MHP'li Arzu Erdem: 6'lı Masadakilerin Biri Türk Bayrağını Kaldırdı, Biri Türklüğü Kaldırmak İstiyor

MHP'li Arzu Erdem: 6'lı Masadakilerin Biri Türk Bayrağını Kaldırdı, Biri Türklüğü Kaldırmak İstiyor

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Altılı Masanın hazırlamaya çalıştığı ortak metne ilişkin muhalefeti köşeye sıkıştıran değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa'da yer alan Türk kelimesinden rahatsız olan ve iktidara geldiklerinde Anayasanın 66. maddesini değiştireceklerini açıkça söyleyen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a tepki gösteren MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, 6'lı masada yer alan siyasetçilerin daha önce imzaladığı ortak bildirilerde Türk kelimesinin geçmeyişine atıfta bulunup yeni hazırlanan ortak metne ilişkin yaptığı değerlendirmede, dillerinin altındaki esas baklayı da ekleyince ortak metnin son şeklini alacağını söyledi.

6'LI MASADAKİ PARTİLER DİLLERİNİN ALTINDAKİ BAKLAYI KUSMAYA BAŞLADI

Türkiye son hızla 2023 seçimlerine doğru yol alırken Cumhur İttifakı'nı iktidardan indirmeye çalışan 6'lı Muhalif ittifakta yer alan siyasi partilerin iktidara geldikleri takdirde Türk Milletine nasıl bir oyun oynayacaklarının belirtileri ortaya çıkmaya başladı. CHP'li danışmanlar medyaya beyanat verirken CHP'nin Genel Merkezi'ndeki Türk bayraklarını indirirken, Deva Partisi ise Anayasa'dan Türk kelimesini çıkaracaklarını açıkça dillendirmeye başladı. 

ATATÜRK'ÜN KURDUĞU PARTİDE TÜRK BAYRAĞI KALDIRILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun rozet takıp kendisine danışman atadığı Nuşirevan Elçi, terör örgütüne geçmişte destek verdiği yetmezmiş gibi CHP Genel Merkezi'nde terör örgütüne yakın bir yayın organına beyanatta, özerklik istedi. Nuşirevan Elçi'nin beyanat verdiği sahneden ise Türk bayrakları kaldırıldı.

ALİ BABACAN'IN TÜRK ALLERJİSİ VE 2. RESMİ DİL TALEBİ 

CHP PKK'nın siyasi uzantısı HDP'ye şirinlik yaparken küçük ortağı Deva Partisi de boş durmadı. Ali Babacan, vatandaşlık tanımını değiştirmek ve Kürtçe'yi anadil olarak anayasaya koymak istediklerini söyledi.

Anayasanın 66. maddesinde yer alan "Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür" ifadesinden rahatsız olan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ''Herkesin kendini bu ülkenin eşit ve özgür vatandaşı hissetmesi, güçlü bir vatandaşlık anlayışının hakim kılınmasıyla mümkündür. Anayasamızın 66. maddesini, çağımızın gereği olarak, kapsayıcı bir anlayışla yeniden ele almayı teklif ediyoruz. Ortak ve resmi dilimiz Türkçeye ek olarak, eğitim ve öğretimde ‘anadilinin kullanılması ve geliştirilmesi hakkı’nı anayasal güvenceye kavuşturacağız. Anadilinde eğitimin önündeki engelleri kaldıracağız.'' dedi. Ali Babacan'ın bu sözleri 2 Ocak 2022 tarihinde Deva Partisi'nin sosyal medya hesabında yayınlandı.

DEVA PARTİ'Lİ MUSTAFA YENEROĞLU ÖNCE İNKAR ETTİ SONRA TÜRK KELİMESİNE GEREK YOK DEDİ

Ali Babacan'ın sözleri hala Deva Partisi'nin sosyal medya hesabında dururken Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Halk TV'ye vediği beyanatta, ''Medyada ‘Anayasadan Türklüğü çıkarmak’ gibi garip garip başlıklar atılıyor. Böyle bir şey yok.'' sözleriyle Anayasa'dan Türklüğü çıkaracakları yönündeki partisinin görüşünü inkar ettikten sonra, ''Anayasada bir kimlik tanımı yapmanın bir gereği olmadığını düşünüyoruz.'' diyerek, yine Anayasada yer alan Türk kelimesine olan allerjisini bir kez daha ortaya koyarken, Ali Babacan ile aynı noktada olduğunu gösterdi.

DEVA PARTİ'Lİ SANEM OKTAR TÜRK KELİMESİNİ KALDIRACAKLARINI RESMEN İTİRAF ETTİ

Radyo Sputnik'te Enver Aysever'in programına bağlanan Deva Partisi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, "Anayasa'dan Türklüğü çıkarıyor musunuz?" sorusuna, "Doğru" diyerek cevap verdi. sunucunun  "Öyleyse Anayasada artık 'Türkiye'ye vatandaşlık bağıyla bağlı herkes Türk'tür' denilmeyecek. Doğru mu anlıyorum?" ısrarlı sorusu karşısında, ''Evet, denilmeyecek. Anayasanın 66'ncı maddesinde değişiklik öneriyoruz.'' dedi. 

MHP'Lİ ARZU ERDEM'DEN ALİ BABACAN VE 6'LI MASAYA TEPKİ

Anayasa'da yer alan Türk kelimesinden rahatsız olan ve iktidara geldiklerinde Anayasanın 66. maddesini değiştireceklerini açıkça söyleyen Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a tepki gösteren MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, 6'lı masaya göndermelerde bulunduğu açıklamasında, ''Altılı masa Anayasadaki ‘Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.’ maddesini kaldıracakmış. Onları bir arada tutan bu anlayıştır! Bir de Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarından ne kadar feda edeceklerini açıklayınca ortak metinleri hazır olacak!'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.