MHP'Lİ ERKAN HABERAL: YARGIDAKİ OPERASYONUNU AÇIKLADI

MHP'Lİ ERKAN HABERAL: YARGIDAKİ OPERASYONUNU AÇIKLADI

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Meclis Genel Kurulu'nda yargı organlarına yapılan müdahaleleri açıkladı.

Erkan Haberal, Yargıtay ve Danıştay'da yapılacak düzenlemeleri içeren yasa tasarısının güçler ayrılığı ilkesini yok edeceğini söyledi.

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Meclis Genel Kurulu'nda, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı üzerindeki görüşmeler sırasında konuştu.

Haberal, yargıya yapılan ilk operasyonu hatırlattı.

"MALESEF BUGÜN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN YARGI ORGANLARI BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ DEĞİLDİR. BİLİNDİĞİ GİBİ YÜKSEK YARGI ORGANLARINA KARŞI YAPILAN İLK BÜYÜK OPERASYON 2010 YILINDA ADALET VE KALKINMA PARTİSİ İKTİDARI TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. 2010 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SONRASINDA ADALET BAKANI VE MÜSTEŞARININ BAŞINDA OLDUĞU HSYK ELİYLE YARGIDA BÜYÜK BİR TASFİYE OPERASYONUNA GİRİŞİLMİŞTİR."

MHP milletvekili Haberal, daha sonra kürsüde dönemin Adalet Bakanının sözlerini okudu. 

"2010 YILINDA DÖNEMİN ADALET BAKANININ SÖZLERİNDEN VİCDANLAR DAVACIDIR. O DÖNEMDE SAYIN BAKANIN SÖYLEDİĞİ “YARGITAY ‘İSTİNAFLAR FAALİYETE GİRECEKSE BURALARDA DAİRE VE ÜYE SAYISINI ARTIRMAYA GEREK YOKTUR.’ DİYE GÖRÜŞ AÇIKLADIYSA BURADA ÇOK AŞIRI BİR İYİMSER YAKLAŞIM VARDIR. MADEM BİR YIL İÇERİSİNDE BUNLAR ÇÖZÜLECEKSE BUGÜN HÂLEN 2006’DAN GELEN DOSYALARI GÖRÜŞEN DAİRELERİMİZİN YARGITAYDA OLMAMASI LAZIM. BUNLAR NEYLE İZAH EDİLECEKTİR?” ŞEKLİNDEKİ SÖZLERİNİ HEPİNİZİN, SİZ ÇOK DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİNİN VİCDANLARINA BIRAKIYORUM."

Yasa tasarısının kabul edilmesi ile güçler ayrılığının zedeleneceğini söyleyen Erkan Haberal, hukuktan ve demokrasiden söz edilemeyeceğini vurguladı.

"YARGI BAĞIMSIZLIĞININ SAĞLANAMADIĞI VE YARGININ GİDEREK SİYASALLAŞTIĞI ÜLKEMİZDE BUGÜN BİR DÖNÜM NOKTASINDAYIZ. YÜKSEK YARGI ORGANLARINA KARŞI YAPILAN MÜDAHALELER VE YAKINDA KANUNLAŞACAK OLAN BU TASARI ÜLKEMİZDE GÜÇLER AYRILIĞI İLKESİNİN YOK EDİLMESİ SÜRECİNDE BİR KİLOMETRE TAŞI OLARAK HATIRLANACAKTIR. BU KANUN TASARISI YÜRÜRLÜĞE GİRDİKTEN SONRA ARTIK HUKUKUN ÜSTÜN OLDUĞU TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN BAĞIMSIZ MAHKEMELER İLE TEMİNAT ALTINA ALINDIĞI, HAKİMLİK VE SAVCILIK TEMİNATININ SAĞLANDIĞI, DEMOKRATİK TOPLUM DÜZENİNİN GEREKLERİNE UYULAN BİR ÜLKEDEN SÖZ ETMEMİZ ARTIK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.