MHP'li İsmail Ok: Talimatlarla İnek Kesimi Önlenemez

MHP'li İsmail Ok: Talimatlarla İnek Kesimi Önlenemez

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği’ne gönderdiği “süt inekleri kesilmesin” talimatı MHP Balıkesir Mv. İsmail OK’un (Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ) tepkilerine neden oldu.

Çiğ süt fiyatının düşmesi ve kırmızı et fiyatının göreceli olarak yüksek olması nedeniyle bir süreden beri süt inekleri kesiliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne talimat göndererek inek kesiminin yasaklanmasını istedi. Bu duruma tepki gösteren MHP Balıkesir Mv. İsmail OK ‘’Süt krizi bu şekilde aşılamaz, yapılan bu uygulamalar daha büyük krizleri peşinde getirecektir’’ dedi.


 

Talimatla inek kesimi engellenemez


 

MHP Balıkesir Mv. İsmail OK , talimatla inek kesiminin önlenmesinin mümkün olmadığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:” Hiç bir üretici ineğini kesmek istemez. Ama, zarar ediyorsa ve üretimi sürdüremeyecekse kimse zorla bu işi yaptıramaz. Arz fazlası süt var deniliyor, bir yandan da gebe düve ithal ediliyor. O zaman ithalatı durdurun. Piyasada arz fazlası sütü Et ve Süt Kurumu toplayarak süt tozu yaparsa üreticinin sütü para eder ve inekler kesilmez” dedi.


 


 

Üretici Sütünü Pazarlayamaz Oldu


 

Yaşanan süt krizinin nedenlerini ve üreticinin durumuna değinen İsmail OK "Ülkemizde süt tüketiminin yeterli olmaması ve üretimin her geçen gün artması ile fazlalık oluştu. Ayrıca girdi maliyetlerinin artıma ve mera alanlarının imar nedeniyle yok olması bu  krizi içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oldu. Üretici, bırakın değerinde satmayı sütünü pazarlayamaz duruma düştü.. Bu koşullarda üreticinin devamlılığını sağlamak mümkün değildir.  Seyirci kalınırsa 2008 yılında olduğu gibi yine süt ineklerimiz kesilecek, ardından yetmezlik oluşup tekrar ithalat yapmak zorunda kalacağız. Bu ithalatla üretici, tüketici ve milli ekonomi zarar görürken birileri de büyük paralar kazanacak, şuan ithalat lobisi de pusuda bekliyor. Piyasalara acilen müdahale edilerek üreticinin, tüketicinin ve milli ekonominin kayıplar yaşamasını önlenmelidir’’ dedi.


 

İneklerin kesimden kurtulması için üç önemli yol var


 

Yaşanan Süt krizinin önüne geçilebileceğini ve üreticinin desteklenmesini vurgulayan İsmail OK ‘’Sorunun en doğru çözümü; Belediyelerin ve Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlarının Süt Projesi kapsamında uygulayarak okul öncesi çocuklara ve yurtlarda kalan üniversite öğrencilerine süt dağıtılarak süt tüketiminin artmasına katkı vermesi gerekmektedir. Bir diğer çözüm yolu ise Bakanlığın piyasadaki arz fazlası sütü alıp süt tozu yaparak ve ihraç etmeli, ayrıca desteklemelerin yem bitkilerinde arttırılması gerekmektedir’’ dedi.


 

Türkiye’de 2008’dekinden daha büyük et krizi yaşanır


 

Çiğ Süt krizinin önüne geçilemediği taktirde sütten daha büyük bir et krizi yaşanacağını belirten Balıkesir Milletvekili İsmail OK ‘’Çiğ süt sektöründe yaşan kriz Bugün vatandaşı İneklerini kesmeye teşvik etmektedir. Çiğ süt fiyatı maliyetleri karşılamadığı için çiftçi kırmızı et fiyatının yüksek olmasını da fırsat bilerek ineğini kesiyor. Hatırlanacağı gibi 2008’deki çiğ süt krizinde 1 milyonu aşkın inek kesilmişti. O dönem et üretimi artıyor diye sevinenler bir yıl sonra canlı hayvan ve et ithal etmek zorunda kaldı. Bugün ithalat hala devam ediyor. O dönemde daha çok küçük çiftçiler inek kesiyordu. Şimdi milyonlarca lira yatırım yapan, kredi kullanan, yurtdışından damızlık düve ithal eden işletme sahipleri de inek kesiyor veya satarak elden çıkarıyor. Bu çok tehlikeli bir süreç. İnek kesimi önlenemezse Türkiye’de 2008’dekinden daha büyük et krizi yaşanır.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.