İttifak Ortaklarından Kılıçdaroğlu'na Ters Köşe Hiç Bunu Beklemiyordu..

İttifak Ortaklarından Kılıçdaroğlu'na Ters Köşe Hiç Bunu Beklemiyordu..

CHP'nin ittifak ortakları DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu'na sürpriz bir hamle yaparak Meclis başkanlığı seçimlerinde kendi adaylarını çıkartma kararı aldı. Bu karar, CHP'nin seçim listelerinden giren ittifak partilerinin Kılıçdaroğlu'na destek vermeyeceklerini açıkça ortaya koyuyor.

14 Mayıs tarihinde gerçekleşen seçimlerde CHP listelerinden seçilen DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi, Kılıçdaroğlu'na soğuk duş etkisi yarattı. Koalisyonun küçük ortakları, Meclis başkanlığı seçimlerinde CHP'nin adayını desteklememek için kendi adaylarını çıkaracaklar.

DEVA ve Gelecek Partisi'nden seçilen milletvekilleri, seçim sonrasında CHP'den ayrıldı. Deva Partisi 15, Gelecek ve Saadet Partisi ise toplamda 10 milletvekiliyle Meclis'e girmeyi başardı. Bu durumda CHP, bu partilere toplamda 38 milletvekili kotası sağlamış oldu.

TBMM Başkanlığı için AK Parti ve MHP'nin adayı Numan Kurtulmuş olurken, CHP'nin adayı Tekin Bingöl olarak belirlendi. İyi Parti ise Cihan Paçacı'yı aday gösterdi.

Gelecek ve Saadet Partisi ise Meclis başkanlığı için ortak bir aday olan Serap Yazıcı Özbudun'u gösterirken, DEVA Partisi Mustafa Yeneroğlu'nu TBMM Başkan adayı olarak duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.