MHP Milletvekili Mevlüt Karakaya: 'Dünya Çatışmalarla Dolu, Ateş Altında

MHP Milletvekili Mevlüt Karakaya: 'Dünya Çatışmalarla Dolu, Ateş Altında

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Birleşmiş Milletler'de düzenlenen Parlamenter Oturum'da dünyadaki çatışmaları ve güvenlik sorunlarını değerlendirdi.

Ankara, 8 Şubat - Birleşmiş Milletler ve Parlamentolar Arası Birlik işbirliğiyle gerçekleştirilen "Çatışmalara Bir Son Vermek: Gelecek İçin Reçeteler" konulu Parlamenter Oturum, 8 Şubat Perşembe günü New York'taki Birleşmiş Milletler binasında başladı. 2024 Eylül ayında yapılacak olan "Geleceğin Zirvesi" öncesinde düzenlenen oturuma, 150'ye yakın ülkeden 500'e yakın katılımcı iştirak etti.

Parlamenter Oturum'un iki gün süreceği belirtilirken, çeşitli oturumlarda çeşitli konular ele alınacak. Bunlar arasında "Barış ve Güvenliğin Geleceği", "Güçlü Haklı Değildir: Orman Kanununa Karşı Uluslararası Hukuk", "Güvenliğin Yeniden Tanımlanması ve Paradigma Değişimi", "İklim Değişikliği ve Çatışmalar", "Parlamenter Diplomasi" ve "Teknolojinin Barışı Tehdidi" gibi başlıklar yer alıyor.

Toplantıya, Parlamentolar Arası Birlik Üyesi ve MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya da katıldı. Güvenlik ve Barışın Geleceği oturumunda söz alan Karakaya, dünyanın çatışmalarla dolu olduğunu ve kelimenin tam anlamıyla ateş altında olduğunu belirtti.

Karakaya, "Dünya, Doğu Avrupa'dan Orta Doğu'ya, Afrika'ya, Avrupa'nın bir kısmı ile Amerika'nın bazı kısımları dahil, kelimenin tam anlamıyla ateş altındadır. Krizlerle tanımlanan, savaş ve çatışmalarla karakterize edilen mevcut uluslararası düzenin dünyanın ihtiyaçlarını karşılaması konusundaki şüphelerin son derece arttığı bir dönemdeyiz." dedi.

Sorunun tespitinde ve tanımlanmasında bir anlaşmazlık olmadığını vurgulayan Karakaya, "Öyleyse, bu yangını kim, nasıl söndürecek?" sorusunu yöneltti.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Gutters'in yeni bir dünya düzenine geçişin devam etmekte olduğu sözlerine atıfta bulunan Karakaya, Genel Sekreter tarafından ortaya konan "Barış İçin Yeni Gündem" girişiminin de önemli olduğunu ifade etti.

Karakaya'nın bu çıkışı, dünya genelindeki güvenlik ve barış sorunlarına dikkat çekerek, uluslararası toplumun bu konuda daha etkin adımlar atması gerektiğine işaret etti

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.