MHP Olası Koalisyon Seçeneklerini Daralttı !

MHP Olası Koalisyon Seçeneklerini Daralttı !

Devlet Bahçeli, azınlık hükümetlerinin doğru olmadığını ve sonuçsuz kaldığını belirterek, olası seçeneklerin daralmasına neden oldu.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Azınlık hükümeti formülü sonuçsuzdur, doğru değildir. Yüzde 60'lık bloktan bahsediliyor. Bu bize göre boş laf. Terör örgütünün siyasi kuryesiyle aynı blokta nasıl bulunuruz  Bizim HDP konusunda ikna edilmemiz olmayacak bir şey. CHP bu çerçevede fazlaca emek sarf etmesin" ifadesi, koalisyon hükümetlerine ilişkin seçeneklerin daralmasına neden olurken, AK Parti'siz bir hükümet ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koalisyon görüşmelerini de anlamsız hale getirdi. 

Bahçeli, etikhaber.com sitesine verdiği röportajda, koalisyon formüllerine yaklaşımını açıkladı. HDP ile aynı çatı altında veya dışarıdan destekli herhangi bir formülü içeren hükümet kurma çalışmalarını benimsemediğini ve iştirak etmeyeceğini açıklayan Bahçeli, son açıklamasıyla AK Parti haricindeki siyasi partilerin oluşturacağı bir koalisyon denklemini boşa çıkardı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, hükümeti kurma görevi vermesi durumunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapacağı görüşmeler konusunda da Bahçeli'nin açıklamaları bağlayıcılık taşıyacak. Bahçeli'nin, açıklaması, HDP'nin içinde veya dışında yer alacağı CHP-MHP hükümetlerinin ele alınmasını imkansız hale getirdi. CHP-MHP-HDP hükümeti kurulması durumunda CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin 80'er vekili ile toplam sandalye sayısı 292'ye ulaşacaktı. Bahçeli'nin, HDP'ye hiçbir şekilde denklemde yer vermemesi nedeniyle AK Parti dışındaki partilerin koalisyon hükümeti kurması imkansız hale geldi.

 

Bahçeli'nin bu açıklaması aynı zamanda Kılıçdaroğlu'nun da hükümeti kurmak üzere Erdoğan tarafından görevlendirilmesi durumunda yapacağı olası koalisyon görüşmelerini de akamete uğrattı.

 

MHP Liderinin yaptığı açıklamaya kadar masada "AK Parti-CHP, AK Parti-MHP, CHP-MHP-HDP, HDP'nin dışarıdan destek vereceği CHP-MHP Hükümeti, MHP ve HDP'nin seçime gitmek üzere dışarıdan destek vereceği CHP azınlık hükümeti ile CHP-MHP veya HDP'nin dışarıdan destek vereceği AK Parti azınlık hükümeti" formülleri bulunuyordu.
Geriye AK Partili formüller kaldı

 

HDP ile koalisyon ortaklığı yapılmayacağına dair açıklamanın ardından ise geriye AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kurabileceği koalisyon hükümeti seçenekleri kaldı.

 

Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevi aldığında, seçenekleri arasında"AK Parti-CHP, AK Parti-MHP, AK Parti-HDP ile CHP'nin destek vermesi durumunda tekrar seçime kadar AK Parti azınlık hükümeti" bulunuyor.
"İbre AK Parti-MHP koalisyonuna kaymaya başladı"

 

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, seçim sonrasının kilit partisinin MHP olduğuna dikkati çekerek, "MHP'nin bu anlamda içerisinde olmadığı koalisyon seçenekleri çok zor görünüyor. Şu ana kadar senaryolardan birisi olarak öne çıkan CHP-MHP-HDP senaryosunun olmayacağı ya da CHP azınlık hükümetini MHP ve HDP'nin dışarıdan destekleyeceği bir formülün de olmayacağı Bahçeli'nin bu açıklamalarıyla netleşmiş oluyor" dedi.

 

Duran, Bahçeli'nin etkili bir konumda olmasına karşın oluşturulabilecek koalisyon formüllerinden olumsuz etkileneceğinin altını çizerek, "Dolayısıyla bence bunu kamuoyuna anlatmaya çalışıyor. MHP'nin üzerine düşen kritik rolün sorumluluğunun farkında olduğunu, Türkiye'nin istikrarı açısından da ve bir devlet umuru görmüş bir siyasetçi olarak bunun farkında olduğunu gösteren bir yerde duruyor ama öbür taraftan da bir erken seçim durumunda AK Parti'ye yönelik eleştirilerinin de devamını sağlayarak yeni bir denklem oluşabilme ihtimalini göz önünde bulunduruyor" değerlendirmesini yaptı.

 

Bahçeli'nin açıklamasının "AK Parti'yle koalisyon olmaz" anlamına gelmediğini, çözüm süreci ve yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesini şart koştuğunu kaydeden Duran, "İbre AK Parti-MHP koalisyonuna doğru kaymaya başladı" dedi.

 

Duran, "Kılıçdaroğlu'na görev verilse de bunu şimdiden Bahçeli anlamsızlaştırıyor. Ama yine de seçeneklere, teamüllere uygun olarak bu cumhurbaşkanımızın takdirinde olan bir şeydir. Ortamdaki duruma bakarak gerek görebilir de görmeyebilir de. Bence iki seçeneğin de ucu açık" ifadesini kullandı.

 

Kılıçdaroğlu'nun yüzde 60'lık bloku sağlayamaması durumunda AK Parti'ye yöneleceğini ve oradan da kendisinin başbakan olacağı bir iktidar formülünün çıkmayacağını belirten Duran, şöyle konuştu:

 

"Bahçeli'nin bu açıklamalarından belki de Davutoğlu'nun şu an görevi alıp öncesinde bir AK Parti-MHP'yi kurma ihtimali daha hızlı ortaya çıkabilir. Ya da Kılıçdaroğlu da alır ama hızlı bir şekilde geri iade eder, belki o zaman AK Parti-MHP bir dahaanlaşabilir. Bunları göreceğiz dolayısıyla Kılıçdaroğlu'na görev verilmesi sadece Kılıçdaroğlu'nun bir hükümeti kurup kuramama ihtimali üzerine değil de bütün seçeneklerin denendiğinin görülmesiyle ilgili bir konudur bence."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.