MHP Milletvekili Bülbül: Halka Sokağa Çıkma Çağrısı Yapamazsınız

MHP Milletvekili Bülbül: Halka Sokağa Çıkma Çağrısı Yapamazsınız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 6-8 Ekim olaylarına yönelik geçmişte yaptığı açıklamalarını, yargıya müdahale olarak değerlendiren Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan'a tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, Kandil ile HDP'nin açıklamalarının birbiriyle örtüşmesine dikkat çektiği konuşmasında, hiç kimsenin toplumu sokağa çıkmaya, isyan ve başkaldırıya, alan tutmaya davet edemeyeceğini söyledi.

2014 yılında terör ötgütü PKK'nın isyan denemesi olarak görülen 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili defalarca açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 06. Ekim 2020 tarihinde MHP Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, ''Dış işgal cephesine ilaveten tesis edilen iç işgal cephesi de Türkiye’nin kuyusunu kazmak için seri nifak üretimindedir. 2014 yılında 6-8 Ekim olaylarıyla denediler. Olmadı. Başaramayacaklar, Türk milletine diz çöktüremeyecekler, Türkiye’yi teslim alamayacaklar. İşgalcilerin karşısına Ağrı Dağı gibi dikilip, alayını birden besmele duymuş şeytana çevireceğiz. 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili yürütülen soruşturmanın ucu nereye dayanıyorsa dayansın oraya kadar gidilmeli, 35 ilimizde, 68 ilçemizde halkı sokağa döken, 53 kişinin ölümüne neden olan bölücü alçaklara en ağır ceza verilmelidir. 212 okul binası, 3 bin işyeri, 263 kamu binası, 190 banka, 75 PTT şubesi, 80 siyasi parti binası, 340 sivil otomobil, 216 resmi otomobil, 30 dernek binası 6-8 Ekim istila girişiminde kullanılamaz hale gelmişti. Kobani bahanesiyle Türkiye’yi yakıp yıkanlara talimat Kandil’den verilmişti. CHP’nin övdüğü, İP’in değer verdiği terörist Demirtaş bu olayların bir numaralı sorumlusudur. Hiç kimse demokrasi, insan hakları ve özgürlük paravanının ardına saklanmasın. 6-8 Ekim isyan projesinin içinde veya dışında, kıyısında veya köşesinde kimin adı geçiyorsa, kimlerin parmak izleri bulunuyorsa bunların yakasından tutulmalıdır. Gelişmelerin takipçisiyiz, elbette hukuki sürece desteğimizi her şart altında sürdüreceğiz.'' demişti.

HDP'Lİ YENİ ADIYLA YSP'Lİ ALİ BOZAN MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ'Yİ HEDEF ALDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 6-8 Ekim olaylarına yönelik geçmişte yaptığı açıklamalarını, 5 Temmuz 2023 tarihinde TBMM'de yaptığı konuşmada yargıya müdahale olarak değerlendiren Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, ''6-8 Ekim olayları olarak bilinen Kobani olaylarının üzerinden altı yıl geçtikten sonra iktidarın talimatıyla HDP'nin önceki dönem Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ başta olmak üzere HDP'li siyasetçiler hakkında alelacele bir dava açıldı. Dava açıldıktan sonra dönemin İçişleri Bakanı Soylu, iktidarın küçük ortağı Devlet Bahçeli ve Fahrettin Altun tarafından mahkeme heyetini baskı altına alacak açıklamalar yapıldı. İktidarın bu davanın açılmasındaki temel gayelerinden bir tanesi HDP üzerinde baskı yaratmaktı.'' dedi.

MHP'Lİ LEVENT BÜLBÜL'DEN ALİ BOZAN'A SERT TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 6-8 Ekim olaylarına yönelik yargıya müdahale ettiğini iddia eden Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan'a cevap veren MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, ''HDP'li hatibin konuşmasında Genel Başkanımıza atfen yargılama sürecini etki altına aldığı, talimatlarla yönlendirdiği noktasındaki beyanını kabul etmediğimizi ifade etmek istiyorum. Bu husus, 6-8 Ekim olaylarına ilişkin yapılan yargılamada çok defa dile getirilmektedir. Bunun mahsusen ifade edildiği kanaatindeyiz. MHP olarak bizim yargı süreçlerine herhangi bir müdahalemiz söz konusu olmaz. Kuşkusuz değerlendiririz, yorumlarız ancak ortada olan hadisenin vahametini sanki bizim birtakım yönlendirmelerle meseleyi önemli kılmaya çalıştığımız gibi bir algı yaratılması yanlış olur, olay kendi başına vahimdir; Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı gerçekleşmiş, milletimize karşı gerçekleşmiş olan bir başkaldırı girişimidir. Bu dosya da mevcut olan deliller çerçevesinde mutlaka değerlendirilecektir. Yargının bu hususta vereceği kararın adaletli bir karar olacağına biz inanıyoruz. Kimse Türkiye'de toplumu sokağa çıkmaya, isyan ve başkaldırıya, alan tutmaya davet edemeyeceğini ve bu şekilde bir çatışma ortamını doğurmaya hakkının olamayacağını, hukukun bunu himaye etmeyeceğini bilmesi gerekir diyorum.'' dedi.

