MHP’li Abdurrahman Başkan'dan Açıklama: Fahiş Fiyat ve Stokçuluğa Son Verilecek

MHP’li Abdurrahman Başkan'dan Açıklama: Fahiş Fiyat ve Stokçuluğa Son Verilecek

TBMM Genel Kurulunda görüşülen "Türk Ticaret Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" üzerine söz alan MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, ticari hayatta yaşanan gelişmelere uygun düzenlemelerin hayata geçirileceğini belirtti. Başkan, özellikle fahiş fiyat ve stokçulukla mücadelede yeni önlemler alınacağını vurguladı.

Abdurrahman Başkan’dan Açıklamalar

MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, TBMM Genel Kurulunda, Türk Ticaret Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin tümü üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına konuşma yaptı. Başkan, teklifin ticari hayatta yaşanan gelişmelere uygun olarak muhtelif konulara ilişkin ihtiyaç duyulan kanuni düzenlemelerin hayata geçirilmesini hedeflediğini söyledi.

Fahiş Fiyat ve Stokçulukta Artışa Dikkat Çekti

Başkan, Covid-19 pandemisi, Rusya-Ukrayna savaşı ve Orta Doğu'daki gelişmelerin küresel ölçekte enflasyonist süreçlere yol açtığını belirtti. Bu dönemde fiyatlama politikalarında yaşanan dengesizliklerin altını çizen Başkan, özellikle gıda sektöründe yaşanan fahiş fiyat artışları ve stokçuluk girişimlerinin piyasa dengesine zarar verdiğini ve vatandaşların mağduriyetine sebep olduğunu vurguladı.

Başkan, “Görüşmekte olduğumuz teklifte idari para cezası tutarlarının artırılması ve idari yaptırımların kapsamının genişletilmesi öngörülmektedir. Teklif, Genel Kurulumuzda kabul edilip kanunlaştıktan sonra Ticaret Bakanlığımız, bir takvim yılı içinde en az üç defa stokçuluk yaptığı tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere altı güne kadar kapatma cezası verebilecektir.” dedi.

Devlet Bahçeli'nin Sözlerini Hatırlattı

MHP Antalya Milletvekili, konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin stokçular hakkında yaptığı açıklamayı hatırlattı: "Bunlarda Allah korkusu yoktur. Bunların utanmaları kalmamıştır. İnsanımızın refahına, kesesine, gıda güvenliğine ket vuranların gözünün yaşına bakılmamalıdır." Başkan, Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu konudaki tutumunun her zaman vatandaşın yanında olduğunu belirtti.

Pazar Yerlerinin Konumu ve Kiralama Usulü

Başkan, pazar yerlerindeki yer tahsisleri ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Kapalı pazar yerlerinin pazarcı esnafı olmayan kişilere yüksek bedellerle kiralanmasının pazarcı esnafının maliyetlerini artırdığını belirtti. Bu nedenle, kapalı pazar yerlerinde sınırlı ayni hak tesisiyle kiralama usulünün kaldırılması ve yalnızca tahsis usulüyle kullandırılması gerektiğini ifade etti.

Çiftçiler Toprağa Hayat Veren Kahramanlar

Konuşmasının sonunda, 14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü kutlayan Başkan, “Çiftçiler toprağa hayat veren kahramanlardır. Tarım, sadece insan hayatı için değil, ülke ekonomisi için de stratejik öneme sahiptir. Tarım alanında sürdürülebilirliğin devam etmesinde çiftçilerimizin katkısı çok büyüktür. Bu duygu ve düşüncelerle, alın terleri ile toprağa hayat veren çiftçilerimizin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.” dedi.

TBMM’de görüşülen yeni kanun teklifi ile fahiş fiyat artışları ve stokçulukla mücadelede önemli adımlar atılacak. MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, vatandaşların refahını korumak için gerekli tüm düzenlemelerin yapılacağını belirterek, pazar yerlerinin tahsis usulüyle yönetilmesinin esnafların maliyetlerini azaltacağını vurguladı. Ayrıca, çiftçilerin önemine dikkat çekerek, tarımın ülke ekonomisi için stratejik değerini hatırlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.