"Halkın Adamı" Erdoğan 1 Yılda NE KADAR HARCADI?

"Halkın Adamı" Erdoğan 1 Yılda NE KADAR HARCADI?

28 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Recep Tayyip Erdoğan, bir yılda ne kadar para harcadı?

Son üç Cumhurbaşkanı'nın görev süresi boyunca yaptığı harcamalara bakıldığında 12. Cumhuraşkanı Erdoğan'ın daha görev süresinin birinci yılını bitirmesine rağmen hem 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Güle'e hem de 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e harcamalar konusunda büyük bir fark attığı ortaya çıktı.

28 Ağustos 2008 yılında görevi Abdullah Gül'e devreden 10. Cumhurbaşkanı AhmetNecdet Sezer, 7 yıllık görev süresi boyunca toplam 167.4 milyon TL ödenek kullanmıştı.

 
 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi boyunca kullandığı ödenek ise 722,3 milyon TL idi.

ERDOĞAN'A 2,8 MİLYAR TL'LİK ÖDENEK VERİLDİ

Ancak 28 Ağustos 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Recep Tayyip Erdoğan, göreve geldikten sonra yüzde 100 artırılarak 397 milyon TL'ye çıkarılan Cumhurbaşkanlığı ödeneği ve geçtiğimiz yasama dönemi kapanmadan sondakika önergesi ile Cumhurbaşkanlığı'na da verilen örtülü ödenek imkanı ile (bütçenin binde 5'i oranında örtülü ödenek yetkisi verildi. Bu da 2,3 milyar TL'ye denk geliyor) toplamda 2,8 milyar TL'lik bir harcama yetkisine ulaştı.

AHMET NECDET SEZER 7 YILDA NE KADAR HARCADI

10. Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Ahmet Necdet Sezer, Süleyman Demirel'den koltuğu 16 Mayıs 2000 tarihinde devraldı. 7 yıl boyunca Köşk'te oturan Sezer 167,4 milyon TL harcadı. 28 Ağustos 2007 tarihinde görevi Abdullah Gül'e devreden Sezer, bu ödeneğin de 46 milyon lirasını iade etmişti.

ABDULLAH GÜL 7 YILDA NE KADAR HARCAMA YAPTI

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 7 yıllık görev süresi boyunca 722,3 milyon TL Cumhurbaşkanlığı ödeneği kullandı. Görev süresinin bittiği yıl olan 2014'te Cumhurbaşkanlığının bir yıllık ödeneği 199,5 milyon TL idi.

Gül, görevde kaldığı 28 Ağustos'a kadar 7 ay boyunca bu bütçenin 95 milyon TL'sini kullandı. Kalan 103 milyon TL ise 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandöneminde devredildi.

ERDOĞAN 1 YILDA NE KADAR HARCADI

28 Ağustos 2014'te AKP'lilerin "Milletin Adamı" sloganları eşliğinde Abdullah Gül'den görevi devralan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gül'den kalan 103 milyon TL ile göreve başladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ YÜZDE 100 ARTTI

Normalde 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı bütçesi 199,5 milyon lira idi. Erdoğan Köşk'e çıkınca Cumhurbaşkanlığı bütçesi yüzde 100 artırılarak 397 milyon TL'ye çıkarıldı.

YETMEDİ, CUMHURBAŞKANLIĞINA ÖRTÜLÜ ÖDENEK YETKİSİ VERİLDİ

Gül döneminden kalan 103 milyon lira ve üstüne yüzde 100 artışla 397 milyon liraya çıkarılan Cumhurbaşkanlığı bütçesine ek olarak 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir de ek olarak örtülü ödenek harcama yetkisi verildi.