MHP'Lİ BÜLBÜL SATAŞMALAR ÜZERİNE TEKRAR SÖZ ALDI

HDP'li ya da yeni adıyla YSP'li Milletvekilleri tarafından sık sık sözü kesilen MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, yoğun tartışmaların yaşandığı TBMM Genel Kurulunda sataşmalar üzerine yeniden söz aldığı konuşmasında, ''Şimdi, Sayın Grup Başkan Vekili HDP adına konuşurken... Şimdi, bunu biz 'başkaldırı' olarak ifade ettik. Bunu başkaldırı olarak ifade etmemiz bizim subjektif bir görüşümüz değil, ortada gerçekler var; yakılıp yıkılan, yağmalanan, yok edilen, Türkiye'de mala zarar verilen, kasten öldürülen... 'Yasin Börü dışında kimseye bir şey olmadı.' Yasin Börü önemsiz mi? Yasin Börü'nün nasıl linç edilip, nasıl katledildiği ortadayken... 52... Siz sayılardan bahsediyorsunuz. Orada bir kişinin öldürülmesi, haksız yere öldürülmesi bile, planlı bir şekilde, kasten öldürülmesi bile o memleket açısından her zaman bir kamu düzeninin çok ciddi ölçüde sarsılması demektir. Ayrıca, yakıp yıkılan okulları, yağmalanan iş yerlerini, yok edilen, efendime söyleyeyim... alıkoyma, hırsızlık, yağma suçlarını, işyeri konut dokunulmazlığı ihlallerini, Türk Bayrağı'nı yakma eylemlerini, Atatürk'ü Koruma Kanunu'na muhalefet, heykellere, birtakım broşürlere, birtakım bayraklara saldırıları ve o dönemin rakamlarıyla oluşan milyonlarca liralık zararı nereye koyacaksınız? 'Kobani'de bizim akrabalarımız yok ediliyordu, yok edilme riski altındaydı.' derken bu yağma eylemlerini nasıl açıklayabilirsiniz?'' dedi.

KANDİL VE HDP'NİN AÇIKLAMALARI ÖRTÜŞÜYOR

Murat Karayılan'ın Kandil'den yaptığı açıklama ile HDP'nin yaptığı açıklamanın birbiriyle örtüştüğüne dikkat çeken MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, ''Akrabalara sahip çıkmak Türkiye'nin her yerinde okulları, iş yerlerini, evleri yakıp yıkmak mı? Türkiye'nin içerisinde yaşayan, kurban dağıtmak için arkadaşlarıyla çıkan Yasin Börü ve 3 arkadaşının katledilmesini mi haklı kılacak? Biz bunlardan bahsediyoruz. 5 Ekimde Murat Karayılan diyor ki: 'Gençleri, kadınları, yediden yetmişe herkesi Kobani'ye sahip çıkmaya, onurumuzu, namusumuzu korumaya, metropolleri işgal etmeye çağırıyoruz.' ifadesinden sonra yine HDP parti meclisi ve MYK'sinin toplanarak verdiği mesajı da dikkatlerinize sunuyorum lütfen dinleyin. 'Yaşanan katliam girişimine karşı -aynı ifadeler- yediden yetmişe bütün halklarımızı sokağa alan tutmaya...' Karayılan'ın ifadesiyle tek fark işgal etmekti onunkisi, bir terör örgütü olduğu için öyle, parti meclisi olduğu için de alan tutmaya şeklinde bir teville 'Harekete geçmeye çağırıyoruz.' ifadesiyle Türkiye yakılıp yıkılmıştır. Bu ifadeler ortadayken bunun bir başkaldırı olmadığını iddia etmek, bunun bir terör örgütü talimatıyla olmadığını iddia etmek akla zarar bir tutumdur, biz bunu ortaya koyduk. Genel Başkanımızın 'Bu soruşturulmalıdır.' demesi Türkiye'de bir siyasi parti lideri olarak son derece normaldir. Biz her 'Olay soruşturulsun.' dediğimizde yargıya talimat vermiş olsak Türkiye'de siyasetin talimatından başka bir şeyden bahsedemeyiz. Dolayısıyla bu ifadeleri kesinlikle reddediyoruz.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.