İKİ HDP'li vekil Türkiye aleyhinde oy kullandı

İKİ HDP'li vekil Türkiye aleyhinde oy kullandı

AKPM'de Türkiye'nin yeniden denetim sürecine alınmasının kabul edildiği tasarı, 45'e karşı 113 oyla kabul edildi. Oylamada, 12 üye de çekimser oy verdi.

Strazburg'da devam eden AKPM Bahar Dönemi Genel Kurulu'nda Türkiye Raportörleri Estonyalı Marianne Mikko ve Norveçli Ingebjorg Godskesen tarafından hazırlanan rapor ve rapora ilişkin karar tasarısı ele alındı. Türkiye'nin yeniden denetim sürecine alınmasının kabul edildiği tasarı, 45'e karşı 113 oyla kabul edildi. Oylamada, 12 üye de çekimser oy verdi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde Türkiye'nin yeniden denetim sürecine alınması kararına iki HDP'li üye Ertuğrul Kürkçü ve Filiz Kerestecioğlu katıldı. CHP'li üyeler de AKP ve MHP ile birlikte izleme sürecine karşı çıktı.

Ertuğrul Kürkçü, tümü üzerinde yapılan oylamada ise CHP'li üyelerin siyasi denetime karşı çıktıklarını belirterek "Bazı önergelerde AKP'ye karşı çıkıp sonra da izleme sürecine katılmamaları bile kendi içinde çelişki. CHP'liler devlet ile millet arasında bir tercih yapmak zorunda kaldığı zaman yine devleti tercih ettiler" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ne CHP'den Deniz Baykal, Gülsün Bilgehan, Haluk Koç, İlhan Kesici katıldı.

MHP'den Zuhal Topçu katılırken AK Parti'den şu isimler yer aldı: Mehmet Kasım Gülpınar, Suat Önal, Salih Fırat, Talip Küçükcan, Erkan Kandemir, Emine Nur Günay, Serap Yaşar, Burhanettin Uysal. Raporun tamamının oylanması öncesi Türkiye karşıtı grubun verdiği değişiklik önergelerinin büyük bir bölümü kabul görürken, "Türkiye'de OHAL'in mümkün olan en kısa zamanda kaldırılması" ifadesinin "derhal kaldırılması" şeklinde değiştirilmesine ilişkin önerge reddedildi.

İBRAHİM KALIN: SİYASİ OPERASYON

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada AKPM Genel Kurulu’nda alınan Türkiye kararına tepi gösterek karara ilişkin, "AKPM kararı, Türkiye düşmanı çevrelerin siyasi operasyonudur. Hakikatle ve hakkaniyetle ilgisi olmayan bu maksatlı kararı kınıyoruz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada AKPM Genel Kurulu’nda alınan Türkiye’nin siyasi denetim sürecine dahil edilmesine ilişkin kararı kınadı. Kalın’ın açıklamaları şöyle: "AKPM kararı, Türkiye düşmanı çevrelerin siyasi operasyonudur. Hakikatle ve hakkaniyetle ilgisi olmayan bu maksatlı kararı kınıyoruz."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.