Meral Akşener'den Anayasa Mahkemesi'nin İmam Nikahı Kararına Tepki

Meral Akşener'den Anayasa Mahkemesi'nin İmam Nikahı Kararına Tepki

MHP İstanbul milletvekili adayı Meral Akşener, Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararına ilişkin, "Birden fazla kadınla evlenmenin önü açılır." dedi.

TBMM Başkanvekili ve Milliyetçi Hareket PartisiMHP İstanbul mebus adayı Meral Akşener,Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararını, "Camide kıyılan nikahın şayet hukuki olarak bir karşılığı yoksa bu işten kadınlar ve çocuklar ziyan görür. Dolayısıyla aniden fazla kadınla evlenmenin önü açılır." şeklinde değerlendirdi.

"BEN MUHACİR KIZIYIM EĞİLMEM"

Akşener, Bilecik'te Cumhuriyet Caddesi'nde vatandaşlara seslendi. Alandaki Milliyetçi Hareket Partisi MHP'li gençlerin "dik dur, eğilme, bozkurtların sesinle" sloganına yanıt veren Akşener, şu ifadeleri kullandı: "Ben muhacir kızıyım, eğil söyleseniz de eğilmem. Eğilmek yok, bükülmek yok, korkmak yok. Alçakların karşısında geri adım atmak yok. Eğilme söylüyorsunuz ya niçin eğilme dediklerini biliyorum. Allah tanık ki kafam biraz da olsa eğilmez.

"BELDEN AŞAĞI AŞAĞILIK İFTİRALAR ATILMAMASI MÜCADELESİ"

Neden biliyor musunuz? Burada gencecik kadınlar mevcut ya her ağzını açan salya akıtarak bu kadınlara taciz, mobbing uygulayanlar ağızlarını bir daha açamasınlar diye dimdik olacağız. Bu mücadele genç kadınların mücadelesidir. Başı aleni başı kapalı kadınların mücadelesidir. Korkak erkeklerin kadınlara bundan sonra belden aşağı ahlaksız iftiralar atamamasının mücadelesidir. İnşallah birlikte başaracağız bunu."

"DİNDAR BİR AİLENİN KIZIYIM"

Anayasa Mahkemesinin 'imam nikahı' kararına ilişkin değerlendirme yapan Akşener, dindar bir ailenin kızı olduğunu, aynı zamanda 'hacı' olduğunu söyledi.

"ÇOCUK NESEP OLARAK KARIŞIK KALIR"

Hem kendi hem de oğlu evlendiğinde evvel "belediye nikahı" sonra da imam nikahı yaptıklarını anlatan Akşener, "Eğer imam nikahını belediye nikahı şeklinde kabul etmezse ona müsait yasa yoksa sadece imam nikahıyla evlendiği vakit bir kadın mirastan hisse alamaz ve sosyal olarak boşandı, 'abes ol, abes ol, abes ol' dedi, gitti. Sonuç itibarıyla beş kuruş nakit alamaz. Bebek doğmuşsa, babası üzerine almamışsa çocuğu da nesep olarak karışık kalır" şeklinde konuştu.

"BELEDİYE NİKAHININ KARŞILIĞI İMAM NİKAHI DEĞİLDİR"

Üniversitede öğretmenlik yaptığı dönemde "muta nikahı"nın yaygın olduğunu vurgulayan Akşener, şöyle konuştu: "İki sene boyunca bu nikah konusunu anlatmıştım. Nikah akittir, birinci, çocuğun nesebini sağlam tutmak içindir, ikinci de kadının yarınını geleceğini garanti altına almak içindir. Dolayısıyla belediye nikahlarının karşılığı imam nikahı değildir.

"BİRDEN FAZLA KADINLA EVLENMENİN ÖNÜ AÇILIR"

Hukuka göre kadının, erkeğin evli olma halinin deftere yazıldığı yer belediye nikahında. Camide kıyılan nikahın şayet hukuki olarak bir karşılığı yoksa bu işten kadınlar ve çocuklar ziyan görür. Dolayısıyla aniden fazla kadınla evlenmenin önü açılır. O çocuğun istikbali, o kadının istikbali ortadan kalkmış olur."

Akşener, daha sonra Osmaneli ilçesine geçerek, Balaban Caddesi'nde vatandaşlarla bir araya geldi.

haberler

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.