allah onlara da ömür versin, bizim yargılandığımızı gördüler. Biz de onların bağımsız, tarafsız Türk adaleti tarafından yargılanıp cezalarını çektiklerini görmek istiyoruz." dedi.

Eski MHP İstanbul Milletvekili emekli korgeneral Engin Alan, "Balyoz Planı davasında hak ihlali yapıldığı" gerekçesiyle açtığı davanın dilekçesiyle 175 bin lira maddi, 2 milyon 325 bin lira manevi tazminat talep etmişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.