2,8 MİLYARLIK BÜTÇE VERİLDİ

Daha önce sadece Başbakanlığın kullanımdan olan örtülü ödenek yetkisi böylece Cumhurbaşkanlığı için de açılmış oldu. Böylece devlet bütçesinin binde 5’i olan 2.3 milyar lira tutarındaki gizli ödenekten Erdoğan’ın da kullanım hakkı doğdu. Söz konusu tutarla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanımına sunulan para 2015 yılı için 2 milyar 697 milyon TL’ye (Eski parayla 2 katrilyon 697 trilyon lira) çıktı. Geçen yıl Gül’den devralınan parayla birlikte Erdoğan’ın 16 aylık görev süresince harcayacağı tutar 2.8 milyar lira oldu.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE MİTİNGLER BU PARALARLA MI YAPILDI?

"Tarafsız" Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Haziran seçimleri öncesi adeta bir siyasi parti genel başkanı gibi "toplu açılış ve buluşma" adı altında mitingler düzenledi. AKP'ye oy isteyen Erdoğan, seçimler için son düzlüğe girildiğinde günde 2 miting düzenliyordu.

Erdoğan, Muhalefetten gelen "Bu mitingleri kimin paraları ile düzenleniyor" sorusuna ise “Devletin parasıyla geziyorum. Bu, benim hakkım” demişti.

Böylece Erdoğan, bir önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 7 yılda harcadığı ödeneği 16 ayda 4'e katlamış oldu...

MUHALEFET'TEN ERDOĞAN'A ÇOK SERT ELEŞTİRİ

Erdoğan'ın devlet kesesinden harcaması o dönemde Muhalefetin de tepkisini çekti. MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevde bulunduğu 7 yıllık süre içinde 700 milyon lira harcadığını belirterek, "Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı makamına oturduğu günden bu yana, aradan bu kadar kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen Abdullah Gül'ün 7 yılda harcamış olduğu tutarın 4 mislini harcamış" demişti.

MHP'li Büyükataman, şunları söyledi:

"Kendisinden önce Cumhurbaşkanlığı makamında hizmet eden, aynı partinin kuruluşunda birlikte oldukları Sayın Abdullah Gül'ün o makamda bulunduğu 7 yıllık süre içerisinde harcamış olduğu para 700 milyon TL. Yani Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edilen miktar bu. 10 Ağustos 2014 tarihinden itibaren geçen bu süreye dikkatinizi çekmek istiyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı makamına oturduğu günden bu yana aradan bu kadar kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen Abdullah Gül'ün 7 yılda harcamış olduğu 700 milyon liralık tutarın tamı tamına 4 mislini aradan geçen sürede harcamış bulunuyor. Üzülerek ifade ediyorum bu harcanan bedelin 2.3 milyar lirası örtülü ödenek harcamaları. Yani hesabı sorulamayan, nereye gittiği belli olmayan, keyfi uygulamalarla heba edilen 2.3 milyar Türk Lirası'ndan bahsediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı farklı olduğunu, kimseye benzemediğini şu kısa dönemdeki uygulamalarıyla bile ne yazık ki ortaya koymuş bulunuyor."

1 KASIM SEÇİMLERİ YAKLAŞIYOR, EK BÜTÇE İSTENİR Mİ?

Türkiye 1 Kasım'da yeniden bir genel seçime gidecek. Koalisyon görüşmelerinin sürdüğü dönemde Erdoğan "koalisyonların faydasız" olduğunu açıklamış, Davutoğlu'nun CHP ile kritik koalisyon görüşmesi öncesi "intihar edecek hali yok" diye mesaj göndermişti.

Davutoğlu'nun hükümeti kuramaması sonrası Hükümet kurma görevini teamüller gereği CHP Genel Başkanı'na vermesi gereken Erdoğan, 45 günlük süreyi doldurup erken seçim kararı almıştı.

Bakalım 1 Kasım seçimleri öncesi Erdoğan yine mitingler için Anadolu'nun yollarına düşecek mi? "Devletin parasıyla geziyorum, bu benim hakkım" diyen Erdoğan' 2,8 milyarlık bütçe yeterli gelecek mi?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum