MHP'li Erkan Akçay: Kamudaki Engelli İstihdamını Artırmalıyız

MHP'li Erkan Akçay: Kamudaki Engelli İstihdamını Artırmalıyız

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye'deki engelli istihdamını artırmak için kamudaki engelli istihdam kotasının artırılması gerektiğini vurguladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda, 3 Aralık'ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlandığını belirterek, bu vesileyle engellilerin sorunlarına dikkat çekti. Akçay, engelli olmanın insani bir durum olduğunu ve her insanın potansiyel olarak engelli adayı olduğunu söyledi.

Akçay, engellilerin topluma entegre olmaları ve başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan yaşayabilmeleri için hukuki, fiziki ve diğer koşulların sağlanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, fırsat eşitliğinin sağlanması, yeteneklere göre gelişimin teşvik edilmesi, ekonomik ve sosyal refahın artırılması gibi konuların da sosyal devletin temel görevleri olduğunu vurguladı.

Akçay'ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şunlardır:

  1. Hukuki ve Fiziki Koşullar: Engellilerin topluma entegre olmalarını sağlayacak hukuki düzenlemelerin yapılması ve fiziki altyapının oluşturulması önemlidir.

  2. Fırsat Eşitliği: Engellilere fırsat eşitliği sağlanmalı, yeteneklerine göre gelişmeleri teşvik edilmelidir.

  3. Araç-Gereç Desteği: Engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak araç-gereçlerin destek kapsamına alınması ve destek nispetlerinin artırılması gerekmektedir.

  4. Spor ve Sanat: Engellilerin spor, sanat gibi alanlarda yeteneklerini gösterebilecekleri imkanlar sağlanmalı ve desteklenmelidir.

  5. Aylık Desteği: Engelli ve engelli yakınlarının aylık destekleri artırılmalı, aile geliri yerine bireysel gelirleri esas alınmalıdır.

  6. Kamudaki Engelli İstihdamı: Kamudaki engelli istihdam kotasının artırılması gerekmektedir.

Erkan Akçay, MHP olarak engelli vatandaşların haklarını ve taleplerini desteklediklerini ve bu konuda atılacak her adımı desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Akçay'ın açıklamalarıyla Türkiye'deki engelli vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve istihdam olanaklarının artırılması yönünde önemli bir vurgu yapılmış oldu. Engellilerin toplum içinde tamamen entegre olabilmeleri ve yaşamlarını bağımsızca sürdürebilmeleri için yapılan bu çağrı, engelli haklarına duyarlılığın bir yansıması olarak görülüyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.