MHP Önerge Verdi: Darbe Girişimi Araştırılsın

MHP Önerge Verdi: Darbe Girişimi Araştırılsın

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), FETÖ'nin darbe girişimiyle ilgili Meclis araştırması açılması için TBMM Başkanlığına önerge verdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve milletvekillerinin imzasıyla verilen önergenin gerekçesinde, 15 Temmuz gecesi yaşanan kalkışmanın, yalnızca seçilmiş hükümet veya milletvekillerini değil, Türk milletinin tamamını, milli iradeyi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün kurumlarını hedef aldığı kaydedildi.

Bu darbe girişimiyle ülkenin bir kaos ortamına sokulmak istendiği belirtilerek, "15 Temmuz girişimi demokrasiyi askıya alma, milli iradeyi yok sayma teşebbüsüdür.

Bu girişim sadece siyasi iktidara, herhangi bir görüşe, siyasi partiye veya politikaya karşı değil; topyekun millet iradesine karşıdır. Dolayısıyla TBMM'deki siyasi partiler millet iradesinin temsilcisi olarak bu kalkışma girişimine yek vücut karşı durmuştur." denildi.

Gerekçede, şunlar ifade edildi: 

"Darbe girişimi sonrasında bu denli çok sayıda kamu personelinin gözaltına alınması, 15 Temmuz darbe girişiminin 'dün-bugün-yarın' perspektifiyle araştırılması gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kurulan Ergenekon ve Balyoz davaları gibi kumpaslarla tasfiye edilen subay ve astsubaylardan boşalan kadrolara yükseltilen askeri personelin darbe girişiminde yer alması önemle incelenmesi gereken bir durumdur.


Türk demokrasisi yeni bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalırken Türk milleti iradesine sahip çıkmış, demokrasi dışı tavır ve arayışlara engel olmuştur.

Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. TBMM, demokrasiye, parlamenter sisteme, Anayasal sisteme bağlı olarak darbe ve darbeciliği Türk siyasetinin lugatından silmelidir. Bu çerçevede başta darbeciler olmak üzere bu kişilerin darbe yapma güç ve iradesini elde etmelerine vesile olan unsurlarla 'amasız, fakatsız, lakinsiz' mücadele edilmesi gerekmektedir.

TBMM'nin siyasi görüş farklılıklarını bertaraf ederek, 15 Temmuz darbe girişiminin bütün süreçlerini Meclis araştırma komisyonu vasıtasıyla sebep ve sonuçlarıyla araştırması gerekmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.