MHP'li Erkan Akçay: 3 Mayıs varoluşun adıdır

MHP'li Erkan Akçay: 3 Mayıs varoluşun adıdır

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "3 Mayıs Türk milliyetçilerinin hürriyet ve demokrasiyi bütün vesayetçilere, millet egemenliğini hiçe sayanlara karşı korumak için çıktıkları yoldur.

3 Mayıs Milliyetçiler Günü münasebetiyle TBMM'de konuşan Akçay, milliyetçilik, milli irade ve demokrasi vurgusu yaptı.

3 Mayıs 1944'te Türk milletine eşsiz bir sadakatle bağlı olanların kutlu bir ülkü etrafında birleştiği ve milletin değerlerine sahip çıkmak için başlattıkları mücadelenin tarihi olduğunu belirten MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "73 yıl önce, Milliyetçi aydınlar ve gençler, dönemin idarecileri tarafından sürekli horlanan, bastırılmaya çalışılan milliyetçilik düşüncesini müdafaa etmişler bunun sonunda tabutluklara atılarak işkencelere tabi tutulmuşlardır.

Milliyetçilik fikriyatını savundukları için tabutluklara atılanların hakkını aramak amacıyla milliyetçi gençler 3 Mayıs 1944 tarihinde gösteri tertip etmişler ve bu gösteri hükümet tarafından kuvvet kullanılarak bastırılmıştır.  Bu hareket, millet şuurunu geri plana iten dönemin gelişmelerine karşı mill” bir refleksin adı olmuştur." dedi.

3 Mayıs'ta zamanın hükümeti ve yöneticilerinin milli vicdanın sesi olan bir avuç gençtarafından yüksek sesle uyarıldığını, mensubiyet şuuru ve sorumluluklarının dönemin idarecilerine hatırlatıldığını belirten MHP'li Erkan Akçay, 3 Mayıs,Türk milletine duyulan derin sevgi ve inançtan kuvvet alan bir milli şuurdur. 3 Mayıs,Türk Milletinin birliğinin, dirliğinin ve bölünmez bütünlüğünün savunucusudur, teminatıdır.3 Mayıs, Milliyetçiliğin duygu ve düşünce havzasından, hareket sahasına inmesinin eşiğidir " dedi.

" 3 MAYIS, MİLLİYETÇİLİK İLE DEMOKRASİNİN BİRBİRİNİ TAMAMLADIĞININ, BİRİSİ OLMADAN DİĞERİNİN EKSİK KALACAĞININ İLANIDIR 

3 Mayıs'ın Türk milliyetçilerinin hürriyet ve demokrasiyi bütün vesayetçilere, millet egemenliğini hiçe sayanlara karşı korumak için çıktıkları yol olduğunu belirten MHP'li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: "3 Mayıs, milliyetçilik ile demokrasinin birbirini tamamladığının, birisi olmadan diğerinin eksik kalacağının ilanıdır.

Çağdaş ve modern bir devlet ve toplum olma yolunda milliyetçilik ile demokrasi yol arkadaşıdır, ikiz kardeştir. Çünkü demokrasi, milliyetçilik ve milli irade kavramları aynı kaynaktan, yani milletimizden çıkmaktadır. Millet ve milli irade yok sayılırsa milliyetçilik de olmaz, demokrasi de olmaz. Demokrasi milli iradenin, milli birlik ve bütünlüğün, millet ile devletin kaynaşmasının harcıdır. Milliyetçiliğin ve milli iradenin temelinde demokrasiye inanç, millete güven, sevgi ve saygı yatar.Bu inançla Milliyetçi Hareket Partisi olarak yönümüzü demokrasiden döndürmedik; sırtımızı milli iradeden başkasına dayamadık; Türk milletinden başka bir güç odağını tanımadık.  Milletin istiklal ve istikbalini vesayet odaklarının insafına terk etmedik. 

" 3 MAYIS BİR VAROLUŞ GAYRETİNİN ÇELİKLEŞMİŞ İFADESİDİR   

"3 Mayıs bir varoluş gayretinin çelikleşmiş ifadesidir. Yüzyıllarca bir medeniyetin inşası ve korunması yolunda nice kahramanın şahsında kendini gösteren milliyetçilik 3 Mayıs'ta millete, devlete, milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmak olarak zuhur etmiştir.3 Mayıs'ın emaneti bugün bizimledir.Milliyetçi Hareket Partisi bu ilke ve esasla demokrasinin ve milliyetçiliğin bayrak taşıyıcısı olmaya devam edecektir.

Devletin bekası, milletin birlik ve beraberliği, demokrasinin tesisi için 73 yıl önce ne dediysek bugün de aynı değerleri savunuyoruz. Bu vesileyle Başbuğumuz Merhum Alparslan Türkeş ve Hüseyin Nihal Atsız başta olmak üzere, Necdet Sancar, Zeki Velidi Togan, Hasan Ferit Cansever, İsmet Tümtürk, Hikmet Tanyu, Fethi Tevetoğlu, Mustafa Hakkı Akansel ve hakkın rahmetine kavuşmuş büyüklerimizi rahmet ve duayla yad ediyor;  hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyorum." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.