MHP'DEN TBMM OYLAMASINA TEPKİ !

MHP'DEN TBMM OYLAMASINA TEPKİ !

TBMM Başkanlık Divanı'nın 18 kişiden oluşmasına ilişkin Meclis Başkanlığı'nın önerisi Genel Kurul'da kabul edildi.

Danışma Kurulu'nda Başkanlık Divanı'nın üye sayısı ve görev dağılımında uzlaşma bugün uzlaşma sağlandı. AK Parti, CHP ve HDP TBMM Başkanlık Divanı'nın 18 üyeden oluşmasında görüş birliğine vardı ve üye dağılımı belli oldu. Buna göre; Başkanlık divanında AK Parti'den 8, CHP'den 4 ve MHP ile HDP ise 3'er üye temsil edecek.
 
İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesinin ardından Milli Savunma Bakanlığına atanan Vecdi Gönül'ün atama kararı okunarak, Genel Kurul'un bilgisine sunuldu. Ardından Gönül kürsüye gelerek yemin etti.  
Meclis Başkanı Yılmaz'ın, Meclis Başkanlık Divanı'nın 18 kişiden oluşmasına ilişkin önerisi Genel Kurulun onayına sunularak kabul edildi. Buna göre AK Parti'ye 1 başkanvekili, 4 katip üye, 2 idare amiri, CHP'ye 1 başkanvekili, 2 katip üye, 1 idare amiri, MHP'ye 1 başkanvekili, 1 katip üye, 1 idare amiri ve HDP'ye de 1 başkanvekili, 1 katip üye ve 1 idare amiri düşüyor. 

Genel Kurul'da Lübnan'da Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında bulunan Türk askerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda Hükümete yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin görüşmelerine geçildi.

MHP İLE HDP ARASINDA KRİZ ÇIKMIŞTI

TBMM, Başkanlık Divanı’nın seçimi öncesi MHP ve HDP arasındaki üye sayısı krizi yaşanmıştı. 80'er milletvekili olan MHP ve HDP'ye düşen 5 koltuğun paylaşımı toplantı yapılmadan önce krize dönüşmüştü. HDP, 3 üyelikte ısrar ederken, MHP ise aynı oy oranına sahip olmayan HDP ile aynı sayıda üyelik olmayacağını söylemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.