Erken Seçim Geliyor

Erken Seçim Geliyor

Ankara kulislerinde erken seçim senaryoları konuşulmaya başlandı.

"Erken seçim söylentisi" başlıklı bugünkü yazısında Gönensin, "1 Kasım da önemli bir seçim zaferi kazanmış olan Ak Parti'nin bir erken seçim düşünmesi için aslında gerekçeler var" dedi ve şunları yazdı:

"Ankara'da siyasetin bir kısmı varsayım ve söylenti üzerinedir. Bunların çoğu gerçekleşmez, ama konuşulur. Bu günlerde Ankara'da erken seçim, fazla yüksek sesle olmasa da konuşuluyor. Nitekim CHP genel başkanı da partisinin örgütlerine "erken seçime hazırlanın" talimatı verdi.

1 Kasım'da önemli bir seçim zaferi kazanmış olan Ak Parti'nin bir erken seçim düşünmesi için aslında gerekçeler var. Anayasayı tek başına yapacak, tek başına halkın önüne getirecek çoğunluğu 1 Kasım'da az farkla kaçıran Ak Parti açısından bu dönem seçim için çok elverişli.

Üç muhalefet partisinin de iki seksen uzanmış yattığı bir dönemde Ak Parti'nin yeni bir seçim zaferine ulaşması da büyük ihtimal, çok büyük ihtimal olarak ortaya çıkıyor. Tabii Ak Parti açısından çıta daha yukardadır. Hedef hem MHP'yi hem HDP'yi yüzde 10 barajı altında bırakarak, 367 milletvekilinin üzerine çıkmaktır.

ERKEN SEÇİM TARİHİ...

Hükümet açısından, tek başına anayasal çoğunluk hedefinin yanında iki temel konuda halkın "onayı"nı alma ihtiyacı şu anda görünmüyorsa da, yakın dönemde ortaya çıkabilir. Güneydoğu'daki savaş halinin sonuna gelinmesiyle ilgili zorluklar da vardır, Güney sınırımızın ötesindeki hararetin geleceğiyle ilgili çok sayıda soru da vardır.

Hükümet bu noktada, her iki mesele için halktan destek, daha büyük destek ihtiyacı duyabilir. Bu koşullarda iktidar partisine desteğin artmasının her iki alandaki "sert" politikaların onaylanması olarak görülmesi hükümeti çok rahatlatır.

Ankara'da konuşulan her şey gerçek olmaz, ama bu kez erken seçim üzerine yapılan fikir jimnastikleri bu alanı açabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum