MHP'li Özarslan'dan Türk Birliği Açıklaması

MHP'li Özarslan'dan Türk Birliği Açıklaması

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Bumin Özarslan, üç aşamada gerçekleştirileceği öngörülen Türk Birliğinin ikinci aşamasına adım atıldığını söyledi.

Bengü Türk TV'de yayınlanan İsmail Burak Tatlı'nın sunduğu Hamle programında 1. Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Zirvesi konusunda değerlendirmelerde bulunan MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Bumin Özarslan, Devlet Başkanları 1. Zirvesi'ni üç aşamada gerçekleştirileceği öngörülen Türk Birliği'nin ikinci aşamasına atılan bir adım olarak değerlendirdi.

TÜRKİYE - AZERBAYCAN - TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANLARI 1. ZİRVESİ

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov'un ev sahipliğinde 14 Aralık 2022 tarihinde Avaza'da gerçekleştirilen Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Devlet Başkanları 1. Zirvesi, 25 maddelik ortak bildiriye imza atılmasıyla sonuçlandı. Bildiride, ortak tarih, dil, kültür ve medeniyet açısından yakınlıkları temelinde bağların geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için hak eşitliği, karşılıklı saygı ve fayda ilkelerine dayalı devletlerarası ilişkileri geliştirmeye yönelik taahhütleri yer aldı. Zirve'de; enerji, ulaştırma, ticaret, ekonomi, bilim ve kültür alanlarından sorumlu kurumların arasında etkin işbirliği mekanizmalarının desteklenmesi adına, birçok anlaşma metinleri imzalandı. 

BAHÇELİ'NİN 2023 HEDEFİ DEVLET STRATEJİSİ HALİNE GELDİ

1992 yılında 2023 Lider Ülke Türkiye ve 21. yüzyılın Türk Asrı Olması Hedeflerini ortaya koyan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu hedeflerini gerçekleştirmek için isim babalığını yaptığı Cumhur İttifakı ile birlikte Türkiye Yüzyılı hedefini Türk Devletinin stratejisi haline getirmişti. Türkmenistan'a yapacağı ziyaret öncesinde Cumhur İttifakı'nın Türkiye Yüzyılı hedefine yönelik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Maksadımız sadece 3 ülke halkı için değil, kardeş Türk devletleri ve bölgemiz için daha müreffeh ve güvenli gelecek inşa etmektir. Başta Türk Devletleri Teşkilatlarımız olmak üzere çok taraflı işbirliğini güçlendirilmesi hedeflerimiz arasındadır. 21. Yüzyılın bir Türk Asrı olabilmesi için çalışmaya, dayanışmaya, kardeşlerimizi her alanda perçinlemeye inşallah devam edeceğiz.'' demişti.

MHP'Lİ ÖZARSLAN'DAN TÜRKMENİSTAN ZİRVESİ'NE DEĞERLENDİRME

Türkiye - Azerbaycan - Türkmenistan Devlet Başkanları 1. Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulunurken Ziya Gökalp'ın Türkçülüğün Esasları isimli eserine atıfta bulunan MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Bumin Özarslan, ''1. Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Zirvesi gerçekleşince, benim aklıma Ziya Gökalp'ın "Türkçülüğün Esasları" isimli eseri geldi. Merhum Ziya Gökalp, o kitabında Türkçülüğün Esaslarının, Türk Birliği'nin, Turan'ın üç aşamada gerçekleşeceğini söylüyor. Birincisi, Türkiyecilik aşamasıdır. Bu bugünden belki çok anlaşılmayabilir ama Milli Mücadele dönemi dikkate alındığında önce Türkiye'nin bağımsızlığını elde etmesi, Türkiye'nin devlet olarak varlığını, Milli Mücadele sonucunda bir uluslararası hukuk kişisi olarak varlığını tescil ettirmesi gerektiği için Ziya Gökalp'in ilk işaret ettiği bu yönüyle Türkiyeciliktir.'' dedi.

ZİRVE TÜRK BİRLİĞİ'NİN İKİNCİ ŞAMASINA ATILAN ADIMDIR

Türkiye - Azerbaycan - Türkmenistan Devlet Başkanları 1. Zirvesi'ni Türk Milletinin Kızılelması olan Türk Birliği'nin ikinci aşamasına atılan bir adım olarak değerlendiren MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Bumin Özarslan, ''Ziya Gökalp, ikinci aşamada Türk Birliği için olmazsa olmaz olarak Oğuz Birliği veya Türkmen Birliği'ni işaret eder. Bu sağlanmadan da Türk Birliği'nin yani geri kalan Türk Dünyasının özellikle doğuya doğru genişlemesinin mümkün olmayacağını söyler. Bu açıdan bakıldığında, bu aynı zamanda bir Oğuz Zirvesi yada Türkmen Zirvesi olarak da ifade edilebilir. Çünkü gerek Türkiye Türklerinin büyük çoğunluğu, gerek Azerbaycan Türklüğü gerekse adından da anlaşılacağı üzere Türkmenistan, tam da şu anda üç tane bağımsız devlet olarak Oğuz Türklerinin ağırlıklı olarak yaşadığı yurtlardır. Buraya bağımsız devlet sıfatıyla KKTC eklenebilir. O da zaten yakın zamanda Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci devlet statüsüyle katıldığı için önümüzdeki dönemde bu işlerin uzağında olmayacağını gösterdi.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.