MHP’li Mevlüt Karakaya’dan Acil Önlem Çağrısı

MHP’li Mevlüt Karakaya’dan Acil Önlem Çağrısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Türkiye’nin enerjide dışa bağlı ülkelerin başında geldiğine dikkat çekerken, halkı canından bezdiren kesintilere karşı acil önlem çağrısında bulundu.

YÜZDE 32’DEN YÜZDE 26’YA GERİLEDİ


Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde MHP Grubu adına söz alan Karakaya, Türkiye’nin sürekli artan enerji ithalatının önemli bir sorun oluşturduğunu kaydetti. AKP’li iktidarların öncelik verdiği belirtilen bu alanda daha kötüye gidildiğini aktaran Karakaya “Bırakın çare bulmayı, yerli üretimin enerji ihtiyacını karşılama oranı yüzde 32’lerden yüzde 26’lara geriletildi. Sözüm ona, dönüşüm programına göre, 2012 yılındaki yüzde 27’lerde olan bu oran, 2018 yılında yüzde 35’e çıkarılacaktı. Bugün gelinen noktada, Türkiye, dünyada enerjide dışa bağımlılığın en yüksek olduğu ülkelerin başındadır” diye konuştu.

YERLİ KÖMÜRÜN PAYI YÜZDE 30’DAN 14’E GERİLEDİ
 

Elektrik üretiminde kullanılan yerli kömürün yerini önemli ölçüde ithal kömürün aldığını, yerli kömürün payının yüzde 30’lardan yüzde 14’lere düştüğünü,  hidrolik kaynakların payında kayda değer bir artış olmadığını belirten Karakaya, yenilenebilir enerjide ise, potansiyelin çok gerisinde kalındığına işaret ederken, diğer taraftan yabancı kaynak bağımlılığındaki artışın endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı.
 

TÜKETİMDE İSE KESİNTİLER BÜYÜK SORUN
 

Tüketimde ise ciddi sıkıntılara dikkat çeken Karakaya “Bugün, elektrik dağıtım ve tüketimi 21 bölgeye bölünmüş, her bir bölgenin bir dağıtım şirketine teslim edildiği bir yapı içerisinde gerçekleşmekte. Türkiye'de elektrik kesintisi olmayan bölge yok denecek kadar az. 21.nci yüzyılda yaşamın tüm alanlarında elektrik bağımlılığının mutlak bir hâl aldığı bir dünyada elektrik kesintileri yaşanmasının izah edilebilir bir tarafı da yoktur” ifadesini kullandı. 
 

ADANA, MERSİN, OSMANİYE, HATAY
 

Adana ve Çukurova bölgesine ayrı bir paragraf ayıran MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, “Elektrik kesintilerine baktığımızda en fazla Adana’da olduğunu görüyoruz” dedi. Bazen bir günde 150’ye yakın mahalle ve yerleşim birimi içerisinde yapılan kesintilerden tüm bölgeye hizmet veren Balcalı Hastanesi’nin ve Çukurova Üniversitesi’nin de etkilendiğini hatırlatan Karakaya, “Günlük ortalama 40 bölgede planlı olarak kesintinin yapıldığını, arızaları ve plansızları da dikkate aldığımızda bu sayının çok daha arttığını görülmektedir. Sadece burada değil, Osmaniye’de, Mersin’de, Hatay’da da aynı sıkıntılar var. Bu konuda acil önlemler alınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.