MHP'li Ayhan; Sosyal Problemler Giderek Artıyor

MHP'li Ayhan; Sosyal Problemler Giderek Artıyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Kilis’te meydana gelen olayın güvenlik olayı, iç ve dış güvenlik sorunu olduğunu belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan,  “Aynı zamanda asayiş olayı olarak da etkileri ortaya çıkmaya başladı. Güvenlik boyutuna ilave olarak olayın ekonomik ve sosyal etkileri de var. Aile, çocuk, sağlık, esnaf, işsizlik, borçlar. Kilisliler devletin şefkat ve desteğini bekliyor. Hükümet ne yapacağını açıkça belirlemeli, kararlı bir şekilde uygulamalı, Kilisli vatandaşların endişelerini bir an önce gidermelidir.” diye konuştu.

GÜVENLİK SIKINTIDA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Tor ve Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görevlendirmesi sonucunda Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu ve Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Tor ile birlikte Hatay üzerinden karayolu ile Kilis'i ziyaret ettiklerini belirten Ayhan, “Bölge iç ve dış güvenlik açısından sıkıntıda. Bölgede PKK terörünün olmadığı tek il. Buna rağmen atılan roketler nedeniyle vatandaşlar güvenlik probleminin had safhaya ulaştığını ifade ediyor.” dedi.

HİÇ KİMSE ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERMEK İSTEMİYOR

Vatandaşların, sınırın karşısının hareketliliği sebebiyle endişeli olduğunu ifade eden Emin Haluk Ayhan, “Vatandaşlar bölgede DEAŞ, Özgür Suriye Ordusu, PYD ile üçlü komşusu olan tek şehiriz diyor. İldeki mülteci sayısı ilin nüfusunu geçmiş durumda. Mevcut altyapı, böyle bir demografik kitlenin ihtiyacını karşılayamaz ölçüde. Kaynak sıkıntısı had safhada. Memurlar, hatta Kilisli olanlar bile ili terk etmek istiyor. Tayin talebinde bulunuyorlar. İlden yoğun bir göç olacağı konuşuluyor. Hiç kimse çocuklarını okula göndermek istemiyor. Keza hastaneler problemli, ihtiyaca cevap veremediğini vatandaşlar ifade ediyorlar. Kamuoyunda yetkililerin verdikleri demeçler nedeniyle vatandaş evlerin kuzeyinde oturma önerileri gibi önerilerle kendileriyle alay edildiklerine inanıyorlar.” şeklinde konuştu.

AİLE GEÇİMSİZLİKLERİ HAT SAFHADA

Esnafların da sıkıntılı olduğunu anlatan Ayhan, “Vergi, sosyal güvenlik primi v.s gibi ödemelerin ertelenmesini talep ediyorlar. Suriyeli nüfus yoğunluğunun azaltılmasını istiyorlar. Okul sayısının az olduğu söyleniyor. AB’den alınacak yardımda öncelik sağlanmalı diyorlar. İşsizlik yüksek. Ucuz Suriyeli iş gücü nedeniyle vatandaşlarımız işsiz kalıyor. Kredi kullananlar ödemede sıkıntı çekiyor. Düğün ve benzeri alış-verişleri kesilmiş. Sosyal problem giderek artıyor. Aile geçimsizlikleri had safhada. Kilis cazibe merkezi olmaktan tamamen çıktı diyorlar. Mali kurumlar zaten bölgeyi riskli alan ilan etmiş durumda. Afet kapsamına alınma talepleri var.” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.