MHP MUHALİFLERİNE DEVLET BAHÇELİ ŞOKU!

MHP MUHALİFLERİNE DEVLET BAHÇELİ ŞOKU!

MHP'de 10 Temmuz'da yapılacak olağanüstü kongrede Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçilme ihtimali artıyor.

MHP Genel Merkezi, Yargıtay’ın gerekçeli kararı açıklandıktan sonra bir açıklama yaparak, olağanüstü kongrenin 10 Temmuz olduğunu duyurmuştu. Çağrı heyeti ise bir süre sonra yaptığı açıklamada, tüzük kongresinin 19 Haziran’da toplanacağını ilan etti. Ancak MHP Genel Merkezi, kongre sürecinde kendisinden oldukça emin görünüyor. Bunun nedeni de parti tüzüğündeki hükümler. Muhalifler tüzük kurultayını toplamayı başarsalar bile, tüzük değişikliğini yapabilecekleri 3’te ikilik çoğunluğu sağlamaları zor görünüyor. Bu da 10 Temmuz’da yapılacak olağanüstü kongrede Devlet Bahçeli’nin yeniden Genel Başkan seçilme ihtimalini bir hayli artırıyor. 

TÜZÜK DEĞİŞİMİNE TEDBİR

Şimdiye kadar yaşanan gelişmelere bakıldığında, MHP Genel Merkezi’nin elinin güçlü olduğu görülüyor. Tüzüğün delege sayısının en az 3’te 2 çoğunluğuyla değişebileceği kuralına göre, Genel Merkez delegelerin 3’te 1’inden fazlası üzerinde etkili olmaya çalışacak. Muhaliflerin süreci başlatan imza sayısının 543 olduğu hesaba katıldığında, 1241 delegenin yaklaşık 700’ünün Genel Merkez’e daha yakın, en azından Genel Merkez’in etkisine açık olduğu anlaşılıyor.

İBRE BAHÇELİ'Yİ GÖSTERİYOR

Tüzük değişimi için 744 delegenin oyunun gerekli olduğu göz önüne alındığında, bu sayıdan Genel Merkez’in eksiltebileceği her delege sayısı, tüzük değişikliğinin önüne geçmek anlamına gelecek. Genel Merkez, zaten kendisine yakın olan delegelerden tüzük değişikliği aleyhinde oy kullanmasını isterse, tüzüğün değişmesi mümkün görünmüyor. Bu da, 10 Temmuz’de yapılacak olan MHP Olağanüstü Kongresi’nin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin zaferiyle sonuçlanma olasılığını artırıyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum