MHP'de Akşener Niçin Hedef?

MHP'de Akşener Niçin Hedef?

MHP Genel Başkanının Meral Akşener ile ilgili sözleri siyaseti salladı... Hürriyet gazetesine konuşan Bahçeli'nin Meral Akşener'e yönelik kızgınlığının arkasında ne var?

 

Bahçeli, dün iki gazeteye yaptığı açıklamada, TBMM Başkanlığı için Meral Akşener’in adının geçmesiyle ilgili sert tepki göstermiş ve “Bu şekilde söylenen isimlerden hiç hoşlanmam, ismi geçeni de devre dışı tutarım. Meral Akşener’i eğer çok sık kullanırsanız, o devre dışı kalır, haberiniz olsun. 80 milletvekilimiz var, her şey de Akşener. Bu, o zaman başka bir şey var burada demektir. Onun için bir Meclis açılsın. Zannediyorum başkanvekilliğini de kaybetti” demişti. MHP kulislerinde, Bahçeli’nin Akşener’in adaylığı için bu kadar sert yorumda bulunmasının perde arkasında, sürekli olarak basında yer alan “AKP, Meral Akşener’e Meclis Başkanlığı jesti yaparak, MHP’yi koalisyona ikna edebilir” şeklindeki yorumların olduğu belirtiliyor.

Öte yandan partide, “herhangi birinin adının sürekli ön plana çıkarılmasının Bahçeli’yi kızdırdığı, genel başkanın isimlerin partinin önüne geçmesinden hiç hoşlanmadığının” da altı çiziliyor. Bu durum, “partinin söylem birliği ilkesine aykırılık ve bir ismin partideki diğer isimlerin önüne geçmesinin parti ilkeleri açısından etik olmadığı” şeklinde de değerlendiriliyor. MHP’nin tavrının her zaman “önce parti, sonra isimler” olduğuna dikkat çekiliyor.

Kaset gündemi uzadı

Milletvekili adayı olduğu dönemde “kaset” iddialarıyla da gündeme gelen Akşener’in bu dönemde “kendisini çok iyi savunduğu ancak olayı her gün medyaya taşıdığı” da partide dile getirilerek, bu durumdan da parti yönetiminin “rahatsız olduğu” belirtiliyor. Bahçeli’nin Akşener’in TBMM Başkanlığı için adının geçmesine sert tepkisinin bir başka nedeninin de seçimlerden önce bir televizyon kanalında “HDP’nin barajı geçip geçmemesinin kendisi için bir mahzuru olmadığını” söylemesi ve “Demokrasilerde her şeyi tartışabilirsiniz ama seçmenin iradesini tartışamazsınız” şeklindeki demeçlerinin de etken olduğuna dikkat çekiliyor. MHP’de ayrıca seçimlerin ardından Akşener’in adının sürekli gündeme gelmesinden sonra, konuyla ilgili herhangi bir şekilde açıklama yapmamasının da parti yönetiminin “tepkisine yol açtığı” öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum