MHP'li Sefer Aycan: Boşanan Kişileri Sevindiren Teklifi TBMM'ye Sundu

MHP'li Sefer Aycan: Boşanan Kişileri Sevindiren Teklifi TBMM'ye Sundu

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Boşanma davalarının uzun sürmesine tepki gösterip, mağduriyetlerin giderilmesi için yeni kanuni düzenleme yapılmasını istedi.

Son yıllarda boşanma davalarındaki artışa ve boşanma davalarının uzun süre sonuçlanmaması konusunda TBMM Genel Kurulu'nda değerlendirmelerde bulunan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, boşanma davalarının daha hızlı neticelenmesini isteyerek, boşanma sonrasında çocuklar ve kadınların mağduriyet yaşamaması için yeni kanuni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.

MHP'Lİ AYCAN: DAVALARIN UZUN SÜRMESİ ÇATIŞMALARA YOL AÇIYOR

Boşanma davalarındaki artışa ve davalardaki süre uzunluğuna dikkat çeken MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ''Son yıllarda boşanmalar artmaktadır. 2021 yılında boşanma sayısı yüzde 10 daha artmıştır. Boşanma başlı başına sorundur, beraberinde başka sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Taraflar kesin olarak boşanmaya karar vermişse, dönüş yoksa boşanma davalarını hızlı sonlandırmak gerekir. On yıl süren boşanma davaları taraflar arasındaki çatışmayı artırmaktadır ve bu toplumsal çatışmaya dönüşmektedir.'' dedi.

ÇOCUKLARIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKİR

Boşanmaların en çok çocuklara zarar verdiğini hatırlatan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, ''Boşanma en çok çocuklara zarar vermektedir. Çocuklar anne ve babaları arasında kalmakta, çatışmaya sebep olmaktadır. Bu duruma müdahale etmek gerekir. Çiftler boşanmış olsa bile çocuğun velayeti ortak olmalıdır; bu, çocuğun hakkıdır, anne ve babanın ise hakkı ve görevidir.'' dedi.

KADINLARIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN KANUNİ DÜZENLEME YAPILMALI

Boşanma sonrasında mağduriyet yaşayan kadınlara destek olunması için yeni kanuni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, ''Boşanma sonrası özellikle kadınların ekonomik olarak mağdur duruma düşmesine önlem almak gerekir. Çalışmayan veya geliri olmayan kadınlar yoksulluk nafakasının düşük olması veya zamanında ödenmemesi nedeniyle mağdur duruma düşmektedir. Bu durumdaki boşanmış kadınlara destek verecek bir düzenleme yapılmalıdır.'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.