​MHP’li Mevlüt Karakaya’dan ‘Çay’ Çağrısı

​MHP’li Mevlüt Karakaya’dan ‘Çay’ Çağrısı

illiyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya; yaşlanmış, verimi azalan çaylıkların yenilenmemesi halinde çay üretiminin sekteye uğrayacağı uyarısında bulundu.

2 MİLYONA YAKIN İNSAN GEÇİNİYOR

Karakaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, 10-15 yaşından sonra ekonomik verime ulaşan, 50-60 yıl sonra bu verimden düşmeye başlayan çaylıkların bir kısmının çoktan ekonomik ömrünü doldurduğunu belirterek, 200 binin üzerinde ailenin üretim yaptığı ve 2 milyona yakın insanın geçimini sağlayan Karadeniz bölgesindeki çaylıkların yenilenme ihtiyacını gündeme getirdi.

ÇAY ÜRETİMİ SEKTEYE UĞRAMAMALI

Karakaya “Yaşlanmış, verimden düşmüş, açılımlar nedeniyle yeknesaklığı bozulmuş çay bahçeleri acilen yenilenmelidir. Çay üretimimizin sekteye uğramaması bakımından çalışmalar hızlandırılmalı ve yaşlanmış çay ocakları bir program dâhilinde, Doğu Karadeniz bölgesi ekolojisine uygun üstün verim ve kaliteye sahip çeşitlerle yenilenmelidir. Ayrıca çaylıkların yenilemesi yapılırken üreticimizin mağdur edilmemesi ve desteklenmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

ÇAY TARIMININ GELECEĞİNİ SORGULADI

MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, önergesinde şu soruları yöneltti:

“Ülkemizde bulunan çaylık alanların yaş ve verimlilik durumları nedir? Bakanlığınız tarafından 2013 yılında ‘Çaylıkların Yenilenmesi Projesi’nin başlatılacağı açıklanmıştır. Bu proje kapsamında hangi adımlar atılmıştır? Dünyanın en büyük çay üreticisi konumunda olan Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerin ‘Çaylıkların Yenilenmesi’ konusunda yaptıkları çalışmalarla ilgili araştırmalar yapılmış mıdır? Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük geçim kaynağı olan çay tarımının geleceği için üretilen projeler nelerdir?”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.