İŞTE MHP'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

İŞTE MHP'NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Anayasa değişikliğiyle ilgili AKP'nin MHP'ye gönderdiği 38 maddelik metnin tamamına yakınında itiraz edilen noktalar var. Özellikle yetki ve sorumluluk dengesi yeni baştan kuruluyor.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

AKP'nin anayasa değişikliği teklifi taslağını MHP'ye iletmesinin ardından, partinin hukukçularından oluşan çalışma grubu, teklif üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Gönderilen metnin değiştirilmesi istenilen noktaları gerekçeleriyle birlikte tek tek tespit edildi. Birçok maddenin ya tamamen değiştirilmesi veya revize edilmesi gibi bir sonuç ortaya çıktı. MHP'nin itiraz noktaları en çok yetki ve sorumluluk dengesinde toplanıyor.

 

TASLAK, AKP'YE GÖNDERİLECEK

MHP, Cumhurbaşkanının yetkileri kadar sorumlulukları da olması gerektiğini düşünüyor ve düzenlemenin buna göre yapılmasını istiyor. Bahçeli'nin incelemesinden sonra tekrar değerlendirilecek taslak, AKP'ye gönderilecek. Önümüzdeki hafta başında iki partinin yetkililerinin bir araya gelerek karşılıklı metinler üzerinde görüşmeler yapmaları ve ortak bir metin ortaya çıkarmaları bekleniyor. MHP lideri Bahçeli, kendi görüş ve düşüncelerinin dikkate alınmayacağı bir çalışmanın içinde olmayacaklarını açıklamıştı.

 

MHP TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

MHP Genel BaşkanI Devlet Bahçeli, MHP'li belediye başkanları toplantısında, başkanlığında toplandı, belediye hizmetlerinin sunumunda dikkat edilmesi gereken hususlarda belediye başkanlarına tavsiyelerde bulundu. Bahçeli ayrıca, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015'te yapılan seçimler sonrası Türkiye'de yaşanan gelişmelere işaret ederek, MHP'nin, Türkiye'nin önünü açmak için her konuda inisiyatif almaya çalıştığını ifade etti.

 

 

       MHP, AKP'nin gönderdiği 38 maddelik Anayasa değişikliği taslağı üzerindeki çalışmalarında sona geldi. AKP'nin hazırladığı metnin tamamına yakınında itiraz edilen noktalar var. Özellikle yetki ve sorumluluk dengesi yeni baştan kuruluyor.

 

          AKP'nin anayasa değişikliği teklifi taslağını MHP'ye iletmesinin ardından, partinin hukukçularından oluşan çalışma grubu, teklif üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Gönderilen metnin değiştirilmesi istenilen noktaları gerekçeleriyle birlikte tek tek tespit edildi. Birçok maddenin ya tamamen değiştirilmesi veya revize edilmesi gibi bir sonuç ortaya çıktı. MHP'nin itiraz noktaları en çok yetki ve sorumluluk dengesinde toplanıyor. MHP Cumhurbaşkanının yetkileri kadar sorumlulukları da olması gerektiğini düşünüyor ve düzenlemenin buna göre yapılmasını istiyor. MHP kendi taslağına son şeklini verdi. Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin incelemesinden sonra tekrar değerlendirilecek taslak AKP'ye gönderilecek.

 

        Önümüzdeki hafta başında iki partinin yetkililerinin bir araya gelerek karşılıklı metinler üzerinde görüşmeler yapmaları ve ortak bir metin ortaya çıkarmaları bekleniyor. MHP lideri Bahçeli, kendi görüş ve düşüncelerinin dikkate alınmayacağı bir çalışmanın içinde olmayacaklarını açıklamıştı.

 

SON ŞEKLİ VERİLDİ

MHP Afyon Milletvekili Mehmet Parsak ve aralarında 2011-2013 yılları arasında Meclis çatısı altında kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda MHP'nin teknik heyet üyesi olarak görev yapan MYK üyesi Oğuz Turhan'ın da bulunduğu hukukçuların olduğu çalışma grubu, hafta başında başladıkları incelemeler sonucu, teklif taslağına ilişkin rapora son şeklini verdi.

Hazırlanan rapor, bugün Genel Başkan Devlet Bahçeli'ye sunulacak ve ardından bir kez daha değerlendirilecek.

MHP'deki anayasa değişikliği teklifi taslağı üzerindeki çalışmaların, bugün tamamlanması bekleniyor.

 

BAHÇELİ, BELEDİYE BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

MHP'li belediye başkanları, Genel Başkan Devlet Bahçeli, başkanlığında toplandı.

 

Alınan bilgiye göre, parti genel merkezinde basına kapalı gerçekleşen ve 1,5 saat süren toplantıda Bahçeli, belediye hizmetlerinin sunumunda dikkat edilmesi gereken hususlarda belediye başkanlarına tavsiyelerde bulundu ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeler yaptı.

 

Bahçeli ayrıca, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015'te yapılan seçimler sonrası Türkiye'de yaşanan gelişmelere işaret ederek, MHP'nin, Türkiye'nin önünü açmak için her konuda inisiyatif almaya çalıştığını ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum