Kılıçdaroğlu: 3 Başkanı Birden Görevden Aldı..

Kılıçdaroğlu: 3 Başkanı Birden Görevden Aldı..

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, 3 ilçe başkanının görevden alınması ve kurultay tarihinin belirlenmesi flaş kararlar arasında yer aldı. Değişim isteyenlerin delege seçimlerinde istediklerini alamadığı belirtilirken, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, maden genişletme tartışmalarıyla ilgili olağanüstü Meclis toplantısına çağrı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) uzun bir aradan sonra nihayet toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, önemli kararlar alındı ve değişim rüzgarları esmeye başladı.

Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra, çevrimiçi olarak katılan CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın da dahil oldu. Bazı MYK üyelerinin değişim tartışmalarını üstü kapalı olarak gündeme getirdiği, ancak Kılıçdaroğlu'nun sessiz kaldığı belirtiliyor.

Toplantıda alınan önemli kararlardan biri de 3 ilçe başkanının görevden alınması oldu. Sivas merkez ve Divriği ile Adana Seyhan ilçe başkanları, delege seçimlerinde mahallelere sandık koymadıkları gerekçesiyle görevden alındı. Daha önce görevden alınan örgütlerin itirazının bir sonraki parti meclisi toplantısında ele alınacağı belirtiliyor.

Ayrıca, toplantıda kurultay tarihinin de belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılacağı vurgulanıyor. Ancak, değişim isteyenlerin delege seçimlerinde istediklerini alamadıkları için kurultay yapılarak parti meclisine yeniden giremeyecekleri savunuluyor. Bu nedenle, parti meclisindeki muhalif isimlerin yerel seçim öncesi kurultay yapılmasını istemeyecekleri düşünülüyor.

Öte yandan, CHP'nin Akbelen'deki maden genişletme tartışmalarıyla ilgili Meclis özelinde harekete geçtiği açıklandı. CHP Grup Başkanı Özgür Özel, çevre gündemiyle ilgili olağanüstü Meclis toplantısı çağrısını yapacaklarını duyurdu.

Bu gelişmelerle birlikte CHP'de değişim rüzgarlarının estiği ve önemli kararların alındığı bir sürecin başladığı görülüyor. Ancak değişim çağrılarının muhalifler tarafından destek görmediği ve kurultay için imzanın toplanamayacağı düşünülüyor. Genel başkanın kamuoyu baskısı altında bırakılarak istifaya zorlandığı iddiaları da gündemde yer alıyor. Önümüzdeki günlerde CHP içindeki gelişmelerin nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.