MHP'li Mevlüt Karakaya'dan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması

MHP'li Mevlüt Karakaya'dan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Srebrenitsa katliamının yıl dönümünde soykırımın vahşetini ve uluslararası toplumun acizliğini vurguladı. Karakaya, küresel adaletin eksik kaldığını belirterek, benzer trajedilerin önlenmesi için daha etkili hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Türk milletinin asla bu tür insanlık suçlarını affetmeyeceğini vurguladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt KARAKAYA "Srebrenitsa" katliamı'nın yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

"SOYKIRIM, SAVAŞIN VAHŞETİNİ VE ULUSLARARASI TOPLUMUN ACİZLİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR"

MHPli Karakaya mesajında;

"Srebrenitsa katliamı, insanlık tarihinin en korkunç ve utanç verici olaylarından biri olarak insanlığın vicdanında ve tarihte yerini almıştır.

11 Temmuz 1995'te gerçekleşen katliamda, Sırp ordusu tarafından Birleşmiş Milletler'in "güvenli bölge" olarak ilan ettiği Srebrenitsa kasabasında gerçekleştirilen bu soykırım, savaşın vahşetini ve uluslararası toplumun acizliğini gözler önüne sermiştir" ifadelerini kullandı.

KÜRESEL ADALET BİR KEZ DAHA BOŞLUĞA DÜŞMÜŞ, ATIL KALMIŞTIR

MHPli Karakaya mesajına şöyle devam etti:

"Küresel adalet bir kez daha boşluğa düşmüş, atıl kalmıştır.

Binlerce Bosnalı Müslüman Srebrenica'nın dünya tarafından korunduğu düşünülen topraklarında alçakça katledilmiştir. BM'nin gözleri önünde yaşanan bu trajedi, sadece Bosna'da değil, tüm dünyada insanlığın ne kadar aciz ve sorumsuz olabileceğini bir kez daha göstermiştir.

Bugün Srebrenitsa katliamını hatırlamak ve bu trajediyi anmak, sadece geçmişte yaşanan bir felaketi hatırlamak değil, gelecekte benzer trajedilere karşı uyanık olmamız gerektiğini hatırlatmak açısından da önemlidir. Bu tür soykırımların bir daha asla yaşanmaması için uluslararası toplumun daha etkili, daha kararlı ve daha insanî bir şekilde hareket etmesi elzemdir.

Lahey'deki uluslararası mahkeme tarafından, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu birçok savaş suçundan müebbet hapse mahkum edilen Ratko Mladic,
"Nihayet bu topraklarda Türkler'den (bölgede Müslümanlara Türk de deniliyor) intikam alma zamanı gelmiştir." ifadelerini kullanarak, islam alemine ve aziz milletimize karşı nefretini ortaya koymuştur.

Bu elem verici insanlık suçunun sorumlularını Türk milleti asla bağışlamayacak ve affetmeyecektir.

Geçmişimizi unutmadan, tarihten dersler çıkararak, benzer hadiselerin yaşanmayacağı barış ve huzur dolu bir geleceği inşa etmekle sorumluyuz.
Bugün; Gazze'de, Doğu Türkistan'da yaşanan katliamlar; Srebrenica katliamının bir benzeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Zulüm aynı zulüm, zalimlerin sadece ismi değişmiştir.
Elbette bazı izler silinmiyor, bazı acıların telafisi olmuyor, yitirilen hayatlarımız geri gelmiyor. 21. Yüzyılı "Türk Asrı ve Türkiye Yüzyılı" yapma gayreti ve kararlılığı ile sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin değil insanlığın da huzura ereceği gerçeğini azimle taşıyoruz.
Bu vesiyle katliamda hayatını kaybeden tüm şehitlere bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet; ailelerine, sevenlerine ve tüm Bosna-Hersekli kardeşlerimize başsağlığı diliyorum."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.